چند سال پیش از سوی مسئولین به دامداران شهرمان مژده داده شد که دیگر نگران تغذیه گاوهای خود نباشید، چراکه گیاهی وارد کشور کرده ایم که می تواند مقدار زیادی از نیاز دامداران به علوفه دامها را برطرف کند و با خوشحالی نام این گیاه را آزولا عنوان کردند.

فرمول ساخت این غذا به این صورت بود: آزولا را در مخزن بزرگی می ریختند و شیره مالاس را روی آن می پاشیدند، سپس سبوس برنج را با آن مخلوط می کرند و به آنها نمک می زدند، در نهایت آن را مدتی در مخزن قرار می دادند تا این محتویات در هم نفوذ کنند.

در روزهای اول همه خوشحال بودند، مسئولین خودشان را ناجی دامداران می پنداشتند و دامداران نیز از اینکه غذایی ارزان و به ظاهر خوب به گاوهایشان می دهند در پوست خود نمی گنجیدند.

اما اولین ضربات متوجه کشاورزان شد که عده کثیری از آنها همان دامداران خوشحال بودند، آزولا سطح مزارع را پوشاند و کار برای کاشتن بذر برنج سخت شد، آزولا چهره واقعی خود را به همه نشان داد و اینجا بود که متوجه شدیم آزولا سرطان محیط زیست است.

این پایان کار نبود و این ویروس سرطانی سر از تالاب زیبای شهرمان در آورد، و شروع به از بین بردن تالاب کرد، و اکنون نیز یکی از بزرگترین دشمنان این جاذبه زیبا به حساب می آید.

آزولا بهانه بود تا خدمتتان عرض کنیم: دشمنی جدید در کمین نشسته است، دشمنی که با نقاب دوست و با چهره ای زیبا از آمازون خود را به برکه های شهرهای همسایه رسانده است و زنگ خطری جدّی برای تالاب انزلی به حساب می آید، گیاهی که باز هم با فریب پا به استان گذاشته است و نام او را سمبل آبی نهاده اند.

طبق تحقیقات مطلع شدیم سرعت رشد این گیاه بسیار زیاد بوده و این گیاه با پوشاندن سطح آب موجب نابودی آبزیان و در نهایت تالاب می شود.

به مسئولین محیط زیست که همواره فعالیتهای آنها را در سایت انزلی کلاب منتشر کرده ایم هشدار می دهیم، هر چه سریعتر نسبت به نابودی این گیاه به ظاهر زیبا اقدام کنند، و با افراد سود جو که این گیاه را وارد کرده اند و از آن استفاده می کنند برخورد جدّی داشته باشند.

در پایان: مسئولین محترم استان و کلان شهر رشت، کلان شهر شدن فقط به ساختن پلهای عظیم و آسمان خراش نیست، کمی هم به فکر رودخانه های خود باشید که هر کدام یک افتضاح زیست محیطی به حساب می آیند و دشمنان اصلی تالاب انزلی لقب گرفته اند، سمبل آبی نیز ارمغان جدیدی از سوی شهر شماست که با سرعت به جنگ تالاب می رود، لطفا” ثانیه ای چشم از شهر سازی بردارید و به محیط زیست نگاه کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت تالاب انزلی و همچنین این لینک مراجعه کنید.

رضا نویدی

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

۲۸ مهر ۱۳۹۱

تالاب یه سرمایه ملیه،به نظر من کمک گرفتن از مسئولین مرکز اونم کسایی که شهرشون بیشترین عامل الودگی تالاب انزلیه کار اشتباهیه و باید صدامونو به مسئولین محیط زیست کشور برسونیم.راستی برای احیائ تالاب بودجه چند میلیارد تومنی تخصیص داده شده وقراره یه کارهایی انجام بشه و شده. اگه ممکنه از شروع عملیات حوضچه های رسوبگیر گزارش تهیه کنید.

پاسخ