82184709-70931141[1]

 

بهرنگ فرید ، گودرز بافکر و کوشا اسماعیل دوست ، سه دوچرخه سوار گیلانی ، باهدف معرفی زعفران دیلمان و ترویج کشت این محصول با ارزش ،از دیلمان تا انزلی را رکاب زدند.
بهرنگ فرید کارشناس ارشد کشاورزی و سرپرست این تیم دوچرخه سواری روز پنجشنبه پس از رسیدن به شهر ساحلی انزلی گفت: مناطق کوهستانی گیلان نظیر دیلمان، عمارلو، مناطقی از تالش و رضوانشهر و اشکورات املش برای کشت زعفران مناسب است .
وی با اشاره به قدمت ۴۰۰ ساله کشت زعفران در دیلمان بر اساس کتاب زعفران ایران اظهار کرد : از سال ۸۷ کار کشت پیاز زعفران با حمایتهای سازمان جهاد کشاورزی و ارائه پیاز مناسب این محصول در دیلمان ، رودبار، تالش و اشکورات املش آغاز شد.
وی افزود: زعفران تولید شده به لحاظ رنگ ، طعم و عطر مورد تائید آزمایشگاه های تخصصی زعفران خراسان جنوبی قرار گرفته و درجه ممتاز کسب کرده است.
این کارشناس ارشد جهاد کشاورزی با اشاره به امکان برداشت محصول از زعفران یک سال پس از کاشت اظهار کرد : کشاورزان در نقاط مناسب می توانند شهریور و مهر اقدام به کشت پیاز زعفران و آبان برداشت نمایند.
وی با کشت گونه های متعدد گیاهان دارویی شناسنامه دار در دیلمان گفت : گل گاوزبان در صدر این گیاهان قرار دارد و ۱۰۰ نفر نیز در سطح سه و نیم هکتار به کشت زعفران مشغولند.
به گفته وی روستاییان گیلان می توانند به کشت زعفران بعنوان یک شغل دائمی یا جانبی پرداخته و از آن برای درآمدزایی و ارتقای سطح معاش خانواده بهره بگیرند.
فرید خاطرنشان کرد : منطقه آزاد و بندرانزلی فرصتی برای معرفی این محصول به سرمایه گذاران و زمینه ساز صادرات این محصول با ارزش است.
این تیم دوچرخه سواری با هدف ترویج کشت زعفران روزهای ۱۹ تا ۲۱ مرداد مسیر دیلمان -سیاهکل ، لاهیجان – رودبنه ، رشت – انزلی به مسافت ۱۶۰ کیلومتر را رکاب زدند.
اعضای این تیم را کوشا اسماعیل دوست کاپیتان سابق تیم دوچرخه سواری لاهیجان ، گودرز بافکر زنبوردار نمونه و رکورد دار رکاب زنی بندرعباس تا لاهیجان طی ۱۱ روز و بهرنگ فرید کارشناس ارشد کشاورزی تشکیل می دادند.
مجتبی رضایی فر کارشناس جهاد کشاورزی گیلان نیز مسئولیت لجستیک و تدارکات این تیم را به عهده داشت./ ایرنا

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

دکتر هوشیار فرد

۲۱ مرداد ۱۳۹۵

استان های خراسان رضوی و جنوبی به عنوان محور اصلی تولید زعفران با کیفیت در دنیا شناخته می شوند رونق و توسعه کشت زعفران در استان گیلان و برخی دیگر از استان ها ظاهراً در جهت درآمدزایی و اشتغال روستائیان بوده ولی در باطن مشکلات عدیده ای را به بار خواهد آورد:
۱- تبدیل مزیت مطلق به مزیت نسبی بدلیل کیفیت متفاوت
۲- تهدید جدی بازارهای بین المللی
۳- بدنام شذن زعفران ایرانی
۴- گسترش سطح زیر کشت درآمد زعفران کاران کشور را بدلیل ازدیاد تولید و ثابت ماندن تقاضا کاهش خواهد داد
لذا پیشنهاد می شود اولاً قبل از هر گونه سیاست حمایتی محصولی و توصیه کاشت یک محصول ابتدا جمیع جهات مورد بررسی قرار گیرد و از تصمیمات هیجانی و شتاب زده خودداری گردد. ثانیاً باید برنامه ریزی هدفمند و آگاهانه ای نسبت به بازاریابی مناسب زعفران و ایجاد بازارهای صادراتی جدید داشت. انشاء ا…

پاسخ

گیلک پاسخ در تاريخ مرداد ۲۲ام, ۱۳۹۵ ۱۸:۵۱:

با سلام.دیدگاه جامع و آینده نگری شما قابل تقدیر است آقای دکتر هوشیار فرد گرامی.اما به نظر بنده وقتی به کشاورزان افغان آموزش می دهند و پیاز زعفران و ملزومات دیگر را برایشان فراهم می آورند و کشاورزان خراسانی خودشان به راحتی و در حجم زیاد پیاز زعفران به آنها می فروشند و با توجه به تشابه اقلیم افغانستان با خراسان آنها رقیب جدی ایران در بازارهای جهانی شده اند . کشت زعفران در مناطق کوهستانی و سردسیر استان ما جای نگرانی نیست.مخصوصا اینکه اولا متاسفانه زعفران ایران بصورت فله و عمده به اسپانیا صادر می شود و آنها با بسته بندیهای جدید بنام و برند اسپانیایی می فروشند.ثانیا اگر به لحاظ کیفی در سطح پائین تری بود می توانند صادر نکنند مثل خیلی از محصولات کشاورزی ایران.ضمنا کشت زعفران چندین سال است که در استانهای دیگر هم رواج دارد.

guilak

گیلک

۲۱ مرداد ۱۳۹۵

نمی دانستم که امکان کشت زعفران در گیلان زیبای ما هم وجود دارد.خدای را سپاس که استان ما را مملو از نعمت و رحمت آفرید.امید که مردم ما و مسئولان محترم قدر این نعمات را بدانند و بخوبی از آنها در جهت رشد و توسعه استان و رفاه معیشتی و اجتماعی مردم گام بردارند و با بی توجهی و مسامحه کفران نعمت نکنند.

پاسخ