رشت و انزلی در کنسرت تاسیان

  • 4 سال پیش
  • بدون ديدگاه

axe5836

 کنسرت گروه تاسیان طی روزهای پنجشنبه و جمعه در سالن وارش مجموعه ی خاتم الانبیا رشت با استقبال علاقمندان به موسیقی برگزار شد. در این کنسرت علاوه بر ترانه هایی قبلی ، این بار اجرای ترانه ی گولاز با مضمونی که به اختلافات قدیمی موجود بین رشت و انزلی می پرداخت فضای تازه ای در موسیقی محلی گیلان ایجاد کرد که پیش از این بیشتر با مضامینی نظیر شکرگزاری، امید به زندگی، وطن دوستی، مهر به مردم و خانواده و مضامین عشق زمینی یا آسمانی سروده می شدند.

در اجرای ترانه ی گولاز از سوی هنرمندان گروه تاسیان، یک خواننده به عنوان رشتی (امیر ادراکی) و یک خواننده به عنوان انزلی چی (حسین تقی نژاد) به بگو مگو حول محور مناقشات بین رشت و انزلی می پردازند که در ادامه با ورود میانجیگرانه و بزرگ منشانه ی فرهاد یحیی پور به عنوان نماد انسانی گیلان، به اختلافات پایان داده می شود و یکرنگی و یکپارچگی حاصل می گردد.

ترانه ی گولاز توسط مهرداد کظمی سروده شده که خود اهل چاپارخانه است اما طرح و آهنگسازی و تنظیم این نمایش موزیکال در سال ۹۱ توسط رهبر گروه، حسین تقی نژاد صورت گرفت.

گولاز اصطلاحی گیلکی با معادل فارسی افتخار کردن می باشد.

گروه همآوایان تاسیان در کنسرت اخیر خود ترانه های قدیمی تر شانه به سر، کاسگول و نسا و ترانه های جدید ابولی، وقت قرار و گیلان ملیلان را نیز به مخاطبان خود تقدیم کرد که ترانه ی آخر به سفارش واحد موسیقی صدا و سیما تولید شد. ترانه هایی که در این واحد به تصویب می رسند از سوی هنرمندان گیلانی ترانه های گل و بلبل نامیده می شوند.

گروه تاسیان از موفق ترین گروههای موسیقیایی استان محسوب می شود که به رهبری هنرمند ۳۲ ساله ای به نام حسین تقی نژاد به کار خود ادامه می دهد.

اجرای سال ۲۰۱۱ در پاریس، نقطه ی اوج کار تاسیان در عرصه ی موسیقی بوده است.

منبع: خزر آنلاین

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *