4g

معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست با این برآورد که تا یک میلیون قبضه اسلحه شکاری دردست شکارچیان حیات وحش است هشدار داد: شکار غیر مجاز در کشور بیداد می کند، بر این اساس شاهد غارت گونه های زیستی در کشور هستیم که عامل اصلی تهدید حیات وحش است.

معصومه ابتکار گفت: بررسی ها نشان می دهد بین ۵۰۰ هزار تا یک میلیون قبضه سلاح شکاری در دست مردم است که عامل مهمی در گسترش شکار غیر مجاز است.

وی گفت: برخی تصور می کنند اگر مجوز سلاح و حمل آنرا داشته باشند حق شکار دارند در حالی که این تصور کاملا غلط است و امسال هیچ گونه پروانه شکار برای چهار پایان در کشور صادر نمی شود و ممکن است تا چند سال آینده نیز ادامه یابد.

معاون رییس جمهوری با بیان اینکه شکارچیان غیر مجاز طبیعت را غارت کرده اند اظهار کرد: ندادن مجوز شکار به این معنا نیست که شکار غیر مجاز در کشور انجام نمی شود در حالی که در هفته سه تا چهار نزاع محیط بانان با شکارچیان غیرمجاز گزارش می شود.

وی تاکید کرد: شکار در ایران ممنوع است مگر اینکه مجوزی از نهاد معتبری صادر شده باشد که آنهم نیازمند بررسی علمی و دقیق است.

ابتکار با بیان اینکه مجوز شکار صید پرندگان در دست بررسی است گفت: اگر قرار باشد برای شکار پرندگان مجوزی صادر شود باید در حد معیشت جوامع محلی صورت گیرد، شکار فقط در این حد مجاز است بیشتر از آن غیر مجاز است.

وی افزود: در نقاطی مانند تالاب انزلی و یا شادگان معیشت تعداد زیادی از مردم به پرندگان و شکار آنها وابسته است بنابراین مجوز شکار در این نقاط با انجام مطالعه صادر می شود.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: خوشبختانه چند وقتی است شاهد نهضت به زمین گذاشتن تفنگ توسط شکارچیان در نقاط مختلف کشور هستیم که تقویت این حرکت نیازمند فرهنگ سازی و برنامه ریزی دقیق تری است.

ایران به دلیل داشتن تالاب های فراوان سالانه میزبان تعداد زیادی پرنده از نقاط مختلف دنیا است که حفاظت از آنها نیازمند فرهنگ سازی و همکاری جوامع محلی است.

۵۳۵ گونه پرنده در ایران دیده می شود که حدود یک سوم از پرنده های کل دنیا را تشکیل می دهند، آمارهای بین المللی نشان می دهد ۱۲٫۴ درصد از کل پرندگان دنیا یعنی بیشتر از ۱۹۲ گونه پرنده اکنون با خطر انقراض مواجه هستند.
منبع: ایرنا

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

guilak

گیلک

۲۵ دی ۱۳۹۳

خدمت سرکار خانم ابتکار عرض کنم پس شکارچیان خارجی از کجا مجوز میگیرند و در کوهستانهای ایران به شکار چهارپایان می پردازند؟ انگار قرار نیست ما در هیچ جنبه ای از زندگی حد متعادلی را رعایت کنیم.یکسال حیات وحش را چند برابر می بینیم بطوریکه به توریستهای خارجی هم اجازه شکار می دهیم و سال بعد واقعیت حیات وحش و یا شاید کمتر از واقعیت را مشاهده میکنیم و اصلا مجوز نمی دهیم و شکار را نکوهش و شکارچیان حرفه ای را تشویق به زمین گذاشتن سلاح میکنیم!!! البته نمی دانم شاید هنوز به خارجیها مجوز داده میشود.

پاسخ

guilak

گیلک

۲۵ دی ۱۳۹۳

جهت اطلاع دوستان عرض کنم که متاسفانه حدثم درست بود. دو شب پیش در رسانه ملی چگونگی قتل عام چهارپایان وحشی و پلنگ بدست توریستهای خارجی نشان داده شد.حکایت شکار در کشور ما همان داستان خاویار و ماهیان خاویاری است که برای مردم ما بمعنی واقعی کلمه حرام و دور از دسترس است ولی برای خارجیها حلال و گوارا.

پاسخ