8

دو سه روز سخت و بدی را از لحاظ کاری پشت سر گذاشتم،ساعات و لحظات سختی بر من گذشت .

عصر دیروز سه شنبه ۹۴/۲/۱ تصمیم گرفتم بازدیدی از مناره ، این برج قدیمی و یکی از نمادهای انزلی داشته باشم تا حال و هوایی عوض شود و کمی آرام گیرم.

شاید ساعت ۸ شب بود به اتفاق دوستان همکارم به پای مناره رسیدیم.

چه مظلومانه مناره با قامتی استوار اما زخمی و رنجور از غم روزگار و بی مهری یاران پرادعا ، پذیرایت است.با تو حرف می زند ، از گذشته می گوید که برای خودش بزرگی می کرد ، چراغ راه ملوانان دریادل بود ، چشم هزاران انزلی چی بدنبالش بود ، گوش خیلی ها طالب صدای زنگ ساعتش بود ،اما امروز…

*سکوت * مناره بسیار پر معناست .او در غم غربت یاران می سوزد و سکوت می کند.او فریاد بی مهری یاران را در * سکوت* معنا می کند. او چه غریبانه ، در حال نابود شدن است .به درونش که نگاه می کنی ، از پله های نمور وتاریکش که می گذری تا به اوج بلندیش برسی ، تازه می فهمی که مناره چقدر مظلوم است .تازه می فهمی که برهم ریختگی و چین و چروک های ظاهریش هیچ است ، او از درون است که می سوزد و آب می شود.

در کنار همه این دردها و رنج ها وقتیکه به بالای برجش می رسی ، انزلی عزیز چه زیبا منظری دارد. موج شکن هایش چه زیبا به تو چشمک می زنند که آری ، سالها آنجایی که تو ایستاده ای راهنمای دریادلان عاشق بوده است.

بندرش با قامتی استوار به نظاره نشسته و میدان قدیمی اش ، چه زیبا منظری دارد.

همه انزلی را این مناره ، با چشم اندازی زیبا به نظاره نشسته و بی هیچ منتی آنرا به تو هدیه می کند و تو…

دوستان عزیز، عزیزان ، همراهان ، مسئولان ، انزلی چی عزیز ، مناره بیش از آن چیزی که فکر می کنیم در حال نابود شدن است .در این مدت قریب ۱۸ ماه کمتر دیدم کسی به درون مناره نگریسته باشد. قبل از آنکه بفکر رنگ و روغن مناره بود باید با نگاه فنی به آن نگریست ، اصلاح و بازسازیش کرد وسپس …

با همه این توصیف ها باید این * مناره* همچنان که قریب دو قرن پا برجا ایستاده باید قرن های دیگر نیز استوار بماند.

* مناره ی عزیز * با همه مشکلات و کمبود ها ، تو را خواهیم ساخت تا ذره ای از اوج ارتفاعت کم نشود ، از صلابت درونت کاسته نشود. از هیبت و زیبایی بیرونت کاسته نشود. تو بهتر از همیشه خواهی شد به همت زنان و مردان بی ادعای شهرت.

به جای * سکوت غمبار * لبخند معنادارت را همگان خواهند دید و غربت تنهاییت با حضور پر رنگ مردمان این سرزمین به تلالو طلوع خورشید نزدیک تر خواهد شد.

ما به لبخند تو بیشتر نیازمندیم تا به چشمان اشکبارت.

*به امید آنروز*

رضا پورشعبان

شهردار بندرانزلی

۹۴/۲/۲

منبع : سایت شهرداری

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

3eyedAli

۲ اردیبهشت ۱۳۹۴

اقای شهردار رفتید بالای برج مناره اون درخت انجیر رو کندید یا نه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

پاسخ

guilak

گیلک

۲ اردیبهشت ۱۳۹۴

با اهدا سلام حضور جناب شهردار محترم.صرف نظر از موضوع که بسیار ناراحت کننده و بواقع یک تراژدی اسفناک است متن زیبایی بود.امید است به همت حضرتعالی و دیگر همراهان دلسوزتان در اسرع وقت برج مناره مورد رسیدگی اصولی قرار گیرد.نفرمودید مسئول میراث فرهنگی نیز همراه شما بودند یا خیر.اگر نبودند ایکاش قدم رنجه کنند و تشریف ببرند شاید ایشان هم از مشاهده وضعیت مناره متاثر شوند.

پاسخ

شبکه استانی چکه (ناودان سابق)

۲ اردیبهشت ۱۳۹۴

همونطور که همیشه از مسئولین انزلی به حق و کاملا درست انتقاد می کنم،این بار لازم میدونم به چند دلیل از مسئولین تشکر کنم.
۱)بابت نورپردازی مناسب برای مناره پیر انزلی
۲)بابت نورپردازی زیبای حوضچه کوچک پایین پلکان شیر سنگی
۳)بابت آسفالت کردن حد فاصل بازار پردیس تا چهار راه آخر خط(گلزار شهدا)
اونقدر بی انصاف و بی وجدان نیستیم که فقط بدی ها رو ببینیم و چشم رو از عمد به خوبی ها ببندیم.
هرچند که کاملا معتقدم این فعالیت ها کف کف کف خواسته های مردم هستش و اما بازم بخاطر این اتفاقات خوب (هرچند کوچک) وظیفه دارم تشکر کنم.
امیدوارم،امیدوارم،امیدوارم روزی برسه که انزلی مثل دوران های گذشته نگین شهرهای ایران بشه.
انزلی که سال ۱۳۱۴ دوتا پل مدرن داشت،چندین ساله با چهره زشت پل جدید الاحداث تزیین شده و اون ساختمان های مخروبه و متروکه دور و اطراف پل.
امیدوارم این اتفاقات خوب نویدی باشه برای آینده،به امید پیشرفت شهر عزیزم،به امید پیشرفت انزلی قهرمان و همه جوون های بی گناهش که مجبورن بخاطر کار، سر از هر ناکجا آبادی در بیارن اما تو شهر خودشون براشون شغلی پیدا نیست.
به امید رسیدن روزی که انزلی همون انزلی ای بشه که ما میخوایم.!

پاسخ

sinaclub

sinaclub پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۲ام, ۱۳۹۴ ۱۶:۵۷:

:yes: :yes: :yes:

sinaclub

sinaclub

۲ اردیبهشت ۱۳۹۴

متن زیبایی بود جناب شهردار
من پیشنهاد میکنم با بررسی کارشناسانه زمینه بازدید عموم مردم و گردشگران از مناره و دیدن شهر زیبای انزلی توسط دوربین از بالای مناره فراهم شود.
از اول گفتم سازه ای که کاربری نداشته باشه تخریب میشه.

پاسخ

رضا

۲ اردیبهشت ۱۳۹۴

جناب شهردار اول باید از اقداماتتون در پست شهرداری از جمله ظرفیت سازی های ترافیکی شهر به خصوص در مقطع قبل از عید تشکر کنم.
متن زیبایی بود و احتمالا فقط همین. یعنی فقط متن زیبایی بود.
فکر می کنم این متن کمی چاشنی اقدامات عملی کم داشت. اگه به قول دوستمون با مسئول میراث فرهنگی رفته بودید و یا برنامه ای رو رو می کردید ارزش این حرکت شما صد برابر میشد. بهرحال شما شهردار شهری هستید که اسمش رو این مناره است. پس از شما و در جریان بازدید از مناره در هر شرایطی خیلی بیشتر از تنها بیان صرف امید و آرزوهاتون انتظار می ره. حتی اگه به دلایل غیر کاری به این بازدید رفته باشید. بهرحال ما به انجام اصلاحات اساسی برای این سازه ارزشمند و بقیه شناسنامه های این شهر و چهره رو به ویرانی اون در دوره شما امید بسته ایم و باز هم از زحماتتون متشکریم. با عرض ادب. یه مهندس انزلیچی

پاسخ

آبای بندر

۲ اردیبهشت ۱۳۹۴

بابت خدماتی که تاکنون انجام داده اید از شما ممنونم
اما آیا واقعا میدان انزلی منظره زیبائی دارد که شما اینطور می فرمائید؛
“و میدان قدیمی اش ، چه زیبا منظری دارد.” !!!!!!!…

پاسخ

Shahin

۲ اردیبهشت ۱۳۹۴

آیا نمیشه در محدوده پارک جنگلی طالب آباد و یا در جای دیگری بنایی شبیه به مناره اما وسیع تر و بلندتر بنا کرد که قابلیت بازدید از افق دریا و دور نمایی از شهر بندرانزلی رو فراهم کنه؟!! آیا قد شهر انزلی باید با مناره تاریخی این شهر سقف زده بشه. به نظرم وقتشه کمی قد بکشیم.

پاسخ

3eyedAli

۲ اردیبهشت ۱۳۹۴

جناب شهردار اون ۲ تا قوی سفید جلوی درب شهرداری رو کجا بردید که این ۲ تا قوی طلایی- سیاه رو جایگزین شون کردید

پاسخ

peyman

۲ اردیبهشت ۱۳۹۴

ای کاش مناره می شد میدان انزلی…!!!
ولی شهرداری پول نداره که …

پاسخ

علی پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۳ام, ۱۳۹۴ ۰۶:۳۳:

پیمان عزیز کاملا درست گفتی … شهرداری پول نداره ….شهردار هم این را می داند اگر قرار باشه بودجه عمرانی شهر فقط از محل درامد های شهرداری تامین یشود فقط یک راه باقی خواهد می ماند……فروش شهر به هر قیمتی……اولین و ساده ترین اش نصب تابلو روی زمین هایی که جز فضای سبز و محل تنفس شهر است با این مضمون ….این زمین متعلق به شهرداری است ….وبعد به بهانه های واهی سر کیسه کردن وانت بارهای میوه فروش وبدون توجه به اعتراض ساکنین ….. با این شهر فروشی عملا ریه های شهر را خفه کرده ایم تا یک برج مغموم را مثلا نقاشی کنیم و چه و چه……همه مسوولین دوست داند دست نوشته صادر کنند و کار کنند ولی پول ندارند شهردار های شهر ها با فروش شهر چه جنایاتی انجام میدهند بهای شهر فروشی مستقیما از جیب جوانانی پرداخت میشود که با قیمت سرسام اور سکونت گاهشان ارتباط پیدا میکند …. پس خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل

صبا

۲ اردیبهشت ۱۳۹۴

داشتن همچین شهرداری جای خوشحالیه.بعد از سال ها احساس میکنم کسی شهردار انزلی شده که از ته قلبش این شهر رو دوست داره و این چیز کمی نیست.براشون آرزوی موفقیت میکنم

پاسخ

علیرضا اسدی

۲ اردیبهشت ۱۳۹۴

نمی دانستم علاوه بر شیوایی بیان دست به قلم خوبی هم دارید
منتظر متنهای زیبای بعدی تان می مانیم

پاسخ

وحید

۲ اردیبهشت ۱۳۹۴

انشاالله

پاسخ

محراب

محراب

۲ اردیبهشت ۱۳۹۴

جناب پورشعبان متن زیبایی بود ولی میشه این زیبایی رو در عمل هم مشاهده کرد؟
به نظر شخصی من اگه واحد زیباسازی شهرداری توان احیای مناره انزلی و قدرت جلوگیری از تخریب این بنای تاریخی که به نوعی به فرهنگ ما گره خورده رو نداره از دیگران تحت یک فراخوان کمک بگیریدومطمئنا نه تنها چیزی از ارزشهای شما و مجموعه تحت امرتون کم نمیشه بلکه بر مقبولیت فعلی شما نیز افزوده میشه
بار ها گفتم و تکرار میکنم:در شهر اولین ها شما نیز اولین هستید جناب پورشعبان

پاسخ

الیاس قدسی

۲ اردیبهشت ۱۳۹۴

اگه فراخوان برای حفظ این اثر داده بشه شک نداشته باشید افراد زیادی هستند که کمک مالی انجام بدن

پاسخ