به گزارش خبرگزاری فارس از رودبار، علی نیکزاد از راه زمینی وارد گیلان شد و از پروژه بزرگ در دست احداث ۱۷ دهنه شاهرود به طول ۵۸۴ متر بازدید کرد.

وی همچنین پروژه بزرگ راه‌آهن قزوین‌ ـ رشت‌ ـ ‌انزلی را مورد بازدید قرار داد و از نزدیک در جریان روند احداث این پروژه قرار گرفت.

محور ریلی قزوین‌ – انزلی در کریدور ترانزیتی شمال‌ـجنوب قرار دارد که طول مسیر آن ۲۰۵ کیلومتر در قالب ۹ قطعه بوده و حدود ۴۰ کیلومتر آن دو خطه و ۱۶۵ کیلومتر آن یک خطه است.

کلنگ‌زنی این پروژه در سال ۸۱ انجام شد و از سال ۸۴ عملیات اجرایی آن با همکاری شرکت استراتوس در قطعه یک و شرکت متاراه در قطعه ۵/الف آغاز شد.

۴۸ دستگاه تونل با طول ۲۱ کیلومتر که طولانی‌ترین آن ۲ هزار و ۲۱۸ متر و ۷۴ دستگاه پل خاص با طول ۱۱ هزار و ۷۴۴ متر که طولانی‌ترین آن ۲ هزار و ۶۶۱ متر است، در دست ساخت بوده و برای این راه‌آهن ۱۱ ایستگاه پیش‌بینی شده است.

مدیرکل راه و شهرسازی گیلان در حاشیه بازدید نیکزاد از پروژه راه‌آهن قزوین‌ ـ رشت‌ ـ ‌انزلی به خبرنگار فارس اظهار کرد: برای این پروژه راه‌آهن تاکنون ۳۷۷ میلیارد تومان هزینه شده و برای اتمام آن به ۳۵۰ میلیارد تومان دیگر نیاز است.

حجت شعبان‌پور درباره زمان بهره‌برداری پروژه راه‌آهن مذکور افزود: با توجه به قرار گرفتن این پروژه در طرح مهر ماندگار مقرر شده تا محور قزوین‌ ـ رشت تا پایان امسال به بهره‌برداری برسد.

وی ابراز کرد: با تحقق تعهدات مالی و همکاری ارگان‌های ذی‌ربط درباره تامین مصالح مورد نیاز، امیدواریم این امر تحقق یابد و راه‌آهن قزوین‌ ـ رشت در موعد مقرر به بهره‌برداری برسد.

این مسئول میزان مجموع پیشرفت پروژه راه‌آهن گیلان در مسیر قزوین‌ ـ رشت‌ ـ ‌انزلی را ۷۳ درصد عنوان کرد.

به گزارش فارس، حداکثر سرعت در پروژه راه‌آهن قزوین‌ ـ رشت‌ ـ ‌انزلی برای قطارهای باری ۱۲۰ کیلومتر در ساعت و برای قطارهای مسافری ۱۶۰ کیلومتر در ساعت پیش‌بینی شده است.

ظرفیت محور ۳ میلیون و ۸۱۰ هزار نفر مسافر تابستانی، ۳۸۱ هزار مسافر محلی و ۹ میلیون و ۸۶۷ هزار تن بار با احتساب کالا و بار ترانزیت درنظر گرفته شده است.

تامین حمل و نقل ایمن سریع، روان و ارزان، همگام با توسعه پایدار و حفظ محیط زیست و هدایت بار از جاده به راه‌آهن به منظور ارتقای ایمنی و صرفه‌جویی از مصرف انرژی جزو اهداف ساخت پروژه راه آهن قزوین‌ ـ رشت‌ ـ ‌انزلی ذکر شده است.

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *