82236172-710290051

مدیرکل شیلات گیلان از رهاسازی ۱۶۵ میلیون بچه ماهی در تالاب انزلی و رودخانه های استان خبر داد.
اسحاق شعبانی روز دوشنبه در گفتگو با ایرنا اظهار کرد: ۸۵ درصد از گونه های رهاسازی شده ماهی سفید است و نسبت به برنامه نیز ۱۶ درصد افزایش داشتیم .
وی تصریح کرد: رهاسازی بچه ماهیان بطور معمول از نیمه اول خردادماه شروع شده تا اوایل شهریورماه خاتمه می یابد.
به گفته مدیرکل شیلات گیلان، این بچه ماهیان در سه مرکز شهید انصاری رشت، شهید بهشتی بخش سنگر رشت و مرکز یوسف پور سیاهکل تولید و از طریق رودخانه به تالاب و دریا رهاسازی شده است.
شعبانی اظهار کرد: آمار صید نشان می دهد حدود هفت درصد این ماهیان به سبد صید باز می گردند.

**رهاسازی یک میلیون و ۸۰۰ هزار بچه ماهی خاویاری
مدیرکل شیلات گیلان در ادامه از رهاسازی یک میلیون و ۸۰۰ هزار قطعه ماهیان خاویاری یعنی ۲۰ درصد بیش از یک و نیم میلیون تعیین شده در برنامه خبر داد.
به گفته شعبانی، با توجه به مدت طولانی رشد ماهیان خاویاری تخمین زده می شود حدود سه درصد این ماهیان بازگشت داشته باشند.

**پیش بینی تولید ۵۳ هزار تن ماهی پرورشی
شعبانی در ادامه با اشاره به تولید ۴۸ هزار تن انواع ماهیان پرورشی در آب های داخلی گیلان گفت: حدس زده می شود با آغاز پرورش ماهی در قفس، تولید پیش رو به حدود ۵۳ هزار تن برسد .
به گفته مدیرکل شیلات گیلان، در حال حاضر هشت قفس پرورش ماهی در منطقه کیاشهر از توابع شهرستان آستانه اشرفیه مستقر است که تاکنون ۵۰۰ تن ماهی برداشت شد.
وی یادآور شد: ماهی کپور دریایی و قزل آلا فصل بهار ریخته و خرداد برداشت شده و حدود یک ماه دیگر مرحله دوم ماهی ریزی انجام می شود.
وی افزود: بر اساس تعریف جهانی هر موجودی حدود ۲۰ سال در یک منطقه باشد، بومی می شود و از این رو کارشناسان شیلات، قزل آلا را با حدود ۴۰ سال سابقه پرورش در منطقه بومی می دانند.
مدیرکل شیلات گیلان در خاتمه گفت: پیش بینی می کنیم تا پایان سال ظرفیت پرورش ماهی در قفس در استان به سه تا چهار هزار تن برسد.
استان گیلان از مراکز مهم صید و صیادی و پرورش ماهی در کشور محسوب می شود. چهار هزار ماهی گیر در حدود ۳۰۰ کیلومتر آب های ساحلی خزر در محدوده گیلان از آستارا تا چابکسر در فصل صید فعالیت دارند.
صید ماهیان استخوانی از خزر به طور معمول از بیستم مهر آغاز و تا بیستم فروردین ماه سال بعد انجام می شود و در بقیه ایام سال و هنگام تخم ریزی ماهیان تا رسیدن به وزن اقتصادی، صید ماهی ممنوع است. / ایرنا

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *