قربانعلی محمدپور مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان در این باره گفت: چند روز پیش طی گزارشی مردمی مبنی بر مشاهده یک قلاده فک زنده در ساحل بندرانزلی کارشناسان محیط زیست دریایی و معاونت فنی این اداره کل با حضور در محل، اقدام به انتقال فک آسیب دیده به پژوهشکده آبزی پروری آب های داخلی بندر انزلی کردند.
وی ادامه داد : سلامت حیوان در زمان انتقال به دلایلی همچون گرمای شدید هوا ، استرس و نیز صدمات احتمالی داخلی، در وضعیت مناسبی قرار نداشت که با تلاش دامپزشک و متخصص پستانداران دریایی و انتقال به استخر آب شیرین و مسقف پژوهشکده شرایط حیوان کمی رو به بهبود رفت.
وی افزود: اما بعد از گذشت ساعاتی دوباره وضعیت حیوان رو به وخامت گذاشت و متاسفانه در ساعات پایانی شب ، این فک خزری تلف شد .
محمدپور گفت: بر اساس اعلام نظریه دکتر صیاد شیرازی کارشناس متخصص و مسئول مرکز درمانی و تحقیقاتی فک خزری، خونریزی زیر جلدی در ناحیه پشت سینه حیوان که احتمالا ناشی از برخورد شدید جسم سخت و تیز مانند نیزه خمیده صیادی و همچنین از دست رفتن آب و املاح بدن بدلیل قرار گرفتن طولانی در گرمای شدید ساحل از جمله دلایل اعلام شده تلف شدن این گونه زیبا و در خطر انقراص است .
مدیر کل حفاظت محیط زیست گیلان استرس و شوک وارده به دلیل انتقال و جابجایی حیوان توسط اهالی بومی را نیز از جمله دلایل احتمالی تاثیرگذار در تلف شدن حیوان دانست .
محمدپور در پایان گفت : نمونه هایی از بافت های اندام های مختلف لاشه به منظور انجام تحقیقات ، در پروژه حفاظت از فک خزری برداشته و لاشه نیز برای انجام تاکسیدرمی به سردخانه منتقل شد .
فک خزری تنها گونه پستاندار منحصر بفرد در دریای کاسپین است که بدلایلی همچون شکار بی رویه و کم شدن منابع غذایی اش مانند ماهی کیلکا ، نسل آن رو به انقراض رفته است.
در حالیکه تعداد آن در سالیان نه چندان دور در آب های دریای کاسپین تا ۲ میلیون قلاده تخمین زده می شد، امروزه تعداد آن کمتر از ۱۰۰ هزار قلاده برآورد می شود .
فک خزری هم اکنون از گونه های حفاظت شده و در خطر انقراض است.
روابط عمومی حفاظت محیط زیست گیلان از مردم درخواست کرده در صورت مشاهده این حیوان چه بصورت زنده و چه تلف شده ، مراتب را سریعاً به ادارات محیط زیست یا پاسگاه های محیط بانی اطلاع دهند و در صورت مشاهده حیوان مصدوم ، قبل از رسیدن مامورین محیط زیست با خنک و خیس نگه داشتن بدن حیوان از هرگونه جابجایی و انتقال آن جدا خودداری کنند./ایرنا

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *