شهر رشت شهری رودگذر است. از دورن این شهر دو رود گوهر رود و زرجوب می‌گذرد.

این دو رود از آلوده‌ترین رودخانه‌های جهان هستند و اگر از کنار آنها عبور کنید بوی تعفن فاضلاب به مشام‌تان می‌رسد. در برخی از بخش‌ها گیاهان رویشگاه خود را چند متری از حاشیه‌های دو سوی هر دو رود دور کرده‌اند. در گذشته اهالی رشت در حاشیه گوهر رود و زر جوب ماهیگیری هم می‌کردند اما حالا حیات از این دو فاضلاب جاری در میان یکی از زیباترین شهرهای ایران رخ بربسته و حتی قورقور وزغ‌ها را نیز در حاشیه این دو رود نمی‌توان شنید. این دو رودخانه به تالاب انزلی و در نهایت دریای خزر می‌ریزند.

aee70f62-f42f-4a69-b485-3dc40c3da96d

زباله‌های شهری یکی از معضلات گوهر رود و زر جوب است. سیستم بازیافت زباله شهر رشت، با وجود هزینه سنگینی که برای آن شده با کمترین ظرفیت خود مشغول به کار است و بخش‌های کمپوزیت و تصفیه شیرابه آن به کلی خارج از سرویس هستند.

زباله‌های شهری یکی از معضلات گوهر رود و زر جوب است. مجموعه بازیافت زباله شهر رشت، با وجود هزینه سنگینی که برای آن شده با کمترین ظرفیت خود مشغول به کار است و بخش‌های کمپوزیت و تصفیه شیرابه آن به کلی خارج از سرویس هستند.

مواد شوینده خانگی مانند پودرها و مایع‌های ظرفشویی دارای دترژنت هستند. دترژنت‌ها که منابع آب را دچار آلودگی شیمیایی می‌کند از طریق فاضلاب شهری وارد گوهر رود و زر جوب می‌شوند. این دو رودخانه پس از خروج از رشت به هم پیوسته و رودخانه پیربازار را تشکیل می‌دهند این رودخانه نیز پس از عبور از مناطق کشاورزی و جمعیتی، به سمت غرب استان به تالاب انزلی ریخته و در نهایت به آب‌های دریای خزر می‌ریزد.

تالاب انزلی و دریای خزر از نظر آلودگی‌های شیمیایی وضعیت بسیار خطرناکی دارند و این آلودگی یکی از عوامل رقم بالای سرطان در استان گیلان است که از این نظر در کشور رتبه اول را دارد.

این دو رودخانه در روزهای پایانی تابستان امسال شاهد لایروبی بود. اما انجام چنین پروژه‌هایی تنها مرحمی ضعیف بر این زخم بزرگ است.

مواد شوینده خانگی مانند پودرها و مایع‌های ظرفشویی دارای دترژنت هستند دترژنت‌ها که منابع آب را دچار آلودگی شیمیایی می‌کند از طریق فاضلاب شهری وارد گوهر رود و زر جوب می‌شوند. این دو رودخانه پس از خروج از رشت به هم پیوسته و رودخانه پیربازار را تشکیل می‌دهند این رودخانه نیز پس از عبور از مناطق کشاورزی و جمعیتی، به سمت غرب استان به تالاب انزلی ریخته و در نهایت به آب‌های دریای خزر می‌ریزد. تالاب انزلی و دریای خزر از نظر آلودگی‌های شیمیایی وضعیت بسیار خطرناکی دارند و این آلودگی یکی از عوامل رقم بالای سرطان در استان گیلان است که از این نظر در کشور رتبه اول را دارد. 

این دو رودخانه در روزهای پایانی تابستان امسال شاهد لایروبی بود. اما انجام چنین پروژه‌های تنها مرحمی ضعیف بر این زخم بزرگ است.

گوهر رود

گوهر رود

زر جوب

گوهر رود

شهر رشت از گذشته‌ها دارای سیستم اگو، فاضلاب شهری، بوده است. اما توسعه بی‌رویه و ناپایدار شهر باعث شده تا لوله‌های مانند این در جای جای شهر فاضلاب شهری آلوده به مواد شیمیایی مصرفی در منازل اهالی شهر را به آلودگی رودخانه‌های شهر اضافه کنند.

رشت از گذشته‌ها دارای سیستم اگو، فاضلاب شهری، بوده است. اما توسعه بی‌رویه و ناپایدار شهر باعث شده تا لوله‌های مانند این در جای جای شهر فاضلاب شهری آلوده به مواد شیمیایی مصرفی در منازل اهالی شهر و حتی بیمارستان‌ها را به آلودگی رودخانه‌های شهر اضافه کنند.
گوهر رود

گوهر رود

گیاهان به تدریج عطای زندگی در چند متری حاشیه گوهر رود و زر جوب را به لقایش بخشیده‌اند.

گیاهان به تدریج عطای زندگی در چند متری حاشیه گوهر رود و زر جوب را به لقایش بخشیده‌اند.

زر جوب

گوهر رود

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

شبکه استانی چکه (ناودان سابق)

۲۸ مهر ۱۳۹۳

حتی با دیدن این عکس ها،آدم احساس تنگی نفس میکنه و بوی تعفن از توی عکس به مشام میرسه.!!!

پاسخ

جوانان متحد انزلی چی پاسخ در تاريخ مهر ۲۸ام, ۱۳۹۳ ۱۶:۳۹:

لبه آبه :-D

Shahin

۲۸ مهر ۱۳۹۳

واقعا باعث تاسفه که رسیدگی لازم به این دو رودخانه صورت نمیگیره و محیط زیست استان و تالاب رو در معرض خطر قرار داده.

پاسخ

guilak

گیلک

۲۸ مهر ۱۳۹۳

مگر مشکل این رودخانه ها عمق کم آنهاست که لایروبی میکنند؟!! لایروبی میکنند که این آلودگیها زودتر و با سرعت بیشتری به تالاب انزلی و دریا برسد؟!!! در کشور ژاپن زلزله های آنچنانی را از رو برده اند آنوقت ما نمی توانیم مشکلات زیست محیطی شهرمان را که قابل حل است برطرف کنیم.

پاسخ

Shahin

شاهین پاسخ در تاريخ مهر ۲۸ام, ۱۳۹۳ ۱۸:۴۸:

کاملا حق با گیلکه این رودخانه ها نیاز به تله های رسوب گیر داره. و اینکه طرحی جامع برای مسدود ساختن مسیر ورود فاضلاب بهش.

ليلا پاسخ در تاريخ مهر ۲۹ام, ۱۳۹۳ ۱۱:۱۸:

گیلک عزیز درواقع فاضلاب ودارن هم میزنن که در ورود انواع الاینده ها به تالاب یکسان سازی بشه :reallyangry:

علیرضا اسدی

۲۸ مهر ۱۳۹۳

یکی از درخواست های مردم گیلان هنگام حضور هیئت دولت باید حل مشکل تصفیه فاضلاب در تمام گیلان باشد

پاسخ

انزلیچی

انزلیچی

۲۸ مهر ۱۳۹۳

حال آدم بد میشه این عکسارو می بینه .تالاب ها تصفیه خونه های طبیعی هستند ،تو کل دنیا دارن تالاب های مصنوعی می سازن تا فاضلاب شهری و صنعتی رو تصفیه کنن تو ایران دارن تالاب ها رو نابود می کنن.

پاسخ

جوانان متحد انزلی چی

یعنی این معضل راه حل نداره؟
نمیشه جلوی این رودخونه که چه عرض کنم (فاضلاب جاری) چندتا آب بند یا سد زد و مرحله به مرحله رسوبات پشت آب بند رو تخلیه کرد؟
نمیشه این آب رو از سر چشمه به سمت خارج از شهر و زمینهای کشاورزی منحرف کرد؟

پاسخ

ليلا پاسخ در تاريخ مهر ۲۹ام, ۱۳۹۳ ۱۱:۲۸:

راستش طبق پیگیریهایی که شده تا پایان سال جاری بیش از۳۰درصد فاضلاب های رشت تصفیه میشه که این خودش خیلی خوبه ولی خبرهای موثق تر رو باید اززبان خود حافظان محیط زیست شنید که چندین هفته است منتظریم که فرصتی پیش بیاد تا خبرهای خوب بشنویم.
ولی این وضعیت فاضلاب برای مرکز استان عزیزمان واقعا تاسف بار است که پیگیری هرچه بیشتر مسئولان ودولتمردان عزیزمون مخصوصا جناب دکتر نوبخت را میطلبد.

جوانان متحد انزلی چی پاسخ در تاريخ مهر ۲۹ام, ۱۳۹۳ ۱۲:۵۶:

با سمینار و ایجاد کارگروه و حرف مسئولان هیچی درست نمیشه.
بودجه بدن چهار تا مهندس که کاربلد هستن این مشکل رو حل می کنن.

گیلک پاسخ در تاريخ دی ۱۳ام, ۱۳۹۳ ۲۰:۳۴:

واقعا دیدن این عکسها و خواندن ماوقع باعث تاسف و شرمندگی است.مردمی که نتوانند فکری برای دفع و ساماندهی فاضلاب و پسماند محیط زندگی خود کنند با عرض پوزش مثل این است که کسی نتواند و عرضه نداشته باشد بعد از اجابت مزاج طهارت بگیرد.حیف نبود رودخانه هایی که روزی آب تمیز و زلال در آنها جاری بود و مردم در آن ماهیگیری می کردند به این روز بیافتند ؟!!!