01

رئیس پژوهشکده آبهای داخلی، مصوبه اختصاص هزار هکتار از تالاب بین المللی انزلی به آبزی پروی را فاجعه بزرگی دانست.

به گزارش انزلی کلاب؛ پژوهشکده آبهای داخلی یک ارگان ملی است که در بندر انزلی واقع شده است و رئیس این پژوهشکده سرکار خانم دکتر مریم فلاحی در حضور وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و همچنین مسئولین شهرستان بندر انزلی گفت:  ما به این مسئله واقفیم که دغدغه دولت اشتغال جوانان است همچنین بارها شنیده ایم که می گویند توسعه علم محور، ولی جناب سردار وحیدی من تقاضا دارم که نگاه ما به تحقیقات پر رنگ تر شود، زیر اگر توسعه بر مبنای علم نباشد باعث نابودی سرمایه ها می شود.

ایشان در ادامه افزود: یکی از تصمیمات خوب در استان طرح احیای تالاب بین المللی انزلی بود ولی در مرحله اول بودجه ای برای تله های رسوبگیر و لایروبی های اولیه اخصاص یافت،در حالی که منشاء آن بالادست رودخانه هاست که باید اصلاح شود اما این امر به مراحل بعدی موکول شد.

دکتر فلاحی افزود: روزی که در وزارتخانه مرا به عنوان بانوی نمونه معرفی می کردند من تا صبح بیدار بودم  و نگران این بودم که مبادا با مصوبه اختصاص هزار هکتار از تالاب انزلی برای آبزی پروری موافقت شود، در حالی که شعار دولت ما توسعه علم محور است آیا مطالعات لازم برای اختصاص این هزار هکتار انجام شده است؟ آیا می دانیم که آبزی پروری چه معضلاتی دارد؟ با چه تضمینی این کار را انجام می دهیم در حالی که تالاب بیمار است؟

رئیس پژوهشکده آبهای داخلی در ادامه به سردار وحیدی گفت: درست است که باید به فکر اشتغال زایی باشیم اما من در استان نیز گفته ام که تصویب این طرح یک فاجعه بزرگ برای تالاب بین المللی انزلی محسوب می شود و من تقاضا دارم که مطالعات لازم در این زمینه صورت پذیرد.

ایشان در پایان گفت: پرورش ماهیان خاویاری به نتایج خوبی رسیده است اما غزل آلا ماهی بومی تالاب و دریای خزر نیست، تمام تخمهای غزل آلا که وارد ایران می شود دچار آلودگی هستند، آیا بهتر نبود ما روی ماهیان بومی دریای خزر کار کنیم که فردا مشکلی برای دریای خزر نداشته باشد؟ اصلا” فرض کنید همه اینها خوب، اما اگر تعداد زیادی قفس در دریای خزر بگذاریم و سرمایه گذار سوال کند که با هزینه ای که کرده چه میزان سود خواهد داشت، آیا مطالعات کامل در این زمینه صورت گرفته است؟

دکتر فلاحی تاکنون تحقیقات کاربردی زیادی از جمله کشت و پرورش جلبک و بررسی جنبه های اقتصادی آن ، تهیه اطلس پلانگتونهای تالاب انزلی ، بررسی جامع تالاب انزلی ، بررسی جامع شیلاتی رودخانه سفید رود ، بررسی جامع سد ارس ، بررسی پراکنش زئوپلانکتونهای تالاب انزلی ، بررسی تنوع زیستی فیتوپلانکتونهای حوزه ایرانی خلیج فارس و غیره انجام داده است . 
این بانوی اهل انزلی  نخستین سایت جلبکی مادر در ایران را در محل این پژوهشکده احداث کرد و تاکنون چندین بار حائز رتبه های برتر پژوهشی از کنفرانسها و همایشهای علمی شده است . 
تاکنون هشت عنوان کتاب از این بانوی محقق به چاپ رسیده است .

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۲

سلام

ان‌شاءالله که نظرات کارشناسی اهل فن بیشتر مد نظر قرار گیرد

پاسخ

همشهری

۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۲

جواب چه می شود؟ آیا این پروژه انجام میشود؟ چه باید کرد؟
این هم یک دردسر جدید است

پاسخ

guilak

گیلک

۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۲

واقعا عجیب نیست؟ اول طرحی را تصویب و بعدا درباره اش بحث کارشناسی کنیم؟البته پیشنهاد شده تا قبل از شروع بحث کارشناسی بشود و مشخص نیست این پیشنهاد پذیرفته شود. بعدش سردار مسئولیت وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح را دارند چرا مسائل و مشکلات زیست محیطی با ایشان در میان گذاشته شده است؟ حتما مسئولین محلی همه جوانب و عواقب کار را در نظر گرفته اند.از اینکه به عدد رند هزار هکتار نه یک هکتار کم و نه یک هکتار زیاد رسیده اند معلوم است که محاسبات خیلی هم دقیق بوده است.میگویید نه بعدا معلوم خواهد شد.ایکاش می گفتند چه تعداد از جوانان در این طرح مشغول بکار خواهند شد انشاالله .برای خانم دکتر فلاحی که با اگاهی و دلسوزی بی شائبه تذکرات لازم را دادند ارزوی سلامتی و موفقیت دارم.

پاسخ

a.n.z

۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۲

این پژوهشکده کلا یه چیز بیخودیه ، یکی از نزدیکان خودم اینجا کار میکنه در گذشته این اداره برای خودش منزلتی داشته ولی در سالهای اخیر به یک اداره بی خاصیت تبدیل شده ، ۷۰% کارکنان این اداره غیربومی هستن! جالبه که به اینها در انزلی زمینهای شیلات را دادند تا در انزلی خانه بسازن(چندین سال پیش)!!!
میگن فرد عاقل پیش از سخن گفتن یا انجام کاری خوب می اندیشد و انسان … (خ.س) پس از انجام کار یا بیان سخنی ، به نظر شما سیستم مدیریتی کشور ما جزو کدامیک است؟
————-
خود سانسوری = خ.س

پاسخ

Anzali Free Zone

Shahin

۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۲

زنده باشید، امیدوارم آقای هاشم نیا این مصاحبه رو بخونن و تصمیم صحیح رو در این خصوص اتخاذ کنند.

پاسخ

guilak

گیلک

۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۲

بکارگیری افراد غیر بومی یکی از معضلات عدیده در شهرانزلی بوده است.البته زحمات انهایی را که دلسوزانه و با دیدگاه ملی و ارزشمند خود کارهایی برای شهر ما انجام داده اند را قدر می نهیم.

پاسخ

بابایی

۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۲

ایشان باعث افتخار انزلی و ایران هستند . کاش تمام مسئولان ما این گونه با دانش و درایت و متعهد بودند

پاسخ

کارشناس محیط زیست

۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۲

مدیر مسئول محترم
احتراما به استحضار میرساند همانطور که اطلاع دارید , تالاب انزلی یکی از مواهب طبیعی خدادای و جز تالابهای بین المللی است که به دلیل وسعت آن هر گونه فعالیت باید با مجوز محیط زیست استان و کشور اتخاذ گردد . از انجایکه همه ساله در بعضی فصول در این تالاب شاهد مرگ دسته جمعی ماهیان زیاد ی از ماهیان بومی می گردد و از طرفی مشکلات از جمله افزایش رسوبات موجب توالی اکوسیستم گردیده که باید فکری عاجل برای احیای این تالاب بین المللی که در کنفراس رامسر به ثبت رسیده است ، گردد . حال سوال این است ، سازمان شیلات ایران و مدیر کل گیلان چه راهکارهایی را برای افزایش تولید بیش از ۴۰۰۰ هکتار استخر موجود در گیلان انجام داده که یک باره موافقت های اصولی صادر شده سال ۱۳۹۰ به بعد را از ۳ به ۵ تن و برای ۱۲۰۰۰ ابگیر استان را چه برنامه ملی طراحی یا فعال نموده که با تبلیغات فراوان و دانش اندک کارشناسان در زمینه پرورش در قفس ، این روش با ارزش را بی اثر و موجب شکست آن را فراهم می نمایند . و لازم است بیان گردد برای پرورش در ۱۰۰۰ هکتار نیاز مند بیش از ۵ تا ۲۵ برابر تغذیه دستی است و یا حضور ۵۰۰ نفر دائمی در تالاب در یک منطقه خاص و عبور مرور بیش اندازه به آن محیط ، نیاز به تاسیسات از جمله برق و سایر … همه اینها برمشکلات می افزاید ، که معلوم نیست که این محیط آبی بسته چه واکنشی از خود نشان خواهد داد .سوال آخر اینکه جواب پایلوت تقیقاتی مشخص شد؟؟؟

پاسخ

sarl

۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۲

زمانی که آشپز جای قصاب وقصاب جای اشپز باشد .متوجه خواهید شد چه خواهد شد.آشپز غذا راسوزانده ویا شور وبی نمک کرده.وان یکی هم دست خورا بریده . حالا اینجا از شما سئوال می کنم .این وسط خاک بر سر چه کسی می شود..معلوم است خاک برسر همه میشود. ماهواره میگویند ممنوع است .اگر درست استفاده شود خیلی ها را ازخواب خرگوشی بیدار خواهد کرد .مثلا دریکی از فیلم های ترکیه .اسم فیلم یادم رفته ….هنر پیشه این فیلم در داخل رودخانه ترکیه توبراگ شاه کلی سه تا سه تا میگیره .ولی ما در رودخانه وبلوار انزلی سبله وزالون سطل سطل میگیریم.واقعا این یکی از شاه کار های مسئولین ما نیست .

پاسخ

guilak

گیلک

۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۲

اینطور پیش برود سبله و زالون را هم دیگر نخواهیم گرفت .

پاسخ

cyrus sahami

۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۲

بانوی دانشمند.سرکار خانم دکتر مریم فلاحی!
نوشته ی پر مغز و مسولانه ی جنابعالی را با شادمانی بسیار خواندم.هشدار شما از سر خردمندی و آآگاهی بسیار بود اقدامات سخیفی از این دست انسان را بی اختیار به یاد فاجعه ی زیست محیطی ای می اندازد که بر دریاچه ی ارومیه گذشته است. این به تدریج به صورت یک سنت در آمده است که نخست منار را می دزدیم و سپس به فکر کندن چاه می افتیم!همه اقدام لایروبی تالاب انزلی و روگا های آن را به یاد داریم که به نحو خطر آفرینی از وسعت تالاب کاست..زاد و ولد کپور ماهیان را که در عمق نا چیزی ازآب تخمریزی می کنند با دشواری فراوان روبرو کرد و پل غازیان را در معرض تخریب قرار داد . دستگاه حفاری تالاب دیر زمانی به صورت نماد ندانمکاری و بی خبری در معرض باد و باران قرار داد .احداث یک راه کمر بندی از میانه تالاب نمونه دیگری از نادانی و بی خبری تصمیم گیران در زمینه های علمی است… چه انتظار دیگری دارید در زمانه ای که سنگ را می بندند و سگ را می گشایند

پاسخ

گیلک پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۲۵ام, ۱۳۹۳ ۱۹:۰۱:

:yes: :yes: :yes: