82104119-70781330[1]

 

رییس دادگستری شهرستان انزلی کاهش بیکاری، اعتیاد، فقرزدایی و افزایش حداقل حقوق را از عوامل موثر در پیشگیری از وقوع جرم عنوان کرد .
ابراهیم سیدی در جلسه کمیته پیشگیری از جرم شهرستان با تاکید بر اهمیت پیشگیری اظهار کرد : باید عوامل موثر در ارتکاب جرم ، فرصتها و زمینه ها را مورد ملاحظه قرار دهیم .
وی با تعریف جرم بعنوان فعل یا ترک فعلی که در قانون برایش مجازات تعیین شده تاکید کرد :شیوه های پیشگیرانه غیر کیفری کم هزینه تر کارآمد تر و سازنده تر است .
وی تصریح کرد : پیشگیری واقعی یعنی این که مانع شکل گیری ارتکاب جرم در صحنه فکر بزهکار شویم .
رییس دادگستری انزلی نقش آموزه های دینی ، مسائل اجتماعی ، اقتصادی ، فکری را در پیشگیری از جرم مهم عنوان و خاطرنشان کرد :هدف پیشگیری این است که از وقوع جرم در آینده بکاهد .
وی افزود: پیشگیری نه در سالم سازی که در سالم نگه داشتن فرد کار ساز و به مراتب ارزان تر از درمان است .
سیدی با بیان این که اگر جرم اتفاق بیفتد ، اثار جبران ناپذیری می گذارد تاکید کرد : اجرای مجازات فرد و جامعه را نمی تواند به حالت قبل از وقوع جرم بازگرداند.
وی اذعان کرد :طبق قانون اساسی پیشگیری از جرم از جمله وظایف دستگاه قضایی پیشگیری از جرم است اما به تنهایی نمی تواند از عهده بر بیاید .
*فرهنگسازی در پیشگیری از جرم جدی گرفته شود
معاونت پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان نیز در این جلسه گفت : فرهنگسازی در پیشگیری از جرم باید جدی گرفته شود .
اسرافیل ملکی جرایم اولویت دار استان را سرقت ، توهین ، ضرب و جرح عمدی ، تهدید ، نگهداری و مالکیت مواد مخدر و مشروبات الکلی عنوان کرد.
وی با اشاره به این که پیشگیری انواع مختلفی نظیر فرهنگی ،اجتماعی ، انتظامی ، امنیتی ،وضعی ،قضایی دارد تاکید کرد طبق فرمایش رهبری دستگاه قضایی و نیروی انتظامی باید آخرین عمل کننده و ورود کننده به جرایم باشند.
وی تصریح کرد : پیشگیری امری فرا قوه ای است و همه باید در اجرای برنامه های پیشگیرانه در کنار قوه قضایی و نیروی انتظامی باشند .
ملکی افزود: شهرداری می تواند در زمینه فرهنگسازی از طریق نمایش پیامهای فرهنگی پیشگیرانه از طریق تلویزیون شهری به دستگاه قضایی کمک کند .
ملکی در خاتمه گفت : پرونده های ورودی سال گذشته انزلی در مقایسه با سال ۹۳ در زمینه سرقت هفت درصد ، ضرب و جرح عمدی ۱۳ درصد ، تهدید چهار درصد و نگهداری مواد مخدر ۷۵ درصد کاهش یافته است .
* لزوم پیشگیری و برخورد با مفاسد اقتصادی
امام جمعه شهرستان انزلی نیز در ادامه گفت : پیشگیری از جرم باید روی جرم های مهم و سازمان یافته نظیر مفاسد اقتصادی ، تعرض به اموال عمومی و بیت المال و قاچاق متمرکز شود .
حجت الاسلام سید عبدالجواد شمس الدین با تاکید بر این که در بخش پیشگیری باید نقاط اصلی را مورد توجه قرار دهیم افزود: مفاسد اقتصادی مخل نظم ، پیشرفت اقتصاد و تولید و منافی اقتصاد مقاومتی است .
وی خاطرنشان کرد : ناهنجاری های جامعه معلول علت هایی نظیر فقر ، اختلاف طبقاتی و بی عدالتی در جامعه و تنگناهای اقتصادی آن هم در کشوری با منابع بسیار است .
وی متذکر شد: منابع و ثروت کشور را یک عده به تاراج می برند بقیه نگاه می کنند آنوقت معلول را می گیریم مجازات می کنیم .
امام جمعه انزلی تصریح کرد :دستگاه قضایی اگر در پیشگیری از این امر موفق شود ، جلوی مفسده را گرفته اما اگر نمی تواند پیشگیری قاطع کند حداقل برخورد قاطع کند .
حجت الاسلام شمس الدین با بیان این که در زمینه زمین خواری ، ساحل خواری ، تالاب خواری وضع اسف باری داریم افزود:رهبری موکدا خواسته با این موارد برخورد شود مسئولان باید گزارش دهند تا روشن شود کجای کار هستیم .
وی تاکید کرد : منابع ملی ، ثروتها و اراضی حتی اگر با روال اداری نابه جا تقسیم شده باید با آن برخورد شود دستگاه قضایی باید داعیه دار باشد و در پیشگیری یا مقابله و استرداد کار را جدی بگیرد .
امام جمعه انزلی متذکر شد: اگر این حرکتهای اساسی را انجام دادیم در مردم نور امید ایجاد می شود و مردم امیدوار می شوند و برای همکاری و مشارکت گام جلو می گذارند .
وی خاطرنشان کرد : اگر مردم ببیند تخلف صورت می گیرد و در پیشگیری و برخورد نیز سهل انگاری می شود به چه دلخوش کنند .
حجت الاسلام شمس الدین متذکر شد: این که اسلام روی عدالت در همه بخش ها تاکید دارد این است که باید با متخلف در هر سطحی برخورد شود .
شناسایی نقاط آلوده
معاون سیاسی اجتماعی فرمانداری انزلی نیز گفت : انزلی را به ۲۰ منطقه تقسیم کردیم و اطلاعات مربوط به جرایم در نقاط آلوده شهرستان و راهکارهای پیشنهادی برای کاهش جرم را ارائه کردیم .
حسن صفری اظهار کرد : تعیین مجازات متناسب با عمل ارتکابی که موجب متنبه شدن و ندامت مجرمان شود ، آموزش بزهکاران در بعد شخصیتی و آموزش فنی و حرفه ای به نحوی که پس از اتمام دوره مجازات جذب بازار کار شوند ، نظارت و کنترل مستمر این افراد و اطلاع از وضعیت روحی و اقتصادی آنان ، پرداخت بیمه بیکاری در حد امرار معاش اولیه به بزهکاران و سابقه داران ، ایجاد تشکل های رسمی و غیررسمی جهت فراهم نمودن زمینه های مناسب اشتغال افراد بزهکار را از جمله راهکارهای پیشنهادی کاهش جرم است .
وی خاطرنشان کرد : آموزش و پرورش ،نیروی انتظامی ، اداره اطلاعات، دادگستری ، شهرداری ، رسانه ها به ویژه صدا و سیما می توانند در پیشگیری و کاهش جرایم نقش آفرینی کنند./ ایرنا

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *