82257255-710719261

به مناسبت هفته نیروی انتطامی جمهوری اسلامی رزمایش مشترکی به منظور پاکسازی تالاب و با مشارکت یگانهای نظامی و انتظامی شهرستان انزلی درتالاب بین المللی انزلی برگزار شد.
فرمانده یگان حفاظت از محیط زیست گیلان روز چهار شنبه درحاشیه برگزاری این رزمایش درجمع خبرنگاران اظهار کرد:هدف از برگزاری این رزمایش پاکسازی حوزه تالاب انزلی از ورود شکارچیان غیرمجاز است.
ساسان اکبری پور افزود: با توجه به ورود پرندگان مهاجر به تالاب بین المللی انزلی باید بستر لازم برای زمستان گذرانی این پرندگان درتالاب انزلی فراهم شود.
وی یاد آور شد: دراین رزمایش حدود ۱۵۰ نفر از پرسنل نیروی انتظامی، ارتش، هلال احمر، دریابانی و یگان حفاظت از محیط زیست با افزون بر ۳۰ شناور حضور داشتند.
اکبری پور خاطرنشان کرد: این رزمایش با اخذ دستور مقام قضایی استان و به منظور مقابله با شکارچیان و صیادان غیر مجاز انجام شده است.
به گزارش خبرنگار ایرنا، تالاب انزلی با حدود ۲۰ هزار هکتار مساحت و ۳۸۰ هزار هکتار حوزه آبخیز، ۲۴ متر پائین تر از سطح آب های آزاد در جنوب غربی سواحل دریای خزر در استان گیلان واقع شده است.
این تالاب شامل بخش های شرقی، غربی، مرکزی، سلکه، سرخانکل و سیاه کشیم است که از شرق به روستای پیر بازار، از غرب به کپورچال و آبکنار ، از جنوب به صومعه سرا و قسمتی از شهرستان رشت محدود می‏شود.
تالاب انزلی محل تخم ریزی گونه های مهمی از آبزیان خزر و محل زمستان گذرانی پرندگان مهاجر و ذخیره گاه طبیعی بسیاری از گیاهان ارزشمند از جمله لاله تالابی و نیلوفر آبی است.
در بررسی های انجام شده توسط سازمان حفاظت از محیط زیست ۲۴۳ گونه پرنده شامل ۱۱۲ گونه آبزی ، ۱۳۱ گونه کنار آبزی و ۲۴۳ گونه خشکی زی در تالاب بین المللی شناسایی شده اند.
همچنین بیش از ۱۴۰ هزار پرنده عبوری و زمستان گذران در فصل پاییزو زمستان به تالاب می آیند و بر اساس تحقیقات، حدود یکهزار و ۳۰۰ قطعه پلیکان خاکستری فصل زمستان گذشته را در تالاب انزلی سپری کردند که این تعداد پنج تا ۱۰ درصد جمعیت کل این پرنده را در جهان شامل می شود.
بندرانزلی در ۴۰کیلومتری غرب مرکز استان گیلان قرار دارد./ ایرنا

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *