رتبه ۲۳ گیلان در آمار بیکاری کشور

  • 1 سال پیش
  • بدون ديدگاه

 

13950703000895_photoa1

 

استاندار گیلان گفت: طبق اعلام جدید و منتشر شده مرکز آمار، نرخ بیکاری گیلان در سه ماه نخست سال جاری به ۹٫۳ درصد و رتبه استان به ۲۳ در کشور رسیده است.
محمدعلی نجفی صبح امروز در مراسم افتتاح طرح روستای بدون بیکار که از طریق ویدئوکنفرانس به صورت نمادین در روستای اسطلخ‌جان رودبار به بهره‌برداری رسیده است، اظهار کرد: این طرح همزمان در ۲۰ روستای کشور در روستای پایلوت اسلطخ‌جان رودبار افتتاح شده است.

وی با بیان اینکه روستای اسطلخ‌جان یکی از روستاهای نمونه استان است، افزود: این روستا به دلیل دارا بودن جاذبه‌های گردشگری فوق‌العاده و معماری منحصر به‌فرد و توانمندی‌های کشاورزی و صنایع‌دستی به عنوان روستای فاقد جمعیت بیکار مطرح شده است.

استاندار گیلان ادامه داد: با ایجاد طرح‌های بوم‌گردی، قالی‌بافی، پرورش ماهی، پرورش زالو، تولید و بسته‌بندی سبزیجات محلی، رستوران سنتی، توسعه واحد تولید شمع و لوازم تزیینی مستقر در روستاها با تسهیلات ۴۰ میلیارد ریالی قرض‌الحسنه صندوق کارآفرینی امید زمینه اشتغال ۲۰۰ نفر از ساکنان روستا فراهم شده است.

وی گیلان را یکی از استان‌هایی دانست که با وجود روند مهاجرت روستانشینان همچنان دارای درصد جمعیت روستایی بالاتری به نسبت کشور است.

نجفی با بیان اینکه درصد جمعیت روستایی گیلان ۴۰ درصد جمعیت استان است، گفت: این عدد برای کل کشور کمتر از ۳۰ درصد است.

استاندار گیلان انجام فعالیت‌های عمرانی، افزایش درآمد و در نتیجه بهبود معیشت روستائیان، ایجاد اشتغال در محیط‌های روستایی و… را موجب مهاجرت معکوس در روستاها دانست.

وی تصریح کرد: اقدام‌های دولت تدبیر و امید در دو محصول عمده برنج و چای مانند افزایش نرخ خرید تضمینی و کنترل واردات افسار گسیخته موجب کند شدن سرعت مهاجرت روستائیان به شهرها، تثبیت جمعیت در روستاها و مهاجرت معکوس شده است.

نجفی مهم‌ترین برنامه استان برای اشتغالزایی در روستاها را توسعه صنایع دستی متنوع، انجام کشت دوم در شالیزارها، اشتغال خانگی و خرد در سطح خانه‌های روستایی عنوان کرد.

وی افزود: توسعه و احیای تولید پیله ابریشم، توسعه فضای گردشگری روستایی و بوم‌گردی و ایجاد واحدهای صنعتی کوچک در روستاها با مشارکت روستاییان از دیگر برنامه‌های استان است.

استاندار گیلان گفت: رغبت سرمایه‌گذاران برای اجرای پروژه‌های اقتصادی روستاها به دلیل وجود زیر ساخت‌های لازم است و عدد و ارقام عملکردی دولت تدبیر و امید رشد قابل ملاحظه‌ای دارد.

وی شاخص بهره‌مندی استان در آسفالت راه روستایی در ابتدای دولت یازدهم را ۴۱ درصد ذکر کرد و یادآور شد: اکنون این شاخص ۵۱ درصد است.

نجفی با اشاره به اینکه شاخص بهره‌مندی جمعیت استان از گاز در ابتدای دولت ۶۳ درصد و اکنون ۹۳ درصد است، یادآور شد: تا پایان سال جاری این شاخص به ۹۵ درصد می‌رسد.

وی درباره شاخص بهره‌مندی جمعیت روستایی استان از آب سالم و بهداشتی، خاطرنشان کرد: این شاخص در ابتدای دولت ۶۴ درصد بود اما اکنون ۷۴ درصد است.

استاندار گیلان اضافه کرد: نرخ بیکاری استان از ۱۵٫۶ در پایان سال ۹۱ به ۱۱ درصد در پایان سال ۹۴ رسیده و رتبه گیلان نیز از رتبه پنج در فهرست استان‌های دارای بالاترین نرخ بیکاری به رتبه ۲۰ در طی سال‌های مذکور رسیده است.

به گفته وی، در جدیدترین آمار منتشر شده مرکز آمار، نرخ بیکاری گیلان در سه ماه نخست سال جاری به ۹٫۳ درصد و رتبه استان به ۲۳ رسیده است.

نجفی هدف از طرح روستای بدون بیکار را شناسایی و حمایت از کارآفرینان روستایی دانست که در ۲۰ روستای کشور با تسهیلاتی بالغ بر ۲۰۰ میلیارد ریال و اشتغال یک‌هزار نفر اجرا شده است.

طرح مذکور با همکاری حوزه معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری، صندوق کارآفرینی امید و اداره کل روستایی و شوراهای استانداری‌ها اجرا شده و به صورت پایلوت از طریق ویدئو کنفرانس در گیلان افتتاح شده است./ فارس

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *