AxeMantaghe

به گزارش انزلی کلاب و به نقل از مدیریت روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد انزلی، در نه ماهه سال ۱۳۹۳، تعداد مجوزهای فعالیت اقتصادی صادره از سوی معاونت اقتصادی و سرمایه گذاری این سازمان در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته با رشد ۱۰۹ درصدی همراه شده است.

در این مدت ۵۷۰ فقره مجوز فعالیت اقتصادی در حوزه های مختلف صادر شده، در حالیکه در نه ماهه سال ۹۲ این آمار حکایت از صدور ۲۷۳ فقره مجوز بود.

مجوزهای فعالیتی که معاونت اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد انزلی به فعالین اقتصادی ارائه می کند در زمینه های؛ صادرات-واردات، پیمانکاری، کارگاهی، خدماتی و تولیدی است.

از سوی دیگر طی نه ماهه سال جاری ۴۵ فقره کارت بازرگانی از سوی این سازمان برای فعالین اقتصادی صادر شده که در مقابل ۲۵ کارت صادره در مدت مشابه سال ۹۲ بیانگر افزایش ۸۰ درصدی می باشد.

کارت‌ بازرگانی به عنوان سند شناسایی و نظام‌مندی فعالیتهای بازرگانان، طبق قانون صادرات و واردات کشور از سوی این سازمان و با همکاری اتاق بازرگانی استان صادر می شود که ثبت سفارش و ترخیص کالا، واردات از مناطق آزاد، حق‌العمل ‌کاری در گمرک و صادرات کالای مجاز از کاربردهای کارت بازرگانی است.

گفتنی است علاوه بر مزایای قانونی چون امکان مالکیت و مشارکت سرمایه گذاران خارجی تا میزان ۱۰۰ در صد در منطقه، معافیت مالیاتی ۲۰ ساله بر درآمد و دارایی از تاریخ بهره برداری هرگونه فعالیت اقتصادی، امکان فعالیت بانکها و موسسات مالی-بیمه ای در این منطقه؛ اقدامات سازمان در خصوص خلق مزایا و معافیتهای جدید برای فعالین اقتصادی-تولیدی، فعال سازی پروژه های راکد عمرانی ، بورس کالای منطقه، رونق فضای تجاری با اجرای مصوبه کالای همراه مسافر اقدامات موثری انجام داده که زمینه ساز رونق فضای کسب و کار در محدوده منطقه شده است.

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

majid

majid

۸ دی ۱۳۹۳

جون عزیزاتون این خبرای بی ارزش از منطقه ازاد رو نزارید.کلاس سایت رو فقط پایین میارید.
****

جدول سرمایه‌پذیرترین استان‌های صنعتی کشور منتشر شد
کدخبر:۹۰۱۴ سه شنبه، ۹ دی ۱۳۹۳ – ۰۷:۵۹:۳۵ ۲۸۶ بازدید
تازه‌ترین آمار مربوط به هشت ماه نخست سال‌جاری حاکی است منطقه آزاد ارس و کهگیلویه‌ و ‌بویراحمد بیشترین درصد رشد سرمایه‌گذاری صنعتی …

تازه‌ترین آمار مربوط به هشت ماه نخست سال‌جاری حاکی است منطقه آزاد ارس و کهگیلویه‌ و ‌بویراحمد بیشترین درصد رشد سرمایه‌گذاری صنعتی محقق شده را نسبت به مدت مشابه سال ۹۲ به خود اختصاص داده‌اند. این درحالی است که استان تهران در هشت ماهه منتهی به اول آذر سال‌جاری، بیشترین سرمایه‌گذاری صنعتی محقق شده و بیشترین میزان اشتغال‌زایی را به ثبت رسانده است. استان آذربایجان شرقی نیز بیشترین تعداد واحد تولیدی به بهره‌برداری رسیده را از آن خود کرده است.

براساس آمارهای هشت ماهه نخست سال‌جاری، استان تهران با ۴۴۹۶ میلیارد ریال، استان اصفهان با ۹/۴۰۷۶ میلیارد ریال و استان خراسان رضوی با ۵/۳۸۹۰ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری تحقق یافته به‌عنوان استان‌های پیش‌رو در سرمایه‌گذاری صنعتی شناخته شدند.

درهمین حال، منطقه آزاد ارس با ۴/۲۲۳۱ درصد و استان کهگیلویه و بویراحمد با ۶/۱۲۵۱ درصد تغییر در تحقق سرمایه‌گذاری صنعتی، طی هشت ماهه نخست سال‌جاری بیشترین درصد رشد سرمایه‌گذاری محقق شده را نسبت به مدت مشابه سال ۹۲ به خود اختصاص داده‌اند. استان هرمزگان و همدان به ترتیب با ۱/۶۲۷ درصد و ۶/۳۱۱ درصد در رده‌های بعدی بیشترین درصد رشد سرمایه‌گذاری محقق شده طی هشت ماهه منتهی به اول آذر ۹۳ به مدت مشابه سال قبل قرار گرفته‌اند.

برترین اشتغال‌زایی

آمارهای هشت ماهه نخست سال‌جاری همچنین حاکی از این است که استان تهران با ایجاد ۲۰۳۰ فرصت شغلی در صدر بیشترین میزان اشتغال‌زایی قرار گرفته است.

استان‌های اصفهان و خراسان نیز به ترتیب با ایجاد ۲۸۲۹ و ۱۸۸۶ فرصت شغلی در هشت ماهه نخست سال‌جاری در رده‌های بعدی بیشترین میزان اشتغال‌زایی قرار گرفته‌اند. در عین حال، طی هشت ماهه نخست سال‌جاری منطقه آزاد ارس با ۸/۱۸۷۷ درصد تغییر در میزان اشتغال‌زایی نسبت به مدت مشابه سال قبل بیشترین درصد تغییر در اشتغال‌زایی را به خود اختصاص داده است. استان‌های کهگیلویه و بویراحمد و ایلام به ترتیب با ۶/۲۵۵ درصد و ۴/۱۳۶ درصد تغییر در رده‌های بعدی بیشترین اشتغال‌زایی قرار گرفته‌اند.

بیشترین بهره‌برداری از واحدهای تولیدی

براساس تازه‌ترین آمارها، طی هشت ماهه نخست سال‌جاری در استان تهران ۷۰واحد، در منطقه ارس ۱۰واحد و در استان کهگیلویه و بویراحمد ۱۵واحد تولیدی به بهره‌برداری رسیده است. این درحالی است که منطقه آزاد ارس با بهره‌برداری از ۱۰واحد تولیدی در هشت ماهه نخست سال‌جاری نسبت به بهره‌برداری از یک واحد تولیدی در مدت مشابه در سال ۹۲ (۹۰۰درصد تغییر) بیشترین بهره‌برداری از واحدهای تولید طی هشت ماهه نخست سال‌جاری را به خود اختصاص داده است. استان‌های ایلام و هرمزگان نیز به ترتیب با ۳/۱۰۸درصد و ۸/۶۸درصد تغییر در تعداد واحدهای بهره‌برداری شده در هشت ماهه منتهی به اول آذر ۹۳ در قیاس با مدت مشابه در سال قبل در رده‌های بعدی بیشترین بهره‌برداری از واحدهای تولیدی قرار گرفته‌اند.

براساس این گزارش، متوسط سرمایه‌گذاری پروانه بهره‌برداری صنعتی ایجادی طی هشت ماهه نخست سال‌جاری در هر واحد ۲۴٫۶میلیارد ریال است که نسبت به مدت مشابه سال قبل (۳۳٫۵میلیارد ریال) با کاهش حدود ۲۶٫۵درصدی مواجه بوده است. همچنین متوسط اشتغال ایجاد شده در هر واحد نیز در هشت ماهه ابتدای امسال (۱۵٫۲نفر) نسبت به مدت مشابه سال قبل (۱۹٫۵نفر) با کاهش حدود ۲۲درصدی همراه است.

موتور سرمایه‌گذاری صنعتی روشن نشده

در همین حال، سیدمحمد مرتضویی عضو خانه صنعت و معدن ایران درباره وضعیت سرمایه‌گذاری در صنعت کشور با بیان اینکه هنوز موتور سرمایه‌گذاری در صنعت روشن نشده است، به «تعادل» گفت: برای سرمایه‌گذاری در صنعت ابتدا باید توسعه نفت و گاز را در اولویت برنامه‌ها برای سرمایه‌گذاری قرار داد. چراکه صدها میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در بخش گاز وجود دارد که می‌تواند محرک اصلی یا به عبارتی لکوموتیو سرمایه‌گذاری صنعتی در بخش نفت و گاز باشد.

وی افزود: هم‌اکنون دوهزارمیلیارد دلار سرمایه‌گذاری طی پنج سال آینده در صنعت نفت و گاز شده است که می‌تواند پیشرانه اقتصاد باشد و به تبع آن صنایع دیگر را به تحرک بیندازد.

مرتضویی همچنین بااشاره به سیاست‌های اقتصادی دهه ۸۰ و عملیاتی شدن پروژه‌های عسلویه در زمان ریاست‌جمهوری خاتمی و اینکه در آن زمان با اجرای این پروژه‌ها تمام اقتصاد کشور منتفع شد و تورم به ۹درصد رسید، گفت: این اتفاق هنوز در ایران تکرار نشده است، اعداد و ارقامی که اعلام می‌شود نشان‌دهنده پتانسیل کشور نیست هرچند با خوش‌بینی و با انضباط مالی دولت مردم تصمیم می‌گیرند در چه بخش‌هایی از صنعت سرمایه‌گذاری کنند.این کارشناس صنعتی با بیان اینکه لکوموتیو اقتصاد ایران منتظر یک اتفاق خوش در صحنه سیاسی کشور است، گفت: در پای میز مذاکرات صد‌ها میلیارد دلار پیشنهاد از سوی شرکت‌های بزرگ بانک‌ها و غول‌های سرمایه‌گذار وجود دارند که منتظر این چرخش سیاسی است.وی با انتقاد از معطل ماندن مصوبه طرح خروج از رکود گفت: این طرح چندین ماه است که به مجلس رفته اما هنوز اقدامی از سوی نمایندگان روی آن صورت نگرفته است تا وضعیت تولید‌کنندگان مشخص شود.

نیم دهه غفلت در سرمایه‌گذاری صنعتی

در تحولی دیگر دکتر محمدرضا رضوی، رییس موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی گفت: شرایط کنونی اقتصاد و صنعت از گذشته به‌وجود آمده و به تعبیری می‌توان گفت نیم دهه را در سرمایه‌گذاری صنعتی از دست داده‌ایم.

رضوی در گفت‌وگو با ما افزود: یعنی از سال ۸۸ تا ۹۲ شرایط به سمت افت سرمایه‌گذاری‌ها و کاهش اشتغال بوده که این نتیجه سیاست‌گذاری‌ها از قبل است. صنعت از اواخر سال گذشته روند خروج از رکود و مثبت شدن را در پیش گرفته است. براساس برآوردهای ما صنایع کشور می‌توانند به همراه نفت در خروج از رکود پیشتاز باشند.

وی اظهارکرد: از سال ۸۹ نرخ رشد تولید ناخالص داخلی در بخش صنعت و معدن کاهنده بوده و از اواخر سال ۹۰ منفی شده تا ۹۱ که رشد منفی کاهش پیدا کرده است.هرچند طی دو سال گذشته نرخ رشد رو به افزایش بوده اما روند سرمایه‌گذاری‌ها در صنایع مختلف از سال ۸۸ مرتب کاهشی بوده و سرمایه‌گذاری در کانی‌های غیرفلزی، فلزات اساسی، ساخت محصولات شیمیایی، مواد غذایی و آشامیدنی و… کاهش یافته و روند اشتغال‌زایی در این صنایع نیز به‌شدت افت کرده است.

پاسخ

leila پاسخ در تاريخ دی ۹ام, ۱۳۹۳ ۰۹:۱۱:

داداش شما که زحمت میکشید ببینید در کل کشور یه خبرگزاری چیزی یه خبر خوب هم از استان ما بزنند اینی که شما زدین سهم استانهای دیگه بود پس ما چی☹

majid پاسخ در تاريخ دی ۹ام, ۱۳۹۳ ۱۰:۰۳:

منم همینو میگم دیگه.این خبرایی که از منطقه ازاد در میاد مصرف درون سازمانی و به به و چه چه مدیرای بالادست از پایین دستیاشونه. و الا میبینید که در مقایسه با بقیه استانا و منطقه ازاد ها کمترین سهم و موفقیت رو انزلی داره.تازه این همه انرژی یه استان خصوصا استاندار هم پشتشه.سودش فقط تو ماشین های پلاک انزلیه.و الا برید تو کاسپین و ستاره شمال فقط جنسایی داره که تو بازار گاسپین و پردیس انزلی همونو ارزونترشو میتونید بخرید.درامد زایی با هتل داری وتوریست که شهر انزلی سرامدشه .دیگه چه نیازی به سازمان منطقه ازاده برای پلاژ داری.فقط یه حالت امپریالیستی و تجمل گرایی رو با ماشیناش و برجاش به مردم فقیر و بی پول گیلان و انزلی تحمیل کرده.اونایی که دارن باید پز بدن اونایی که ندارن باید حسرت بخورن.اقتصاد توریسم انزلی روهم کساد کرده.مسافرایی که تا ۲ سال پیش ارزوون دیدن انزلی بود الان وقتی میرسن به پیچ حسنرود میرن سمت منطقه ازاد و تو پلاژا و هتل های زیباکنار پولشونو خرج میکنن.
این کامت رو دادم.ولی خواهشاً دیگه رو کامنتام تحلیل نزارید.نظر شخصیم بود

مژگان

مژگان

۸ دی ۱۳۹۳

روابط عمومی منطقه آزاد اخبار منطقه رو برای سایت ارسال می کنن و توقع دارن که خبرها بخش اختصاصی سایت کار بشه، یکی از دلایلی که اخبار منطقه چند ماهی هست تو بخش رسانه ها کار میشه اعتراض شما مخاطب قدیمی سایت و دیگران بوده، من هم موافقم درصد بالایی از اخبار منطقه برای مخاطبای سایت بی اهمیته

پاسخ