IMG08322255

فیروز فاضلی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان عصر دیروز(۲۱ اردیبهشت) در همایش «روز پاسداشت گیلان» در نمایشگاه کتاب تهران با اشاره به حضور استاد احمد سمیعی گیلانی، پدر ویرایش ایران در این مراسم گفت: بالای ۸۰ درصد اساتید فعلی زبان و ادبیات فارسی که در دانشگاه‌های مختلف استان مشغول به تدریس هستند، از دانشجویان استاد سمیعی در دانشگاه گیلان در سال‌های ابتدایی انقلاب هستند.
وی با بیان اینکه بنده و هم دوره‌ای هایمان اولین بار با دریچه‌های جهانی از زبان این استاد فرهیخته آشنا شدیم اذعان کرد: استاد سمیعی در کلاس درس بسیار صبور بود و با آرامش وعشق و علاقه به سوالات دانشجویان پاسخ می‌داد.
فاضلی با اشاره به سبک خاص قلم استاد سمیعی اذعان کرد: این سبک برای همه شناخته شده است و از وی به عنوان پدر ویراستاری ایران یاد می‌شود.
وی با اشاره به تجلیل از استاد سمیعی به عنوان چهره ماندگار کشور تصریح کرد: وجود چنین شخصیت‌هایی است که استان گیلان را به استانی فرهیخته تبدیل کرده است.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان اضافه کرد: اگر به آرامگاه شیون فومنی در آرامستان سلیماندراب رشت مراجعه کنیم می‌بینیم به شکل یک کتاب طراحی شده و این برای آن است که یک گیلانی بداند حتی اگر وارد محیطی می‌شود که به ظاهر همه خاموش هستند، یک خاموش گویا به نام کتاب بر لوح این خاموشی می درخشد.
گفتنی است، تقدیر از استاد احمد سمیعی گیلانی به پاس خدمات ارزنده فرهنگی و رونمایی از سه کتاب «گیلانیان در دیار هند» سید عباس آزموده، «آواز درخت گز» مجید دانش آراسته و «کشت برنج در گیلان» از آخرین تحقیقات استاد فقید جعفر خمامی زاده و سخنرانی و ذکر خاطرات استاد احمد سمیعی از دیگر بخش‌های ویژه مراسم روز گیلان بود.
احمد سمیعی گیلانی متولد ۱۲۹۹، پدر ویرایش در ایران لقب گرفته و مترجمی استاد و نویسنده‌ای چیره دست است. وی در تیرماه ۱۳۷۰ به عضویت پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی در آمد و درکنار حرفه ویراستاری چندین کتاب در زمینه آیین نگارش و ویرایش تألیف کرد و مقاله های ارزشمندی را در مجلات متعدد به چاپ رساند. سمیعی به زبان و ادب فارسی، فرانسه و انگلیسی احاطه دارد و از آشنایی وسیع با جریانات ادبی اروپا بهره مند است.

منبع : شبستان

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *