82075521-70726359[1]

 

سقوط تیم فوتبال ملوان بندرانزلی به لیگ دسته یک پس از ۱۵ سال حضور مستمر در لیگ برتر درحالی رقم خورد که ملوانها از آخرین بازی خود مقابل نفت مسجد سلیمان در لیگ چهاردهم درس نگرفته و لیگ پانزدهم را به گونه ای پارو زدند که آنها را به ساحل موفقیت نرساند.
سقوطی که نه تنها برای هواداران بلکه برای همه مردم شهر انزلی و بسیاری از مردم گیلان بسیار تلخ و تاسف بار بود.
موسس و سرمربی اسبق تیم ملوان علت سقوط این تیم را در سوء مدیریت هیات مدیره می داند و با بغضی درگلو به خبرنگار ایرنا می گوید: آقایانی که در روزهای آغازین لیگ وعده قهرمانی درلیگ برتر را داده و ادعای آسیایی کردن تیم را داشتند در شهر مشهد مقدس شناسنامه ملوان بندرانزلی را باطل کردند.
بهمن صالح نیا تنها مقصر اصلی این سقوط را بازیکنان و هیات مدیره باشگاه دانسته و ادامه می دهد:من پیش بینی سقوط ملوان را کرده بودم، زیرا کسانی که داعیه مالکیت ۷۰درصدی ملوان را دارند با عوام فریبی و به بازی گرفتن احساسات مردم اشتباهی دیگر را با آوردن حمید استیلی مرتکب شدند تا جایی که این مربی هم با آن کادر فنی ناکارآمد فرصت ها را سوزاند و درنهایت تیمی را به احمدزاده تحویل دادند که رمقی برایش نمانده بود.
ملوانی که تا سال ۸۰ بهترین تیم شهرستانی تاریخ لیگ ایران بوده و با کسب سه عنوان قهرمانی در جام حذفی کشور و سه نایب قهرمانی و نیز رکورد داری بیشترین گل زده در مرحله گروهی جام باشگاه های آسیا، صاحب رکوردی قابل توجه در تاریخ فوتبال کشور بود با توفان زدگی لیگ پانزدهم را آغاز کرد.
درحالیکه زمانی تا پایان فصل نقل و انتقالات باقی نمانده بود ، ملوان همچنان در کش و قوس انتخاب مالک باشگاه، از سایر رقیبان عقب افتاده و حتی خبری از تمدید قراردادهای بازیکنان نبود و آنها نیز به خاطر دلخوشی هواداران و کاهش تشنجات و حواشی مستولی بر تیم، در تمرینات حاضر می شدند و به نوعی لیگ پانزدهم برای ملوانان با بلاتکلیفی آغاز و زنگ خطر برای قوی سفید انزلی از همان زمان به صدا درآمده بود .
اما سکانداران ملوان به این هشدارها توجهی نکرده و سرانجام کشتی ملوانها را به گل نشاندند.
متاسفانه بین ۱۶ تیم حاضر در فصل آینده فوتبال برتر کشور هیچ نماینده‌ای از شمال کشور وجود ندارد و این اتفاقی است که علاوه بر ریشه یابی، باید مورد توجه ویژه قرار گیرد .
گویا این بی‌مسئولیتی‌ها فقط مختص فوتبال گیلان نبوده و مازندرانی‌ها هم اگرچه سال‌ها در لیگ یک توپ می‌زنند اما با وجود ده‌ها بازیکن در لیگ برتر، تاکنون موفق به صعود به لیگ برتر نشده و تیم قدرتمند دهه ۶۰نساجی مازندران که از سال ۷۳ تاکنون در لیگ یک حضور دارد تبدیل به پیرترین تیم لیگ یکی ایران شده ‌است.
در گیلان هم علاوه بر ملوان تیم دسته اولی داماش پس از سقوط به لیگ یک متاسفانه درنهایت سوء مدیریتی و بی تفاوتی متولیان ، به دسته دوم سقوط کرد.
موسس باشگاه ملوان بندرانزلی با اشاره به تلاش های ناموفق برای برقراری ارتباط و صحبت با رییس هیات مدیره متذکر می شود : درست است که این سقوط حق هواداران ملوان نبود اما لازم بود تا همه بدانند چه چیز گرانبهایی را از دست داده اند.
صالح نیا تاکید کرد : پتانسیل فوتبال انزلی با سابقه و نامش هنوز هم می تواند تن هر تیمی را در این شهر به لرزه دربیاورد اما مشروط براینکه درهیات مدیره این باشگاه تغییرات جدی صورت گرفته و افراد دلسوز در راس کار باشند و از ورود افراد سودجو و فرصت طلب به بدنه این تیم خود داری شده و برخی ها نیز محترمانه خودشان از بدنه ملوان جدا شوند .
وی متذکر شد: از بازیکنانی که تیم را به ورطه سقوط کشانده اند نیز انتظار داریم با جبران سقوط ملوان و با همت خودشان، تیم را به جایگاه واقعی اش برگردانند و به فکر جذب شدن در تیمهای صاحب نام برای کسب درآمد نباشند چرا که این رسم مردانگی نیست که ملوان را در این برهه سخت رها کنند.
صالح نیا فوتبال بندرانزلی را آلوده سیاست بازی و پول عنوان و با انتقاد از پرداخت پاداش های بی مورد به بازیکنان تصریح کرد:درعجبم که تنبیه در باشگاه ملوان در دو فصل اخیر جایگاهی نداشته و بازیکنان نیز انگیزه شان را فقط برای دریافت پاداش گذاشته اند چرا که در سوی دیگر لیگ پانزدهم تیم استقلال خوزستان که قرارداد کل بازیکنانش به اندازه قرارداد دو بازیکن ملوان بود در نهایت غیرت و تعصب توانست خوزستانی ها را سربلند کرده و جام قهرمانی را از چنگال سرخ آبی ها بیرون اورد .
صالح نیا متذکر شد: در مقابل دروازه بانی که با دریافت دو گل از تراکتورسازی زمینه سقوط تیم ملوان را رقم زد هیچ واکنشی از سوی باشگاه مشاهده نکرد و درعوض وعده پاداش بازی های بعدی نیز به همه بازیکنان داده شد و بازیکنانی در سقوط ملوان نقش داشتند که شبها از قلیان سراها و کافه ها به منزل برمی گشتند.
صالح نیا با ابراز اطمینان از صعود مجدد ملوان بندرانزلی به لیگ برتر فوتبال با توجه به پتانسیلی که دراین تیم وجود دارد تصریح می کند:اکنون فقط عزم جدی و نوسازی درساختار باشگاه ملوان می تواند این تیم را به جایگاه لیگ برتری اش برساند و معتقدم ملوان باید از بازیکنان بومی استفاده کند تا پس از هر شکست به مردم پاسخگو باشند.

*استخوان بندی غیربومی و باندبازی علت ضعف تیم
پیشکسوتان ملوان که سالها برای این تیم در میدان تلاش کرده بودند از این شکست بسیار افسرده و دلگیرند.
رییس اسبق هیات فوتبال شهرستان انزلی نیز استفاده از افراد غیر بومی در شاکله تیم فوتبال ملوان خصوصا در هیات مدیره باشگاه را از علل ضعف بنیه تیم عنوان کرد .
ابراهیم سیم دار اظهار کرد :متاسفانه باند بازی ها دردسرساز شده و نمی دانم حضور افراد غیربومی در جایگاهی نظیر مدیرعاملی ملوان چه تاثیر مثبتی برای تیم داشته است؟
وی با اشاره به تماشای چند بازی ملوان از روی سکوها به همراه بهمن صالح نیا به نشانه اعتراض به نحوه مدیریت تیم افزود :اگر ملوان مثل دهه ۵۰ از افراد و بازیکنان بومی استفاده می کرد به چنین دردی دچار نمی شد و هنوز هم می توان با استفاده از مدیران لایق وفوتبالی، ملوان را به لیگ برتر برگرداند.
وی با انتقاد از وجود ضعف درنحوه مدیریت هیات مدیره ملوان اضافه کرد:تا زمانی که این هیات مدیره بر روی کار است ملوان در جایگاهی بدتر از این هم قرار خواهد گرفت اما من از بازیکنان بومی انتظار داشتم حداقل در بازی حساس مشهد مدیریت تیم را به دست می گرفتند تا ملوان به این سرنوشت تلخ دچار نمی شد.
وی ادامه می دهد :اگر بازیکنان خود مراقبتی پیشه می کردند و بجای کافه گردی به فکر تمرین درست و ارائه بازی زیبا توام با کسب نتیجه می شدند ملوان دچار اما و اگرهای آخرین روز رقابتها نمی شد و صدها تماشاگر و هوادار عاشق این تیم را که با طی مسافت طولانی به مشهد سفر کرده بودند ناامید و سرافکنده به انزلی برنمی گرداندند.
سیمدار می گوید: از زمانی که فوتبال با پول و سیاست بازی قاطی شده انتظاری جز این نمی توان داشت چرا که نام ملوان سکوی پرتاب برخی افراد شده و امروز آقایانی که روزی شاگرد بهمن صالح نیا بودند داعیه مالکیت ملوان را دارند و در فضای مجازی اعلام می کنند ملوان مال آنها است.
وی امیر قلعه نویی را مربی بزرگ و آینده نگر می داند و اضافه می کند:قلعه نویی وقتی دید ملوان با این نام بزرگ فقط طبل تو خالی است عطایش را به لقایش بخشید و حتی از دریافت دستمزدش نیز امتناع کرد اما حمید استیلی با معامله ای که انجام داد توسط کادر فنی ناکارآمدش ملوان را به خاک سیاه نشاند.
سیمدار درخاتمه با افسوس از فرصت هایی که توسط هیات مدیره باشگاه سوزانده شد می گوید:تیم بزرگ آدم بزرگ می خواهد و کادرفنی همراه با استیلی درحد و اندازه ملوان نبودند اما اکنون باید در باشگاه مهندسی جدید و نوسازی صورت بگیرد و با استفاده از افراد متخصص و درکنار آن، خود مراقبتی بازیکنان می توان ملوان را به جایگاه واقعی اش درلیگ برتر هفدهم بازگرداند.

*اندوهگین اما همراه
هواداران را همیشه یار دوازدهم تیم می دانند و این در مورد تیم ملوان به خوبی صدق می کند.
همه می دانند که ملوان برای انزلی چی ها و شمالی ها تنها یک تیم نیست بلکه بخشی از هویت فرهنگی و اجتماعی آنها است.
یکی از هواداران ملوان نیز با بغض درگلو و آهی درسینه درحالی که زانوی غم بغل گرفته، باصدایی لرزان می گوید: دوست دارم برای زحمتی که یکسال به پای این تیم و بازیکنان آن ریختیم آهی از ته دل بکشم.
وی که ملوانها را تا مشهد همراهی کرده بود افزود: در عجبم که مسئولان شهر و هیات مدیره ملوان و حتی خود بازیکنان چطور شب را به صبح می رسانند چرا که این حق ما نبود و خدا از کسانی که تنها دلخوشی جوانان این شهر را از آنها گرفته اند ، نگذرد.
هوادار دیگری اظهار کرد : سال قبل برای بقا جشن گرفتیم و انصاف نبود که با آن همه امید و آرزو امسال برای سقوط تیم لباس سیاه برتن کنیم .
وی با بیان این که قو هرگز جفت خود را رها نمی کند افزود : ملوان و هوادار همواره مانند دو همراه درکنار هم بودند و ما نیز هیچگاه تیم محبوبمان را تنها نمی گذاریم .
او ملوان را تیم ریشه دار و اصیلی می داند و درخاتمه می گوید: امیدوارم همین بازیکنانی که باعث سقوط ملوان شدند غیرت به خرج داده و ملوان را به جایگاه قبلی خود برگردانند حتی حضور مجدد درلیگ برتر هم برایمان کافی است و این انتظار بجایی است.
تجربه نشان داده که تیم ملوان بندرانزلی پتانسیل برگشت مجدد به لیگ برتر را دارد و با درس گرفتن از گذشته ، مدیریت مناسب ، استفاده از بازیکنان بومی متعصب و مسئولیت پذیر می تواند تجربه تلخ سقوط به لیگ پایین تر را به شیرینی صعود مجدد به لیگ برتر تبدیل کند ./ ایرنا

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

SARI

۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۵

شکست مایه پیروزی است ….گر چه شکستی بود که کمر شهری راه شکست . ولی باید نشان دهیم ملوانی وانزلی چی هستیم .وعاشق ملوان .
ونگذاریم این شکست کمر ملوان را بشکند .شکستی که عد ه ای احساس می کند .فقط باید به انزلی چی ها تسلیت گفت دیگر باید نشت ونظاره گر نابودی ملوان شد.
فوتبال است .لذت ومعنای فوتبال هم در همین رفت ها وآمدن هاست .رفتن ها ی تلخ وآمدن های شیرین
باز هم خواهیم برگشت وباز برای قهرمانی مبارزه خواهیم نمود.
نباید آنقدر ضعیف باشیم واحساس نمائیم دنیا به آخررسیده
مبارزه های ملوان به پایان نرسیده .زیرا تازه به اول خط رسیده ایم .تازه متوجه شده ایم که باید پشت همدیگر باشیم وبا تحاد همدلی وهمفکری برای قهرمانی مبارزه نمائیم نه فقط برای بقا ء
باید تلاش نمائیم .مشکلات وسدهای سد راه ملوان را با کمک همدیگر برداریم .تا راه برای قهرمانی وپیشرفت ملوان هموار گردد.
باید تلاش نمائیم با کمک همگانی افراد لایق .دلسوز عاشق .با تجربه راه انتخاب نموده تا با همفکری وایده های ناب همگانی آرزوی ملوان ملوانی را بر آورده نمائیم .
تنها خواهش ما از کسانی است که مورد احترام ودوست داشتنی هستند واحساس می نمایند . کمک حال شهر انزلی وملوان می توانند باشند وسالها از ملوان دورند با یا علی گویان وبدون ترس واهمه پیشقدم شوند وبا افراد دلسوزی که در کنار ملوان تا به امروز بوده ا ند .دست اتحاد داده تا هواداران را گرد هم آورنند .
که با این گرد هم آیی ها می توان با همفکری بازیکنان هواداران وافراد مورد احترام وبزرگان شهر وهمچنین پیشکسوتهای شهر ماه ملوان را به جایگاه واقعی اش رساند .
شاید تا به امروز رودروایسی ها وکم روئی ها ویا خجالت کشیدن ها ویا پر روئی بعضی ها باعث نابودی ملوان گشته ولی اگر بتوانیم رابطه ای بین هواداران وبازیکنان وپشکسوتها وبزرگان ایجاد نمائیم . همه این رو دروایسی ها وخجالت بازی ها بر کنار خواهد شد .
دیگر کسی نمی توان خود را مالک ویا قیوم ملوان بداند.

از همه مهمتر باید هرچه سریع تر مسئولین نیروی دریایی پیشقدم شوند . تا برای حفظ نام مقدس ملوان وجمع اوری بازیکنان راه پیشرفت وطرقی را پیشه نمایند .تا حافظ این نام مقدس شوند .
واز هم مهمتر باعث شوند این زنجیر اتحاد بازیکنان وهواداران حفظ از اینجا به بعد هم بیشتر شود .زیرا این نام برای همه ما بخصوص ساکنین همین شهر با ارزش ومقدس می باشد..
باید همه ما تلاش نمائیم .مشکلات ملوان را رفع نمائیم. وملوانی را برای آینده سازیم .ملوان مبارز وملوانی با جوانان بومی واستانی.
شاید این برگشت ملوان برهمه ما تاثیر بد گذاشت ولی باید متوجه باشیم .ملوانی را که می خواست در لیگ برتر مبارزه نماید .ملوانی بود که نیاز فراوانی به بازیکن داشت.
حال از این اشتباه می توانیم درس بگیریم .ملوانی بسازیم که بتواند با قدرت فراوان وارد لیگ برتر شود . ملوانی بسازیم که بتواند وحشت را در دل لیگ برتری ها بندازد.
ملوانی بسازیم که جام حذفی را برای لیگ برتری ها زهر نماید. زیرا هنوز کار ما با لیگ برتر به پایان نرسیده .
باید تلاش همه بازیکنان ملوان راحفظ نمائیم وبا جذب چندین جوان با تجربه ملوان بسازیم که بتواند در فصلهای بعد مبارزه جانانه نماید .ملوانی که بتواند بدون مشکلات راهی آسیا گردد.
دیگر برای همه ما روشن گشته به تنهائی به جائی نخواهیم رسید .هر حرکتی به تنهائی صورت گیرد . حاصل اش همین خواهد بود .
تنها راه پیشرفت اتحاد وهمدلی وهمفکری هواداران بازیکنان وپیشکسوتها وافراد با تجربه می باشد .
اگر بخواهیم واراده نمائیم همین فصل هم می تواند فصل خوب ملوان ملوانی ها باشد.
ملوانی باشد که لیگ برترها لیگ برتر را فراموش نمایند.
ملوانی که هر تیم را با گلهای فراوان بدرقه نماید .
ملوان جینی
زیرا همه می دانند این ملوان لایق قهرمانی بوده وهمه می دانند این ملوان با کمک بازیکنان وهواداران عاشق اش هرچه سریع تر خواهند برگشت.

پاسخ