دریا موجِ آبای

  • 6 سال پیش
  • ۵ ديدگاه

آسمان ما هر چقدر که میخواهد تیره و تار شود، ما معتقدیم که شمعی باید روشن کرد

” دریا موجِ “ اصطلاحی است که زمانی بکار برده میشود که دریا متلاطم است و مناسب شنا یا به آب زدن نیست. در حال و روز امروز ملوان شاید تنها میتوان از این جمله استفاده کرد : دریا موجِ آبای دریا موجِ

برای ریشه یابی مشکلات فصل اخیر ملوان باید به فینال کذایی جام حذفی سال گذشته رجوع کرد. فینالی که با ناداوری های صورت گرفته در مقابل دیدگان همه فوتبالدوستان ایران جامی که حق ملوان بود به پرسپولیس تقدیم شد. فینالی که سن سیروس انزلی میزبان آن بود و بار دیگر ریشه های قطور ملوان را در بطن جامعه انزلی و گیلان نمایان ساخت. شب قبل از بازی بندر مه آلود تا صبح بیدار بود، اما شیرینی این اتفاق چنان بر کام فوتبالدوستان ملوان تلخ شد که موجب قهر هواداران و خالی ماندن سکوهای ورزشگاه پیر انزلی شد ادامه مطلب …

آنهم از سوی هواداران عاشقی که سالهاست با همه نداری ها و کمبودها ساخته اند هوادارانی که ضربان قلبشان با بازیهای ملوان تنظیم میشود. به عقیده نگارنده عامل اصلی مشکلات ملوان در فصل اخیر فوتبال زدگی خیل عظیمی از هواداران ملوان بود که نتوانستند برخورد بدی را که با آنها صورت گرفت به سادگی هضم کنند.

اما گویا فوتبال انزلی باید هزینه های سنگین تری را برای عرض اندام غیر قابل کنترل خود در فوتبال ایران میپرداخت. ملوانی که حتی استقلال و پرسپولیس با کمک داور نیز به سادگی حریفش نشدند.

یکی دیگر از مشکلات ملوان را باید در ساختار کلاسیک مدیریت این تیم جستجو کرد. جایی که خبری از معادلات پیچیده ی مدیریتی در آن نیست خبری از روشهای نوین برای درآمدزایی در آن وجود ندارد. باشگاهی که دیگر حتی قادر به اداره تیمهای پایه خود که نقطه قوت ملوان است نیست. اوج هنر مدیریتی فوتبال ملوان تنها درخواست از مسئولین شهری و استانی برای حمایت موقت از فوتبال انزلی است که برای چند هفته و یک برهه زمانی مرحمی بر مشکلات آن خواهد بود و گره ای از مشکلات ملوان گشوده نخواهد کرد.

اما با نگاهی به عقب تر میتوان مشکل فصل جاری ملوان را در اضافه شدن منطقه آزاد انزلی برای حمایت از ملوان به دستور ریاست جمهوری مرتبط دانست. حمایتی که باعث شد ملوان کمی با ثبات شود اتفاقی که بعد از ورود پول به فوتبال ایران موجب کاهش قدرت ملوان در فوتبال ایران شده بود. اتفاقی که باعث شد تا بار دیگر قوهای سپید انزلی را در یک قدمی چهارمین قهرمانی جام حذفی ایران ببینیم.

اما این لطف ریاست جمهوری چندان حساب شده نبود زیرا به جای تعیین حمایت برای سه فصل از ملوان سه سال برای این حمایت در نظر گرفته شده بود. که مشکلات فصل اخیر ملوان را سبب شده است زیرا نه نیروی دریایی ارتش ج.ا.ا برنامه ای برای حمایت از ملوان در این فصل داشت و از سویی نگاه غیر بومی و قهر آمیز منطقه آزاد انزلی بعد از اتمام قرارداد در حمایت از ملوان (که خود جای کنکاش و بررسی دارد!) موجب آشفتگی و دامن زدن به مشکلات ملوان گردید.

در حالی که ملوان کمک زیادی در شناخته شدن انزلی و فرصت های سرمایه گذاری در منطقه آزاد را ایفا میکند و رشد و موفقیت شهر انزلی و ملوان یک کمک متقابل به مسئولین منطقه آزاد انزلی برای رسیدن به اهداف توسعه کشور و استان محسوب میگردند.

همه این مشکلات دست به دست هم داد تا بعد از حذف تماشاگران، کنار کشیدن حامیان و بی اثر شدن مدیریت کلاسیک باشگاه این بار پای بازیکنان و مربی تیم نیز به این مشکلات باز گردد.

مربیان و بازیکنان ملوان در فصل جاری تنها ۵% از قرارداد خود را دریافت کرده اند که این اتفاق نه برای مسئولین منطقه آزاد انزلی افتخار آمیز است که باید بیانگر پتانسیل عظیم افتصادی این منطقه باشند و نه برای نیروی دریایی ارتش ج.ا.ا که یک یگان راهبردی محسوب شده و بودجه مناسبی در اختیار دارد و باید حمایتش از ملوان به عنوان نماد ورزشی این ارگان نظامی هم همانند عملکردش در آبهای فرامنطقه ای مقتدرانه باشد.

با افزایش مشکلات ملوان سرمربی تیم فرهاد پورغلامی یک تنه در مقابل همه مشکلات ایستاد حتی از حساب شخصی و اعتبار خود در انزلی  نیز برای رفع مشکلات ملوان کمک گرفت. کار تا جایی بالا گرفت که دیگر هیچ یک از مسئولین شهری و باشگاه در تمرینات ملوان حاضر نشدند و فرهاد ماند ناخدایی ملوان در دریای متلاطم مشکلات.

اما زحمات زیاد پورغلامی برای پرکردن و سرپوش گذاشتن بر مشکلات ملوان نه تنها چندان مثمر ثمر نبوده بلکه کار را به جایی کشانده که به سادگی میتوان دریافت فرهاد پورغلامی دیگر تمرکز لازم را روی کار تیمش ندارد. استفاده از استراتژی های شکست خورده عدم آنالیز مناسب حریفان و تکرار مکرر اشتباهات فرهاد هم یکی از عوامل عدم نتیجه گیری ملوان شده است که ضعف مدیریتی و مشکلات مالی موجب درگیری های ذهنی فرهاد پورغلامی شده است.

به هر حال باید این موضوع را نیز در نظر داشت که مطمئنا عدم تمرکز سرمربی، مشکلات مالی، فشار هواداران و مشکلات روحی و روانی بازیکنان نیز متاثر از وضعیت نابسمان باشگاه ملوان است.

یکی دیگر از مشکلاتی که در هفته های پایانی موجب عدم نتیجه گیری ملوان شده است ضعف در داوری بازیهای ملوان است بعنوان مثال در بازی با داماش داور بازی رسما قانون را نقض میکند و بعد از ثبت تلویزیونی اعتراف وی تنها چند هفته محروم میشود! و مدیران باشگاه درگیر مشکلات لاینحل خود هستند و گویی باشگاه ملوان نه تنها در زمینه های اقتصادی و مالی با مشکل مواجه است گویی حتی سخنگویی نیز در این باشگاه وجود ندارد تا حق تیم را مطالبه نماید.

این در حالی است که همین اتفاق برای سرخپوشان پایتخت نیز رخ میدهد اما مدیران این باشگاه کاری میکنند که هنوز کسی جرات کم کردن امتیازات آنها را ندارد ؟!

حال سئوال دیگری که مطرح میشود این است که  علل ضعف داوری و نتایج عجیب برخی تیمها در هفته های اخیر در چیست. این مشکل از جایی آب میخورد که AFC زمانی را برای مسئولین فدراسیون فوتبال ایران تعیین کرده است که باید باشگاهها را خصوصی کرده و امکانات مورد نیاز یک باشگاه فوتبال را برای آنها فراهم کنند. که در چنین شرایطی پاک کردن صورت مسائله بهترین و ساده ترین روش است. بالا کشیدن تیم های خصوصی لیگ آن هم در لیگی که اکثر تیمهای آن را تیمهای دولتی تشکیل میدهند و در ادامه انتخاب راحت ترین راه یعنی حذف گزینه هایی که شرایط سخت تری را در مسیر حرفه ای شدن باید طی کنند که در آخرین مصاحبه بهمن صالح نیا نیز به آن اشاره گردیده است.

از مسئولین شهری هم نمیتوانیم انتظار داشته باشیم انعکاس دهنده مشکلات ملوان باشند و یا همانند مسئولین شهر تبریز در قبال تراکتور سازی، مشکلات ملوان را در صحن علنی مجلس مطرح سازند. زیرا مشکلات زیادی در شهر انزلی وجود دارد که نیازمند تلاش شبانه روزی مسئولان شهریست که اگر دلسوزانه پیگیر رفع مشکلات شهر انزلی باشند حتی شبها وقت خوابیدن نخواهند داشت تا انزلی را به گذشته پر افتخار خود بازگردانند و همه تلاش خود را بکار خواهند گرفت تا با استفاده از قدرت اقتصادی و موقعیت استراتژیک شهر انزلی و با بهره برداری از پتانسیل جوانان شهرمان که امروز بیشتر مجبور به کوچ به سایر شهرهای کشور و حتی سفر به خارج از کشور میشوند، برای رشد اقتصادی شهر انزلی که متقابلا موجب رشد و آبادانی کشور خواهد شد استفاده کنند.

و حالا برای خلاصی از این وضعیت چه باید کرد ؟

نگاهی به جدول لیگ برتر می اندازیم فاصله ملوان تا تیم ۷ جدول رده بندی تنها ۶ امتیاز است، ملوان با همه مشکلات و از دست دادن بازیکنان کلیدی خود در فصل پیش به مراتب از بسیاری از تیم های بالای سر خود قوی تر است و اگر کمی شانس در بازیهای گذشته ملوان همراهی میکرد مطمئنا امروز در چنین وضعیتی حد اقل از لحاظ امتیازی قرار نداشتیم.

آری دریا موجِ آبای اما در این دریای متلاطم، دست و پای بیش از حد زدن دردی از ما دوا نمیکند. وقتی که همه درب ها به روی ما بسته شده است باید نشست تا آب راه خود را پیدا کند. این بدان معنی نیست که نشسته و نظاره گر ملوان باشیم و تیم محبوب خود را در میان مشکلاتش تنها بگذاریم. کافیست همه ما به وظایف خود عمل کنیم. تماشاگر به حمایت از تیم، مربی به عملکرد بازیکنانش و بازیکنان گوش به فرمان مربی. مطمئنا با مشخص شدن وضعیت ملوان در لیگ برتر و برای فصل آتی و با توجه به خصوصی سازی باشگاهها وضعیت باشگاه ملوان نیز دگرگون خواهد شد و دامنه ی تغییرات به مدیران و مسئولین و حامیان باشگاه نیز منتقل خواهد شد.

امروز من و تو هوادار باید برخیزیم باید حمایتمان را از بازیکنان و فرهاد پورغلامی بیش از پیش کنیم زیرا ما نیز امسال هواداران همیشگی ملوان نبوده ایم . پس وعده دیدار ما ورزشگاه انقلاب کرج، مطمئنا” ملوانان از این دریایی طوفانی نیز به سلامت عبور خواهند کرد.

کافیست فراموش نکنیم ملوان ما نیازی به بازی انتحاری ندارد، ملوان کافیست که تنها ملوان باشد.

ما را هراسی از طوفانها و امواج سهمگین نیست

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

m.d

۶ اردیبهشت ۱۳۹۱

بسیار زیبا بود ممنون شاهین عزیز….

پاسخ

mojtaba

۶ اردیبهشت ۱۳۹۱

مرسی استفاده بردم
به امید موفقیت ملوااااااااان

پاسخ

۶ اردیبهشت ۱۳۹۱

کاش آنهایی که در باشگاه ملوان نقشی دارند (از بالا تا پایین) به جای خود و منافع خود فقط درصدی از دغدغه و غیرت هواداران را داشتند …

پاسخ

امیر نوری

۶ اردیبهشت ۱۳۹۱

مثل همیشه عالی . ممنون از شما

پاسخ

感覚の-hesi

۶ اردیبهشت ۱۳۹۱

ما کى شانس داشتیم،ملوان شده عروسک هى دست این و اون میچرخه داره روز به روز داغون میشه
خدا کنه بتونیم فولاد ببریم
:-(

پاسخ