talab12

رییس شورای شهر انزلی در جلسه مشترکی با نمایندگان آژانس همکاری های بین المللی ژاپن «جایکا»، گفت: حیات تالاب انزلی به زندگی مردم گره خورده و همه باید برای نجات تالاب از چنگال آلودگی ها کمک کنیم.

محمد رضا بدیعی فر در این جلسه اظهار کرد: تالاب انزلی با بیش از ۱۵ هزار هکتار وسعت در معرض ورود پسماندها و پسابهای خانگی و صنعتی شهرهای رشت، صومعه سرا و انزلی قرار دارد.

وی با اشاره به پیوستگی زندگی مردم انزلی به تالاب اظهار کرد: آلودگی تالاب موضوعی است که ما را مورد تهدید قرار داده و از کارشناسان انتظار راهکارهای عملی و سریع برای حل این معضل داریم.

وی با اشاره به ورود آزولا به تالاب بعنوان یکی از تهدیدات دیگر زیست محیطی تصریح کرد: کودهای ازته و فسفر نیز از زمین های کشاورزی و با آب باران وارد تالاب شده و موجب رشد بی رویه آزولا می شود.

بدیعی فر، با بیان این که کاهش سریع عمق تالاب انزلی ما را مورد تهدید قرار می دهد افزود: دو پیمانکار در حال لایروبی تالاب هستند اما احساس می شود انقدر که باید این کار با جدیت صورت نمی گیرد.

وی تصریح کرد : بیش از ۱۰ سال است که بحث احیای تالاب مطرح و هر سال بودجه ای نیز برایش تصویب می شود ولی تخصیص بودجه و اجرای طرح به درستی پیش نرفته است.

رییس شورای شهر انزلی متذکر شد: ما از سازمان حفاظت محیط زیست و مسئولان برای نجات تالابی که حیاتش به زندگی مردم این شهر گره خورده، کمک می خواهیم.

وی اظهار کرد: یکی از موضوعاتی که می تواند به مدیریت تالاب و بهبود شرایط آن کمک کند آموزش مردم، سازمانهای مردم نهاد و نهادهای دولتی است.

وی تاکید کرد: راهکارهای مقابله با آلودگی، سالم سازی، محیط زیست تالاب و آماده کردن فضای سالم برای تکثیر ماهیان و پرندگان از مواردی است که باید به درستی تبیین و آموزش داده شود.

 

*لزوم استفاده از فرصتها

رییس اداره حفاظت محیط زیست انزلی نیز با اشاره به مشهود بودن آلودگی تالاب انزلی بحث آموزش را در مدیریت اکولوژیک تالاب انزلی مهم خواند.

اکبر میغی با اشاره به تصمیم جایکا برای ایجاد مرکز بازدید مطابق با استانداردهای بین المللی در تالاب انزلی خاطرنشان کرد: باید از فرصتهای موجود کمال استفاده را برای بهبود وضع تالاب ببریم .

 

*شهرداری انزلی آماده همکاری با جایکا است

شهردار انزلی نیز با اشاره به موقعیت خاص شهر انزلی و واقع شدن آن در بین اکوسیستم تالاب و دریای خزر متذکر شد: مباحث محیط زیستی یکی از دغدغه های اصلی ما است.

رضا پورشعبان با ابراز خشنودی از این که طرح مدیریت اکولوژیک تالاب انزلی در حال وارد شدن به عرصه های عملیاتی است نسبت به همکاری فی مابین در زمینه مدیریت پسماند و شیرابه زباله ها و پسابها و اکوتوریسم اعلام امادگی کرد.

وی با اشاره به ورود سالانه پنج میلیون گردشگر به بندرانزلی و همچنین اتصال تالاب به خزر متذکر شد: بحث تالاب انزلی یک مساله ملی است و باید با دقت نظر مورد توجه قرار گیرد.

سعید آفتابی از دیگر اعضای شورای شهر انزلی نیز تاکید کرد: تالاب زیبای انزلی از انواع آلودگی ها در رنج است و باید تلاش کنیم دوباره سلامت خود را بازیافته و نفس بکشد.

وی با اشاره به اهمیت تالاب تاکید کرد: تالاب انزلی یک میراث ملی است که باید آن را برای نسلهای بعد نیز حفظ کرد.

مسوول تیم آژانس بین المللی همکاری های ژاپن (جایکا) در پروژه اکولوژیک تالاب انزلی و کارشناس مشاور بحث اکوتوریسم پروژه اکولوژیک تالاب انزلی در این دیدار خواستار همکاری شورای شهر و شهرداری برای ایجاد مراکز بازدید در تالاب انزلی به منظور کمک به اکوتوریسم و آموزشهای زیست محیطی شدند

تالاب انزلی از زیستگاه های مهم پرندگان و از محل های مهم تکثیر آبزیان خزر بشمار می رود.

ورود انواع پسابها، پسماند و حجم بالای رسوبات حیات این تالاب زیبا را در معرض خطر قرار داده است.
منبع: انزلی- ایرنا

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

sinaclub

Sinaclub

۲۹ دی ۱۳۹۳

امیدوارم که تالاب نفس بکشه دوباره.ولى با این روند و به این کندى نمیشه.
یه روز یه مردى با زبون زیباى گیلکى یه حرفى زد که دردناک بود.گفت اگه هتو ادامه دار بیبه سال بعد باید دست مسافرارو بیگیریم پیاده بیشیم تالابو نشان بدیم.بیگیم ایا سوسر روگا ایسه صد متر اوطرفتر گل لاله
خدا به داد تالاب برسه

پاسخ

guilak

گیلک

۲۹ دی ۱۳۹۳

با عرض معذرت باز هم همان فرمایشات همیشگی.میخواستم چیزی ننویسم اما نشد.ما میگیم تالاب پر از سموم کشاورزی و انواع زباله و پسماند شده و در شرف خشک شدن و از بین رفتن است دوستان ژاپنی میگن اکوتوریسم!!! واقعا در شرائط فعلی وقتی با قایق از تالاب میگذریم و بر اثر جابجایی آب بوی تعفن به مشام میرسد چه نوع توریستهایی رغبت آمدن به آنجا را دارند؟!!! راست میگویند ممکن است برای دانشجویان و محققانی که در زمینه میکروب و انگل شناسی فعالیت دارند جای خوبی باشد.به برادران و دوستان عزیزم توصیه میکنم خیلی وقت خود را به امید معجزه این دوستان ژاپنی تلف نکنند.اینها فعلا معلوم نیست چه زمانی ولی قرار است فقط مشاوره بدهند و کمک فکری کنند بنابراین باز به همت و تلاش خودمان باید کاری برای تالاب انزلی انجام دهیم.تالابی که به قول جناب بدیعی فر به زندگی مردم گره خورده است که سخنی بغایت درست و سنجیده است.

پاسخ