82011795-70609136[1]

بزرگترین عروسک متحرک عمو نوروز جهان پنجشنبه شب پس از رونمایی، از محل دانشگاه سماء واقع در خیابان مطهری تا محوطه حافظیه شهرداری انزلی، در میان مردم و گردشگران نوروزی این شهر به حرکت درآمد.
شهردار انزلی در حاشیه این مراسم با اشاره به اینکه این عروسک به دست توانمند هنرمندان انزلی ساخته شده، اظهار کرد: این عروسک به وزن حدود ۱۷ کیلو و طول پنج متر بوده و درمدت کمتر از یک ماه، در بندرانزلی ساخته شده است.
رضا پورشعبان با اشاره به اینکه بزرگداشت نوروز در ۹ کشور آسیای میانه و شبه قاره هند برگزار می شود، افزود: این عروسک را می توان بزرگترین عمو نوروز متحرک انزلیچی در جهان نامید که درهیچ کدام از کشورهایی که نوروز را جشن می گیرند، ساخته نشده است.
وی ادامه داد: شهرداری انزلی حمایت مالی ساخت این نماد نوروزی را برعهده گرفته و برای ساخت آن حدود یکصد میلیون ریال هزینه شده است.
مهندس طراح و سازنده این عروسک نیز به خبرنگار ایرنا گفت: تنها کارگاه ساخت عروسک های غول پیکر در خاورمیانه در شهر آبادان وجود دارد و این عروسک در کارگاه کوچکی در بندرانزلی ساخته شده است.
علیرضا شکورپور بابیان اینکه تحصیلات دانشگاهی خود را در کشور فرانسه گذرانده، افزود: تکنیک ساخت این عروسک از یک کمپانی فرانسوی است که توسط خودم به ایران آورده شده و اگر عروسک غول پیکر دیگری در کشور ساخته شده باشد، مواد اولیه آن از یونلیت است.
وی با اشاره به ساخت دو عروسک غول پیکر در سال های گذشته برای منطقه آزادانزلی اظهار کرد: سبک بودن، انعطاف پذیری زیاد و قابلیت حمل آن به هرنقطه به دلیل جدا شدن همه اتصالات این عروسک غول پیکر، از مزیت های منحصر به فرد این عروسک است.
شکورپور با اشاره به اینکه درساخت این عروسک از بطری های نوشابه و مواد ضایعاتی استفاده شده است، ادامه داد: با ارائه پیشنهاد ساخت این عروسک به شهرداری انزلی و با استقبال و حمایت شهردار از اجرای این پروژه، موفق به ساخت این عروسک شدیم.
پیشینه باستانی نوروز و تأکید این جشن بر نوع دوستی و مهرورزی در میان جهانیان، باعث شد تا سازمان ملل به خاطر بزرگداشت آن توسط بیش از ۳۰۰ میلیون نفر، در بیش از ۱۱ کشور جهان طی قطعنامه ای در دهم ماه مه سال ۲۰۱۰ میلادی، نوروز را به رسمیت بشناسد.
نوروز در ۹ کشور ایران، افغانستان، تاجیکستان، جمهوری آذربایجان، ازبکستان، ترکمنستان، قزاقستان، قزقیزستان، و آلبانی با همین نام تعطیل رسمی است.
عمو نوروز یکی از نمادهای باستانی نوروز است که می گفتند در شب عید نوروز برای بچه ها هدیه آورده و به همراه حاجی فیروز سفر می کرد.
کلاه نمدی، زلف و ریش حنا بسته، کمرچین قدک آبی، شال خلیل خانی، شلوار قصب و گیوه تخت نازک ، از ویژگی های عمو نوروز بود.

منبع: ایرنا

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

مریم2

مریم2

۶ فروردین ۱۳۹۵

من دیگه حرفی ندارم!! :struggle:
تصویر کاملا گویاست…

پاسخ

صیاد

۶ فروردین ۱۳۹۵

توجه کنید ، یکصد میلیون ریال بابت ساخت عروسکی که طبق گفته سازنده اش از بطری نوشابه و مواد ضایعاتی استفاده شده ، هزینه شده .

به عبارتی هر کیلو ۵۸۸ هزار تومان آب خورده برای شهرداری ، اون هم شهرداری که شهردارش از کمبود بودجه شکایت داره ، اونم بابت عروسکی که سرنوشتش بعد از روز سیزده فروردین معلومه ، با این ده میلیون تومن میشد پل قدیم غازیان رو با رنگهای شاد و زیبا رنگ آمیزی کرد که حداقل تا یکسال عمر و دوام داشته باشه و حظ بصری به وجود بیاره برای مردم انزلی و مسافران عزیز

جای تقدیر و تشکر داره از عزیزان اتاق فکر شهرداری که انقدر به فکر شهر و زیباسازیش هستند

پاسخ

ملوانى

۶ فروردین ۱۳۹۵

خدا ایشالا همه ما را عاقبت بخیر کنه،امین،

پاسخ

آرین

۶ فروردین ۱۳۹۵

ماشالله چقدر هم خوشتیپه
اما از اینکه با ده میلیون ساخته شده راضی هستم پیروی از اقتصاد مقاومتی به این میگن!

پاسخ

فرزاد

۶ فروردین ۱۳۹۵

از دست عزیزان گله ای نیست گر هم گله ای هست دگر حوصله ای نیست –

پاسخ

فرشاد

۶ فروردین ۱۳۹۵

کلی بدبخت بیچاره فقیر تو همین انزلی هستن که حتی تو خرج دوا درمون موندن چه برسه به نون شب در حالی که ده ملیون هزینه میکنن واسه یه عروسک مزخرف که چی بشه ایکاش وجدان ها بیدار میشد :no: :no: :no: :no:

پاسخ