لزوم رشد منطقه آزاد انزلی

  • 6 سال پیش
  • بدون ديدگاه

استاندار گیلان گفت: رشد منطقه آزاد انزلی بالندگی گیلان را به همراه دارد.

کیهان هاشم‌نیا در دیدار با رئیس و اعضای هیئت مدیره منطقه آزاد انزلی با اشاره به شناخت کامل خود نسبت به قوانین، ظرفیت‌، ویژگی‌ و چالش‌های منطقه آزاد انزلی اظهار کرد: برای حل مسایل این منطقه آمادگی کامل وجود دارد.
وی ادامه داد: رشد منطقه آزاد بالندگی گیلان را به همراه دارد و از هیچ کوششی برای برطرف کردن موانع و مشکلات منطقه آزاد دریغ نمی‌کنیم.
استاندار گیلان منطقه آزاد انزلی را تنها منطقه آزاد شمال کشور عنوان کرد که با ویژگی‌ها و ظرفیت‌های قانونی متعدد مانند نزدیکی به پایتخت، قرار گرفتن در مسیر کریدور بین‌المللی شمال جنوب، می‌تواند به کانون سرمایه‌گذاری، تولید و صادرات کالا در شمال کشور تبدیل شود.
این مسئول خواستار بهره‌گیری از توان کارشناسی و مدیریتی استان در توسعه منطقه آزاد شد و افزود: در دوره مدیریتی خود تمام تلاش لازم را برای شکوفایی منطقه آزاد انزلی انجام می‌دهم.
هاشم‌نیا با بیان اینکه استان باید از منافع دارا بودن منطقه آزاد بهره‌مند شود، خاطرنشان کرد: اگر منطقه توسعه یابد حدود ۲٫۵ میلیون گیلانی به صورت مستقیم و غیرمستقیم از مزایای این کانون اقتصادی مهم بهره‌مند می‌شوند.
استاندار گیلان بر وجود ظرفیت‌های بین‌المللی منطقه آزاد انزلی برای گسترش همکاری‌های منطقه‌ای ایران با کشورهای حاشیه دریای خزر و قفقاز تأکید کرد و یادآور شد: با توجه به قرار داشتن محدوده بندری انزلی و بندر در حال احداث کاسپین در محدوده منطقه آزاد و نیز اتصال راه‌آهن قزوین‌ ـ رشت‌ انزلی به منطقه آزاد، علاوه بر انقلابی بزرگ در صنعت حمل و نقل شمال کشور، زیرساخت‌های ترانزیتی منطقه آزاد انزلی نیز تکمیل می‌شود.
به گفته وی، منطقه آزاد انزلی می‌تواند نقش اصلی خود را به عنوان حلقه اتصال اقتصاد ملی به اقتصاد جهانی در شمال کشور ایفا کند.
مدیرعامل منطقه آزاد انزلی نیز در این نشست بر ضرورت تلاش و همکاری برای فعال سازی ظرفیت‌های منطقه تأکید کرد.
سعید رحیمی منطقه آزاد را ظرفیت بزرگی برای توسعه استان دانست و اظهار کرد: موفقیت هر منطقه آزاد بستگی به همکاری تمام نهادهای مرتبط استانی و منطقه‌ای بوده و تجربه بنده در دیگر مناطق آزاد کشور موید این مهم است که همکاری سلسله مراتب مدیریتی استان نقش به‌سزایی در تسریع پیشرفت مناطق آزاد کشور دارد.
وی با بیان اینکه دستیابی به اهداف تعیین شده برای منطقه آزاد انزلی منوط به همکاری مسئولان استان است، افزود: باید باور داشت که منطقه آزاد انزلی مکمل و مهم‌ترین پشتوانه توسعه اقتصادی استان بوده و گیلان نیز مزیت بی‌نظیری برای فعالیت این منطقه است و این همکاری دوطرفه منجر به توسعه همه جانبه استان می‌شود.
مدیرعامل منطقه آزاد انزلی اولویت اصلی سازمان متبوع خود را جذب سرمایه‌گذار و ایجاد اشتغال مولد اعلام کرد و یادآور شد: از زمان تأسیس منطقه آزاد تمام توان سازمان صرف ایجاد زیرساخت‌های ضروری شده و اکنون با اتمام بخش‌های اصلی، برای حضور و فعالیت سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی آمادگی نسبی داریم.
وی یکی از مهم‌ترین مشکلات این منطقه برای تسریع در مسیر جذب سرمایه‌گذار را موضوع مالکیت اراضی محدوده مصوب هیئت دولت ذکر کرد.
رحیمی، دستیابی به اهداف اصلی سند راهبردی و طرح جامع منطقه آزاد را بستگی به برطرف کردن این چالش اساسی دانست و خاطرنشان کرد: این موضوع به صورت جدی در دستور کار سازمان منطقه آزاد قرار گرفته است.

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *