139049_635144237838326882_l

پیشکسوت باشگاه ملوان گفت: اگر ملوان سقوط کند، مرگ فوتبال انزلی فرا می‌رسد و امیدوارم آن روز را نبینم

بهمن صالح نیا که در تاسیس باشگاه ملوان تاثیر بسزایی داشت، این روزها نظاره گر عملکرد این تیم است و بابت نتایج کسب شده هم اظهار نگرانی می کند.

صالح نیا در گفت و گو با خبرنگار ورزشی برنا می گوید، دولت به ملوان کمک کند تا شرایط انزلی چی ها متفاوت شود.

  • شما به عنوان پیشکسوت باشگاه ملوان درخصوص شرایط این روزهای تیم چه صحبتی دارید؟

بنده به عنوان کسی که سال های سال با افتخار برای فوتبال کشورم و علی الخصوص شهر انزلی کار کرده ام، حسابی نگران شرایط فعلی ملوان هستم و نگرانی ام وقتی بیشتر می شود که می بینیم ملوان با ملوانی که شناخت داشتیم، تفاوتش از زمین تا آسمان شده و به همین دلیل همه ناراحت هستند. ملوانی که ما می شناختیم، کارش سازندگی بود نه این که مصرف گرا باشد و از تیم های دیگر تغذیه کند. زمان ما به ندرت از نفرات غیربومی استفاده می شد اما الان دیگری خبری نیست و وضعیت تغییر کرده است. آرزو می کنم این تیم در لیگ بماند و اگر خدای نکرده ملوان سقوط کند، مرگ فوتبال انزلی فرا می رسد و امیدوارم آن روز را نبینم. در صورت سقوط ملوان هیچ نهاد یا ارگانی نمی تواند تیم را بازگرداند و به همین دلیل است که می گویم باید فکر اساسی کرد.

  • ملوان برای نخستین بار در طول حیاتش از مربی خارجی استفاده می‌کند. این مساله با فلسفه فوتبال انزلی سازگاری دارد؟!

من ایراد کار را به حضور مربی خارجی وارد نمی دانم و با توجه به کارنامه ای که اسکوکیچ داشته وی مربی چندان بدی هم نیست و گذشته قابل قبولی دارد. این اتفاق در تاریخ باشگاه ملوان رخ نداده بود اما عیبی ندارد که یک خارجی به انزلی بیاید و بازیکنان هم نکات آموزشی را فرا بگیرند. مدیریت باشگاه تصمیم گرفته از یک خارجی استفاده کند و حتما هم دلایل خاص خودش را داشته است. بنده بازیکنان زیادی را پرورش دادم مثل غفور جهانی، سیروس قایقران، سید جلال حسینی و خیلی های دیگر هم در این لیست هستند اما می گویم باید به اسکوکیچ کمک کنند و اعضای هیات مدیره و پیشکسوتان این مربی را تنها نگذارند.

  • چند وقتی است که رابطه هواداران ملوان با مسئولان و بازیکنان شکرآب شده است. در این باره چه نظری دارید؟

زمانی هم که بنده در ملوان تا حدودی کارهای مدیریتی را انجام می دادم، این شرایط وجود داشت اما به این شدت نبود و کمی ملایم تر بود. دو سال پیش که به عنوان سرپرست باشگاه فعالیت می کردم، مدیریت آزاد منطقه انزلی از شانس بدمان شرایط جالبی نداشت و مشکلاتی در این زمینه ایجاد شده بود. آن زمان پورغلامی هدایت ملوان را برعهده داشت و با حضور این مربی نتایج بدی نمی گرفتیم اما علیه بنده هم شعار “حیا کن رها کن” سر می دادند. ملوان شناسنامه من و فوتبال انزلی است و اگر هم در این فوتبال اسمی دارم به خاطر ملوان است. من و خیلی از فوتبالیست های دیگر مثل غفور جهانی، عزیز اسپندار با نان و پنیر و گوجه فوتبالیست شدیم اما الان فوتبالیست ها پول های میلیاردی می گیرند و همچنین یک مسافت کوتاه که می شود با اتوبوس را رفت با می خواهند با هواپیما بروند! بیست و هشت سال متوالی به عنوان بازیکن و مربی در ملوان فعالیت کردم و سابقه ام از فرگوسن هم بیشتر است و اگر حرفی می زنم به این خاطر است که دلم برای ملوان می سوزد.

  • نقش مدیریت باشگاه را در این زمینه چگونه ارزیابی می‌کنید؟

بنده دو سال پیش و در مقطعی کارهای مدیریتی انجام می دادم و به سختی های آن تا حدودی آشنا هستم. صادق درودگر در این مدت زحمت کشیده اما اوضاع و احوال ملوان نشان می دهد که اتفاق خاصی در این باشگاه رخ نداده است. درودگر سابقه کارهای مدیریتی دارد و به نظر می رسد درودگر به جای این که با مشورت و تصمیمات گروهی کار را پیش ببرد به صورت انفرادی در ملوان فعالیت هایش را انجام می دهد.

  • فکر نمی‌کنید اگر مشکلات مالی برطرف شود، شرایط تا حدودی عوض شود؟

قطعا می تواند تاثیر گذار باشد اما بازیکنان هم باید به خودشان بیایند و بدانند که فوتبال انزلی ریشه در تاریخ دارد. حسین هدایتی هم که تصمیم گرفته بود، در ملوان کار کند باید به وعده اش جامه عمل می پوشاند و به بازیکنان و مربیان و فوتبال انزلی خیانت نمی کرد. هدایتی به پرسپولیس و کشتی کمک کرد اما قولش را به ملوان به فراموشی سپرده است. مشکلات مالی همیشه وجود داشته اما دو سالی می شود که بیشتر شده است. با این حال از شورای شهر انزلی و استانداری انتظار داریم تا نگاه ویژه ای داشته باشند و از دولت هم می خواهم به این مساله ورود کند.

  • از شما خواسته نشده تا در هیات مدیره ملوان حضور پیدا کنید؟!

یک بار از من خواسته شد تا در هیات مدیره حضور پیدا کنم اما به دلیل مشغله کاری و سفر به خارج از کشور موفق نشدم در جلسه شرکت کنم. بعد از چند وقت در جلسه دیگری شرکت کردم اما فضا را مناسب ندیدم و به همین دلیل فعلا به عنوان هوادار از تیم محبوبم حمایت می کنم.

  • شما فضا را چطور دیدید؟!

احساس کردم آقایان نمی خواهند از پیشکسوتان استفاده کنند و از آنجایی که نمی خواستم مهره اضافی باشم ترجیح دادم با مسئولان باشگاه همکاری نداشته باشم.

  • مرحوم سیروس قایقران هم نیست که این روزها را ببنید!

قایقران اسطوره فوتبال ایران و انزلی است و مطمئن هستم سیروس از این شرایط رضایت ندارد و حداقل به احترام قایقران هم شده بازیکنان به خودشان بیایند و شرایط را عوض کنند تا ملوان به لیگ پایین تر سقوط کند. ملوان سه بازی سخت با تیم های تراکتورسازی، نفت و فولاد دارد و آرزو می کنم وضعیت تیم متفاوت شود. بازیکنان بدانند امثال بنده زمانی که فوتبال بازی می کردیم، شرایط مان سخت تر بود و زمین تمرین نداشتیم. از زمانی که پول هنگفت به فوتبال ایران وارد شد، تعصب و عشق و علاقه به پیراهن از بین رفت و این مساله به ضرر فوتبال تمام می شود.

  • ملوان عملکرد خوبی هم در فصل نقل و انتقالات نداشت. این عامل هم در نتایج تیم تاثیر گذار بوده است؟

صددرصد. وقتی بازیکنان خوبی مثل نوری، اولادی، نزهتی و چند نفر دیگر از تیم جدا می شوند، این مسائل را هم در پی دارد و تصمیمات مدیریت باشگاه بوده که ملوان در خانه چنین نتایج ضعیفی می گیرد. زمانی تیم ها می ترسیدند در انزلی بازی کنند و دست و پایشان می لرزید اما الان می بینیم ملوان به راحتی بازی ها را واگذار کند و این موضوع جای تاسف دارد.

  • سفرهای شما به آلمان علت خاصی دارد؟!

پسرم در آلمان زندگی می کند و بعضی وقت ها برای دیدنش به آنجا می روم. ضمن این که همسرم می گوید برای این که از چالش های فوتبال انزلی دور باشم به سفر بروم اما ملوان همیشه در قلب من است و آرزو می کنم وضعیت دگرگون شود.

/گفت‌وگو از فرشاد جعفری/

منبع: برنا

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

Anzali Free Zone

Shahin

۲۰ شهریور ۱۳۹۲

فکر میکنم نا گفته های درودگر از هدایتی به پشت پرده روابط عابدینی و هدایتی در حمایت از ملوان برمیگرده …

پاسخ

مهسا

۲۰ شهریور ۱۳۹۲

البته صالح نیا هم برای فوتبال انزلی دلسوز نبوده. شنیده ها حاکی از این مسئله است که ایشون هم کم به ملوان خیانت نکردند!!!!!!!!!!!

پاسخ