82239505-710357641

استاندار گیلان گفت: دو پست اسکله مجتمع بندری کاسپین از مصوبات سفر استانی رئیس جمهوری، تا پایان امسال آماده بهره برداری می شود.
محمدعلی نجفی روز پنجشنبه در نشست مشترک با مجمع نمایندگان گیلان در مجلس شورای اسلامی که با هدف بررسی توانمندی های منطقه آزاد انزلی در روند توسعه گیلان و اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی در این منطقه برگزار شد، گفت: امیدواریم با کمک و همراهی خوبی که در استان وجود دارد، شاهد توسعه هر چه بیشتر در بخش های مختلف باشیم.
وی با مثبت ارزیابی کردن اقدامات صورت گرفته در منطقه آزاد انزلی در دولت تدبیر و امید خاطرنشان کرد: در آغاز شروع دولت یازدهم با توجه به مسئولیتی که در مناطق آزاد کشور داشتم، بازدیدهایی غیر رسمی از منطقه آزاد انزلی انجام دادم و بسیار افسوس خوردم که این منطقه متناسب با آنچه که در بدو شکل گیری آن تصور داشتم، رشد نکرده بود.
نجفی با ابراز خرسندی از حجم کارهای صورت گرفته در منطقه آزاد که به گفته دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی بعضی از آنها پایلوت کشوری است، افزود: اشتغال حدود هشت هزار نفر در سه سال گذشته از دستاوردهای حاصل شده در منطقه آزاد انزلی است .
نماینده عالی دولت در گیلان بهره گیری از ظرفیت بخش خصوصی و سرمایه گذاری توسط این بخش را از جمله زیبایی اقدامات صورت گرفته در منطقه آزاد عنوان کرد.
نجفی با شاره به تاکید رئیس جمهوری در سفر به گیلان مبنی بر توسعه منطقه آزاد انزلی و ساخت مجتمع بندری کاسپین با ظرفیت ۲۲ میلیون تن گفت: تسریع در اتصال خط ریلی به مجتمع بندری کاسپین ضروری است و توسعه این بندر در کنار بنادر دیگر گیلان، به ظرفیت های صادراتی استان می افزاید.
وی با بیان اینکه ساخت موج شکن ها و پست های اسکله مجتمع بندری کاسپین با سرمایه گذاری بیش از شش هزار میلیارد ریال پیشرفت خوبی دارد، گفت: دو پست اسکله که از مصوبات سفر رئیس جمهوری نیز هست، تا پایان امسال آماده بهره برداری است.
استاندار گیلان به تحولات صورت گرفته در بخش های تجاری و گردشگری منطقه آزاد و استقبال خوب مردم از این طرح ها اشاره کرد و گفت: افزایش صادرات از این منطقه نشان دهنده توجه به سیاست های اقتصاد مقاومتی است.
وی وجود منطقه آزاد انزلی را کمک به توسعه گیلان دانست و افزود : الحاق فرودگاه بین المللی سردار جنگل رشت و نواحی صنعتی اطراف منطقه آزاد، موجب می شود تا این مراکز با حفظ مدیریت خود از مزایای قانونی برای رونق اشتغال بهره بگیرند.
در پایان این نشست نمایندگان از بخش های مختلف منطقه آزاد انزلی و طرح های زیربنایی و عمرانی این منطقه بازدید کرد.
رئیس جمهوری و کاروان تدبیر و امید، در پانزدهمین سفر استانی، بیست و ششم و بیست و هفتم فروردین ماه سال گذشته (۱۳۹۴) به گیلان سفر کردند. حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهوری، در دومین روز این سفر، از طرح توسعه مجتمع بندری کاسپین و طرح تقاطع غیر هم سطح منطقه آزاد انزلی بازدید کرد.
منطقه آزاد انزلی تنها منطقه آزاد ایران در حاشیه دریای خزر است؛ کشورهای حاشیه دریای خزر، ترکیه و کشورهای حاشیه خلیج فارس و آسیای جنوب شرقی عمده بازارهای صادرات و واردات محصولات از طریق منطقه آزاد انزلی هستند.
معافیت مالیاتی ۲۰ ساله از تاریخ بهره برداری انواع فعالیت های اقتصادی ، آزادی کامل ورود و خروج سرمایه، آزادی مشارکت سرمایه گذار خارجی تا سقف ۱۰۰ درصد و معافیت گمرکی برای ورود مواد اولیه ، قطعات و ماشین آلات مورد نیاز کارخانه ها ، فعالیت بورس کالای منطقه ، اجرای کالای همراه مسافر و اعمال قانون ارزش افزوده برای کالاهای ساخته شده در منطقه آزاد به داخل کشور از مهمترین مزایای ثبت شرکت و فعالیت اقتصادی تولیدی در منطقه آزاد انزلی است.
قرار گرفتن در مسیر کریدور بین المللی شمال جنوب ، دارا بودن موقعیت ویژه در زمینه ارتباط با کشورهای حاشیه دریای خزر ، همجواری با بنادر آستراخان و لاگان در روسیه ، کراسنودسک در ترکمنستان ، اکتائو در قزاقستان و باکو در آذربایجان ، دسترسی از طریق راه های مناسب به بازارهای مصرف کشورهای CIS ، نزدیکی به فرودگاه بین المللی رشت از جمله مزایای منطقه آزاد انزلی است. / ایرنا

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *