environmental-protection

معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست ضمن دعوت از دانشجویان برای تشکیل گروه های مدافع محیط زیست، تاکید کرد: حوزه فعالیت دانشجویی فقط حوزه سیاسی نیست و دانشجویان در عرصه اجتماعی مانند فعالیت های محیط زیستی می توانند بسیار موفق باشند.

معصومه ابتکار در نشست مشترک دانشجویان دانشگاه های دولتی و دانشگاه آزاد اسلامی به مناسبت روز وحدت حوزه و دانشگاه که در اردوگاه شهید باهنر برگزار شد افزود: امروز زمینه های قانونی برای شکل گیری تشکل های مردم نهاد و محیط زیستی هموار شده است، ضمن اینکه سازمان حفاظت محیط زیست نیز از آنها حمایت خواهد کرد و دانشجویان می توانند در این نوع تشکل ها نقش موثری داشته باشند.

وی اظهار کرد: ما باید از فراز و فرودهای جنبش دانشجویی درس بگیریم، نقش آفرینی این جنبش در طول شکل گیری اش زیاد بوده و بی تردید در شکل گیری انقلاب اسلامی نیز موثر بوده است.

ابتکار ادامه داد: جنبش دانشجویی نقش سازنده ای را در شکل گیری جامعه مدنی ایفا می کند، جریان دانشجویی به دلیل نو شدن و عدم ایجاد تعلق و ماهیت جوان آن آرمان گرا، پیشرو تحول پذیر و تحول ساز است و باید بتواند شناخت کافی از تحولات اجتماعی داشته باشد، این جنبش باید یک تحلیل جهانی و فرا زمانی از مسایل پشت پرده در سیاست داشته باشد و اینجاست که بصیرت نیز تعریف می شود.

وی افزود: واقعه ۱۳ آبان با ایجاد چتری از وحدت فراگیر ملی، فضایی را فراهم کرد که در آن شکل گیری بسیاری از نهادهای مردم سالاری پس از انقلاب مانند مجلس شورای اسلامی و برگزاری انتخابات امکان پذیر شد و کشور توانست در سایه آن و در شرایطی که جز یک دولت موقت و یک شورای انقلاب، نهاد قوی دیگری وجود نداشت، ثبات ایجاد شود.

معاون رییس جمهوری ادامه داد: جنبش دانشجویی در دوره اصلاحات نیز موثر بود و همانطور در دوره های بعد نیز نقش آفرینی کرد، در این دوره که شعار اعتدال مطرح است هم می شود از تاثیرگذاری این جنبش در روی کار آمدن این گفتمان حرف زد.

وی افزود: ما باید ارتباط جنبش دانشجویی را با جریانات اجتماعی و نهله های فکری بررسی کنیم، این جنبش در دوران انقلاب از تفکرات دکتر شریعتی و آیت الله مطهری تاثیرپذیری زیادی داشته و پس از آن در شکل گیری بسیاری از جریانات فکری و اجتماعی جامعه موثر بوده است و اینک پس از یک دوره فشار و محدودیت نیاز است تا به بازسازی خود بپردازد و در عرصه های مختلف با تحلیل و نگرشی رو به آینده ظاهر شود.

ابتکار درباره رابطه جنبش دانشجویی با حاکمیت گفت: ارتباط جنبش دانشجویی با حاکمیت قاعدتا و در تمام جوامع نوعی ارتباط نقادانه بوده و باید سعی شود با منطق و نگرشی علمی توام باشد، اصل بر این است که نقد دانشجویی باید از مواضع معتدل و منطقی مطرح شود، امروزه در تعاریف جدید از حکمروایی فقط به نقش دولت ها بسنده نمی کنند بلکه نقش نهادهای خصوصی و مدنی مانند جریانات دانشجویی بسیار مهم و تعیین کننده است.

وی اظهار داشت: جریان دانشجویی در خیلی از جاها توانسته است از انحرافات مصون بماند و با فرصتی که در دانشگاه ها به وجود می آید فضایی برای طرح این گفتمان ایجاد می شود تا دانشجو بسنجد که چطور می تواند دانشگاه و جامعه خود را تغییر دهد.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: رمز این تغییر در درون ماست و تا تغییری در نحوه نگرش و تفکر و منش زندگی ما ایرانیان صورت نگیرد نمی توان انتظار داشت که صرفا با تغییرات سیاسی مشکلات حل شود، باید روی شیوه های زندگی تامل بیشتری کرد، آستانه تحمل ما ایرانیان نیز گاهی پایین است، امروز مصرف گرایی لطمات زیادی به اقتصاد و محیط زیست می زند.

ابتکار افزود: امروزه جنبش دانشجویی می تواند در قالب تشکل ها و با هم افزایی و ارتباط با دولت به پیشبرد اهداف اصلاح گرایانه و موثر در جامعه کمک کند، دولت تدبیر و امید نیز تلاش کرده تا فضایی را برای تشکل ها فراهم کرده که نگاه امنیتی جایی در آن ندارد، باید گفت که بخشی از مطالبات دانشجویان در دولت محقق شده و بخش های دیگر آنهم مورد توجه و اهتمام است، همه می دانیم که عده ای می خواهند به گفتمان اعتدال لطمه بزنند و ما نباید بگذاریم که آنان موفق شوند.

وی با اشاره به ایجاد تشکل های دانشجویی گفت: صرف شکل گیری یک تشکل بدون نفوذ و تاثیر در دانشگاه ها بی فایده است، البته این را هم بگویم که لزوما فعالیت های دانشجویی نباید در سیاست خلاصه شود و فعالیت های اجتماعی نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

ابتکار افزود: یکی از همین فعالیت ها برای ایجاد تشکل های محیط زیستی است که مورد توجه جوانان و از مطالبات آنان هم هست، امیدوارم این قبیل از فعالیت ها که مورد استقبال سازمان حفاظت محیط زیست نیز هست بتواند نشاط را به فعالیت های دانشجویی بازگرداند.

معاون رییس جمهوری در پاسخ به پرسش یکی از دانشجویان که از عملکرد ضعیف معاونت فرهنگی وزارت علوم انتقاد کرد گفت: همه ما در جریان تغییرات پی درپی وزیر علوم بوده ایم که باعث مشکلاتی در روند امور این وزارت خانه شد، اما جهت گیری دکتر فرهادی همانطور که رییس جمهور نیز تاکید کردند پیش رو بوده و باید گفت هرقدر که مخالفین دولت در صدد ایجاد تنش و تقابل و رسانه ای کردن تقابل ها هستند دولت به دنبال تنش زدایی و تعامل است و اصل بر احترام است.

وی افزود: امیدوارم با استقرار دکتر فرهادی در وزارت علوم معاونت های این وزارتخانه هم هماهنگ با سیاست های دولت برای ایجاد فضای بازتر علمی حرکت کنند.

ابتکار در پاسخ به سوالی درباره پارازیت ها اظهار کرد: موضوع پارازیت با وجود آنکه متولی مشخصی ندارد از سوی سازمان حفاظت محیط زیست و سایر دستگاه های مسوول در حال پیگیری است، در این زمینه تمام دستگاه های کشور موظف به رعایت استاندارد هستند، استدلال محیط زیست این است که با توجه به استانداردهای دستگاه های پارازیت انداز کاربردهای مورد نظر برای این دستگاهها تعریف نشده است.

ابتکار با اشاره به نقش دانشجویان در سازمان های مردم نهاد کشور گفت: ما در این سازمان ها دانشجویان بسیاری داریم که در آنها مشغول به فعالیت هستند، متاسفانه در دولت های نهم و دهم بسیاری از تشکل های زیست محیطی تضعیف یا تعطیل شدند اما امروزه برای این تشکل ها زمینه های مساعدی فراهم شده و زمینه های قانونی برای شکل گیری آنها را هموار کرده ایم، ضمن اینکه سازمان حفاظت محیط زیست نیز از آنها حمایت خواهد کرد و دانشجویان می توانند در این نوع تشکل ها نقش موثری داشته باشند.

رییس سازمان حفاظت از محیط زیست ادامه داد: با توجه به اینکه جامعه ما به تکثر و تعدد در دیدگاه های سیاسی و اجتماعی نیاز دارد باید بتوانیم گفتمانی سالم در دانشگاه ها به وجود بیاوریم؛ گفتمانی که با انقلاب اسلامی و فرهنگ ملی و دینی ما سازگار باشد. ما باید صبر و استقامت خود را در مقابل فشارها و تقابل ها افزایش دهیم.

*** موارد بسیاری از زمین خواری در دولت گذشته وجود داشته است

وی با اشاره به موضوع فساد و راه های مقابله با آن گفت: دستگاه ها مکلف شدند که بنابر دستور دولت با فساد اداری مقابله کنند، البته باید مراقب بود که نحوه اطلاع رسانی به ایجاد فضای نا امیدی در جامعه منجر نشود و طرح آن موجب دامن زدن به حس عدم اعتماد برای سرمایه گذاری در بازار نشود، دولت در مقابل تمامی فسادها موضع گرفته و رویکرد مبارزه با فساد و پیگیری آن تداوم خواهد داشت.

ابتکار ادامه داد: متاسفانه موارد بسیاری از زمین خواری در دولت گذشته وجود داشته که زمین های متعلق به مناطق تحت حفاظت سازمان را به مالکیت خود در آوردند که در حال پیگیری این تخلفات بوده و تاکنون صدها هکتار از آن رفع تصرف شده است.

وی در پاسخ به سوالی درباره وضعیت دریاچه ارومیه گفت: سازمان حفاظت محیط زیست از سال ۱۳۷۹ نسبت به خشک شدن دریاچه ارومیه هشدار داده بود اما متاسفانه با فشارهای فراوان به دولت به روش های مختلفی مانند خواسته های نمایندگان مجلس، احداث سدهای متعدد و حفر چاههای غیرمجاز، همچنین تغییر الگوی کشاورزی توسط مردم به کشاورزی آب بر اتفاقی که نباید رخ دهد رخ داد.

وی افزود: جاده میان گذر نیز یکی از اقداماتی بود که به خشک کردن بیشتر آب این دریاچه کمک کرد باید گفت که احیای این دریاچه زمان بر است، اکنون اعتبار ۷۵۰ میلیاردی برای نجات آن پیش بینی و گسترش اراضی فعالیت های کشاورزی ناپایدار در ارومیه مهار شده است، تلاش های زیادی در حال انجام است تا دریاچه ارومیه احیا شود، تصمیمی که گرفته شده این است که در ابتدا حق آبه های طبیعی را بدهیم و بعد به بخش های دیگر توزیع شود، باید این را نیز بگویم که همه رودخانه ها از زاینده رود تا کارون و تالاب ها از انزلی تا هامون برای ما اهمیت دارند.

وی در پاسخ به شبهه ای درباره عدم اعتماد دولت به جوانان افزود: تعبیر بی اعتمادی به جوانان از سوی دولت درست نیست و دولت یکی از خاستگاه های اصلی پیروزی خود در انتخابات را جوانان می داند، بحث اشتغال و بیکاری در شهرهای کشور عزت و جایگاه انسانی جامعه ما را خدشه دار کرده است و دولت تدبیر و امید زمانی که برای حل معضل بیکاری یا رفع موانع فعالیت دانشجویان در دانشگاهها برنامه ریزی می کند با هدف تامین آینده جوانان است، ولی با توجه به شرایط بحرانی که از دولت سابق تحویل گرفته شده باید افراد با تجربه در صدر مدیریت قرار گیرند.

ابتکار در پاسخ به سوالی درمورد اشغال سفارت آمریکا گفت: واقعه ۱۳آبان یک جریان صددرصد غیردولتی و دانشجویی بود که برای رساندن صدای مظلومیت مردم ایران در مقابل احتمال بروز کودتا و دخالت های آمریکا در ایران صورت گرفت آن زمان دغدغه انحراف انقلاب های ضد امپریالیستی که تجربه های متعددی از آن در دنیا بود از مهم ترین انگیزه های این دانشجویان به شمار می رفت.

نشست مشترک دانشجویان دانشگاه های دولتی و دانشگاه آزاد اسلامی به مناسبت روز وحدت حوزه و دانشگاه جمعه ۰ ۲۸ آذرماه ) در اردوگاه شهید باهنر برگزار شد.
منبع: پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

علیرضا اسدی

۳۰ آذر ۱۳۹۳

به جای این سخنان بهتر نیست در عمل یک شبکه تلویزیونی جدیدایجاد بشود به نام شبکه دانشجو و د رآن همه دانشجویان از هر طیفی بتوانند آزادانه حرفهایشان را بزنند؟ نه اینکه فقط زمان انتخابات دوربین را ببرند داخل داشگاه و به هر دانشجو فرصت بدهند چند دقیقه حرف بزند بعد ۲۰ ثانیه اش را که خیلی مثلا مشکلی ندارد پخش کنند !

پاسخ

guilak

گیلک

۳۰ آذر ۱۳۹۳

فعالیتهای دانشجویی در بحث مسائل زیست محیطی برای کشور ما کاری کودکانه و ساده لوحانه است.مگر اینکه دانشجویان بخواهند وقت و عمر خود را تلف کنند.معضل زیست محیطی کشور ما از مرحله تحقیق و گزارش و هشدار و سمینار گذشته است و فقط اقدامات قانونی سختگیرانه و بدون تبعیض و اغماض چاره کار است.البته اگر بخواهیم معضلات برطرف شوند و تنها وعده های توخالی نباشد.در آن قضیه برداشت غیر قانونی مصالح ساختمانی از ارتفاعات بالا و غیر مجاز کوه دماوند که سمبل ایران عزیز است کارگران شرکت بهره بردار به معاون بخشدار که گزارش تخلف را دریافت کرده بود اجازه ورود و سرکشی به محل را ندادند.با تماس با فرماندار محل باز هم موفق به عبور نشد.مطلبی که عرض شد مستند است و چند وقت پیش از تلویزیون و در برنامه ۲۰:۳۰ پخش گردید.حال شما بفرمایید وقتی مسئولان مستقیم نمی توانند و اجازه ندارند حداقل صحنه جرم که چه عرض کنم صحنه جنایت را ببینند تا وظیفه قانونی خود را انجام دهند چه کاری از یک دانشجوی بینوا بر می آید که گروه تشکیل دهد یا ندهد؟ یارو وسط رودخانه هتل چندین طبقه ساخته چند سال است هنوز نتوانسته اند اعمال قانون کنند!!! آیا آن هتل یک شبه ساخته شده؟!!! و موارد بیشمار دیگر.چرا راه دور می روید در همین پارک طالب آباد خودمان که فکر میکنم هنوز در سایت انزلی کلاب باشد.احتمالا در تصاویر آخر.تابلویی دیده می شود که رویش نوشته اند ” ساحل خصوصی … “.مگر ساحل و حریم دریا ملک موروثی کسی است که آن را خصوصی اعلام کند؟ چرا برخورد نمی شود؟ چرا با پلاژدارها که هر سال به طرف دریا پیشروی کرده اند و می کنند برخوردی صورت نمی گیرد؟ مگر دریا و حفاظت از حریم طبیعی و قانونی دریا متولی ندارد و از بیت المال حقوق دریافت نمی کند؟ حرف زدن کافی است کمی عمل و صداقت و تعهد.

پاسخ