حجم معاملات صورت گرفته در بورس کالای منطقه آزاد انزلی در چهار ماه ابتدایی سال جاری ۴۱ رشد داشته است.

براین اساس از ابتدای فروردین ماه سال ۹۶ حجم معاملات انجام شده در بورس کالای منطقه آزاد انزلی به ۷۶۱۷ تن افزایش یافته و این در حالی است که این میزان در مدت مشابه سال گذشته ۵۳۹۳ تن بوده است.

از سوی دیگر؛ در چهار ماه اول سال جاری ارزش معاملات بورس کالای منطقه آزاد انزلی به ۸۹۶۶۵ میلیون ریال افزایش یافته که در مقایسه با ۷۹۰۰۰ میلیون ریال چهار ماهه نخست سال گذشته بیانگر رشد ۱۴ درصدی در ارزش مالی معاملات صورت گرفته است.

بنابراین گزارش تنوع کالاهای عرضه شده در بورس کالای منطقه از ۵ فقره در سال ۹۴ به ۷ نوع کالا در چهار ماهه اول سال ۹۵ و در نهایت ۱۱ فقره در سال جاری افزایش یافته که نشان دهنده رشد ۵۷ درصدی است.

کالاهای عرضه شده در بورس کالای منطقه آزاد انزلی مشتمل بر اسید استیک، اوره، زایلین مخلوط، استایرین منومر، دی اتیلن گلایکول، منو اتیلن، اسید ترفتالیک، دی اتانول آمین، کریستال ملامین، سود کاستیک ، بنزن و سایر محصولات از سوی کارگزاران فعال در بورس کالای منطقه بوده که از سوی شرکت ها مورد معامله قرار گرفته است.

گفتنی است رونق فضای کسب و کار در سطح منطقه، ارائه بسته های حمایتی و تشویقی جهت افزایش بهره مندی فعالین اقتصادی و تولیدی منطقه و استان از مزیت های معامله در بورس کالای منطقه، فعالسازی واحدهای راکد صنعتی و اعمال مزایا و معافیت های قانونی از مهمترین دلایل افزایش معاملات بورس کالای منطقه آزاد انزلی ارزیابی می شود.

 

روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد انزلی

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

دکتر هوشیارفرد

۱۰ مرداد ۱۳۹۶

با سلام و احترام
سال ۹۶، سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال توسط رهبر معظم انقلاب نامگذاری شده است و لذا، بمنظور دستیابی به به رونق اقتصادی باید صادرات غیر نفتی بیش از پیش توسعه یابد و منطقه آزاد انزلی در توسعه صادرات غیر نفتی نقش کلیدی دارد. لیکن، در این راستا توجه به چند نکته ضرورت دارد :
۱- سرعت مطلوب توسعه اسکله منطقه آزاد نیازمند طرح های توسعه ای انفورماتیکی , سیستم های جدیدپشتیبانی از نیاز های امور بندری و مالی ، کشتیرانی ها ، عملیات بندری و … خواهد بود.
۲- بایستی مهمترین هدف و در واقع اساس فلسفه ایجاد تالار بورس کالای منطقه آزاد انزلی هدفمند ساختن و یا نظام مند ساختن و ایجاد ساختار مطلوب برای عرضه کالاهای با کیفیت و استاندارد در بازارهای بین المللی کشورهای حاشیه دریای خزر باشد. لذا، زیر ساخت ها نیز مانند انبارها بایستی آماده شوند تا نگرانی تجار کاهش یابد. کارگزاران بورس کالا در منطقه آزاد انزلی باید بازار یابی محصولی قوی تری داشته باشند. باید تابلوی ویژه ای را برای تجار خارجی و به زبان آنان، داشته باشیم تا آنان با مراجعه به این تابلو و خرید از آن، مایحتاج بازارهای خود را تامین کنند. بایستی روی صادرات محصولات با کیفیت و استاندارد داخلی زیاد تلاش نماییم . من ا… توفیق

پاسخ