34

رئیس کل دادگستری گیلان معضلات موجود در تالاب انزلی را از مسائل مهم استان دانست و تصریح کرد: دستگاه قضایی به طور جدی پیگیر اقدامات صورت گرفته در تالاب انزلی است.

احمد سیاوش پور در دیدار با توموئو آئوکی،مشاور ارشد پروژه مدیریت اکولوژیک تالاب انزلی «جایکا ژاپن» با اشاره به اینکه روابط تاریخی ایران و ژاپن عموما روند رو به رشدی را داشته است پیوند دو ملت را از بسیاری جهات قابل قبول و مطلوب دانست.

وی معضلات موجود در تالاب انزلی را از مسائل مهم استان دانست و تصریح کرد:دستگاه قضایی به طور جدی پیگیر اقدامات صورت گرفته در تالاب انزلی است.

رئیس کل دادگستری گیلان با قدردانی از دعوت مسئولین کشور ژاپن در پروژه مدیریت اکولوژیک تالاب انزلی برای سفر به آن کشور گفت: دستگاه قضایی علاقه مند است در این سفر با قوانین وضع شده ژاپن در خصوص بهداشت محیط، حفاظت از سواحل و منابع طبیعی، حقوق عامه و حقوق بیت المال و … آشنا شده و از تجارب این کشور در زمینه علمی و عملی بصورت بهینه استفاده کند.

سیاوش پور در خصوص مشکلات پاکسازی تالاب انزلی گفت: اقدامات زیادی در این راستا صورت گرفته است،از جمله با اقدامات قانونی و پیشگیرانه از شدت سرازیری شیرابه‌های زباله‌ها، پسماندهای کارخانجات و بیمارستان‌ها به تالاب انزلی بطور چشمگیری کاسته شده و در این راستا با متخلفین برخورد جدی و قانونی صورت گرفته است.

این مقام ارشد قضایی در ادامه افزود:سازمان محیط زیست و منابع طبیعی نیز وظیفه دارند طبق وظایف ذاتی خود نظارت و کنترل لازم را در این راستا انجام دهند تا در آینده نزدیک شاهد آلودگی‌های زیست محیطی در هیچ کجای استان به ویژه در تالاب انزلی نباشیم.

سیاوش پور در ادامه با بیان اینکه دستگاه‌های متولی اعم از شهرداری،محیط زیست،منابع طبیعی،دانشگاه علوم پزشکی و … مکلف هستند برای حل معضلات دو رودخانه شهر رشت تمهیداتی بیندیشند،تصریح کرد: دستگاه‌های متولی باید با راهکارهای اصولی و عملیاتی رودخانه‌های شهری رشت را از شرایط بحرانی خارج کنند.

وی معضل رسیدگی به تغییر کاربری‌ها را از وظایف مهم دستگاه قضایی عنوان کرد و افزود: نظارت و برخورد قانونی با تغییر کاربری‌های غیرمجاز صورت گرفته است البته سازمان‌های متولی نیز باید با جدیت هرچه تمام تر در این زمینه اقدام نمایند.

سیاوش پور با اشاره به اینکه گیلان یک استان گردشگری است و خیل زیادی از مسافران در صدد تهیه ویلا، املاک و مستقلات در این منطقه است دستگاه قضایی استان به ویژه معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان با همراهی سازمان‌های متولی ملزم به پیگیری و رسیدگی به تخلفات تغیر کاربری در استان است.

رئیس شورای قضایی استان در پایان خاطرنشان کرد:قوه قضائیه در سیاست‌ها و برنامه‌های خود حفاظت از منابع طبیعی را در دستور کار خود قرار داده و امیدواریم این سفر نتایج خوبی را برای استان در پی داشته باشد./ ایسنا

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *