139504150947386758073243[1]

 

اسماعیل خجسته اظهار داشت: ساعت ده صبح روز دوشنبه ۱۴ تیرماه به ما اطلاع دادند که برج طاووس منطقه آزادانزلی دچار حریق شده است و سازمان آتش نشانی بندرانزلی چهار دستگاه خودرو به محل وقوع حادثه اعزام کرد که کمتر از دوازده دقیقه در منطقه حریق حضور داشتند.

وی گفت: بنده نیز به همراه دو دستگاه دیگر در محل آتش سوزی حضور یافتم اما در طول مسیر به جهت اینکه دود آتش سوزی از چند کیلومتر دورتر مشاهده می‌شد از مرکز فرماندهی درخواست کردیم تا خودروهای بنادر و دریانوردی و مرکز استان نیز به محل آتش سوزی در برج‌های طاووس منطقه آزاد انزلی اعزام شوند.

خجسته با بیان اینکه سازه‌های درونی ساختمان مانند آکوستیک،کمپارس و مواد شیمیایی در اینکه حریق گسترش پیدا کند تاثیرگذار بود افزود: زمانی که ما به منطقه رسیدیم حریق بخش زیادی از ساختمان را در برگرفته بود و البته این موضوع به‌خاطر سازه‌های سریع الاشتعالی بود که در نمای این ساختمان به‌کار رفته است.
رئیس سازمان آتش نشانی بندرانزلی با اشاره به سختی مهار آتش در بزرگترین برج استان گیلان عنوان کرد: به‌دلیل آتش سوزی در محیط فوقانی برج طاووس دسترسی ما به حریق به دلیل ارتفاع زیاد امکان پذیر نبود و به همین جهت حریق گسترش پیدا کرد.

خجسته تصریح کرد: با توجه به آتش سوزی در بخش‌های فوقانی این برج مجبور شدیم کارکنان خود را به طبقات ساختمان اعزام کنیم که در این مرحله همکاران ما در آتش نشانی بندرانزلی با دودهای ناشی از مواد شیمیایی و سمی دچار مصدومیت شدند.

رئیس سازمان آتش نشانی شهرداری بندرانزلی خاطرنشان کرد: برای اینکه دود را از بین ببریم تا قدرت دیدمان بیشتر شود به کانون آتش وارد شدیم و دربهای بسته در قسمت شمالی و جنوبی ساختمان را با تبر شکستیم تا هم نور ایجاد شود و هم دود از بین برود.

وی با بیان اینکه بعضی از رسانه‌ها عکس سه نفر را در بالای برج طاووس منتشر کردند افزود: آتش به آن سه نفر بالای ساختمان کاری نداشت؛ حریق بیشتر در بخش نمای ساختمان بود و به بالای ساختمان نمی‌رسید ضمن اینکه راه‌های مختلفی برای خروج از این ساختمان وجود داشت.

خجسته با اشاره به ضعف مصالح ساختمانی برج طاووس در مقابل حریق گفت: این موضوع باید درس عبرت بزرگ برای ما باشد چرا که اگر باقی بلوک‌های این ساختمان را با نما و مصالح قبلی کار کنند دور از ذهن نیست که دوباره برج طاووس طعمه حریق شود و میلیاردها تومان خسارت به‌جا بگذارد.
وی تصریح کرد: هیچ‌کدام از تجهیزات ایمنی حریق آن‌گونه که باید و شاید در برج طاووس کار نشده بود؛ هیچ‌ یک از تجهیزات ایمنی درون ساختمانی به درستی کار نشده بود. سیستم فایر باکس ساختمان فعال نبود، لوله خشک برای انتقال آب به طبقات بالا وجود نداشت و همه این‌ها نقصی در ایمنی این ساختمان است که باید رعایت شود.

این مقام مسئول افزود: سازندگان باید از مصالحی استفاده کنند که در مقابل آتش و حرارت مقاوم هستند و در صورت آتش سوزی دودهای سمی و شیمیایی از آن‌ها متصاعد نمی‌شود ضمن اینکه منطقه آزاد انزلی سازمان بی پولی نیست و می‌توان به جهت مدیریت بهتر حوادث یک نردبان هیدرولیک برای اطفاء حریق در ساختمان‌های بلند مرتبه تهیه کند.

خجسته گفت: ما بارها در مورد کمبود تجهیزات در آتش نشانی انزلی گلایه کردیم و درخواست‌های متعددی برای تجهیز سازمان آتش نشانی داده‌ایم اما این تجهیزات بسیار پر هزینه هستند و خرید آن‌ها از عهده ما خارج است بنابراین برای جبران این کمبود بر روی ایمنی خود ساختمان‌ها سرمایه‌گذاری کرده‌ایم.

رئیس سازمان آتش نشانی شهرداری بندرانزلی اعلام کرد: بحث ایمنی خود ساختمان‌ها و الزام سازندگان به استفاده از تجهیزات اطفاء حریق در بندرانزلی روند رو به رشدی را طی می‌کند.

این مقام مسئول با ابراز ناخرسندی از فقر تجهیزات در سازمان آتش نشانی بندرانزلی افزود: بنده با صدق دل می‌گویم کارکنان ما کمبود تجهیزات و امکانات را با جان خودشان جبران می‌کنند و همیشه از غیرت خود مایه می‌گذارند.

خجسته در مورد تجهیزات سازمان آتش نشانی منطقه آزاد انزلی عنوان کرد: خرید تجهیزات آتش نشانی در منطقه آزاد باعث می‌شود که ضمن مدیریت بهتر این‌گونه آتش سوزی‌های بزرگ، این سازمان بتواند در صورت آتش سوزی در شهرهای مجاور به آن‌ها کمک کند.
وی گفت: خیران زیادی هستند که در عرصه مدرسه‌سازی، بهداشت و کمک به بیماران هزینه‌های زیادی انجام می‌دهند. توصیه و درخواست بنده این است که خیران نگاه ویژه‌ای به آتش نشانی بندرانزلی داشته باشند و برای خرید تجهیزات به ما کمک کنند چرا که هر چه سازمان آتش نشانی از نظر تجهیزات توانمندتر باشد ایمنی شهر در مقابل حوادث افزایش می‌یابد/ تسنیم

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

عسکر توکلی

۱۵ تیر ۱۳۹۵

در ساعات اولیه آتش سوزی وقتی خبر آن روی سایتها قرارگرفت به عنوان یک انزلی چی خیلی متاسف شدم اما وقتی خبر اعزام آتش نشانی بندر انزلی به عنوان قدرتمند ترین ایستگاه از نظر تجهیزات ونیروی انسانی برروی سایت قرارگرفت ونوید خاموش شدن ومهار آتش را در کوتاه مدت دادند احساس غرور نمودم .اما اینک…..با خواندن گزارش آقای خجسته که میدانم از دل پر درد ایشان برآمده همان احساس یاس ونومیدی مجددا بر ما غلبه نمود .
روی سخنم با آندسته از بزرگوارانی است که قراراست برای قضای یک روزه ویا فطریه امسال مبلغی را هزینه کنند. خدایی رضای همان خدایی که تمام هم وغم ما جلب رضایت اوست در این نیست که سازمانهایی از این دسته از عواید این پولها برخوردار گردند ؟

پاسخ