مدیرکل شیلات گیلان با بیان اینکه استان بزرگترین تولیدکننده ماهیان قرمز در کشور است، از رشدی معادل ۱۰ درصد در میزان تولید و سطح زیرکشت این گونه نسبت به سال قبل خبر داد.
اسحاق شعبانی اظهار کرد: امسال تولید ماهیان قرمز در گیلان به ۲۶میلیون و ۱۱۶ هزار رسید که رشدی معادل ۱۰ درصد در میزان تولید و سطح زیرکشت را نسبت به سال قبل نشان می دهد.
وی ارزش اقتصادی این میزان تولید را ۱۳۰ میلیارد ریال با اشتغال زایی مستقیم برای ۵۰۰نفر عنوان کرد.
مدیرکل شیلات گیلان یادآور شد: میزان تولید ماهی قرمز در سال ۹۲ ، ۲۱ میلیون و ۲۶۷ هزار و سال گذشته، ۲۳ میلیون و ۷۲۵ هزار بود.
وی همچنین افزود: مزارع تولید ماهی قرمز استان حدود ۴۵۰ پهنه آبی با مساحتی افزون بر ۲۲۰ هکتار است .
به گفته شعبانی، این صنعت در کنار اشتغال مستقیم، صنایع جانبی تولید ماهی قرمز نظیر صنعت تولید غذای ماهی ، صنعت تولید اکواریوم و تنگ و بلورسازی، صنعت حمل و نقل و همچنین اشتغال فصلی برای فروشندگان ایجاد کرده است.
وی خاطرنشان کرد: گیلان با تولید ۲۴ میلیون و ۲۲۲ هزار ماهی در سال ۹۲ و ۲۶ میلیون و ۴۵۰ هزار ماهی در سال ۹۳ ، بیشترین مقام دوم تولید ماهیان زینتی در کشور را داراست.
وی با اشاره به اینکه سهم بیش تر این تولید اختصاص به گونه های ماهی قرمز یا gold fish نظیر گلد فیش سه دم معمولی ، رد کپ ، بلک مور، گلد فیش باله بلند و گلد فیش تک دم معمولی دارد، افزود: آمار موجود در سال ۹۴ نیز گویای رشد این صنعت در گیلان است .
استان گیلان با دارا بودن آب و هوای مساعد و اراضی مستعد یکی از قطب های اصلی تولید آبزیان پرورشی در کشور محسوب می شود.

منبع: ایرنا

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *