14-9-6-858317-5

مرکز پژوهش‌های مجلس درباره آلودگی آب دریای خزر هشدار داده و نماینده وزارت کشور نیز خواستار پیگیری ساماندهی سواحل خزر به‌عنوان یک مسئله ملی شده است.

مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی نتیجه بررسی حوزه‌های مختلفی مخصوصا مسائل زیست‌شناختی و مشکلات بومی این محور توریستی کشور را منتشر کرده است. براساس نتایج به‌دست آمده از مطالعات میکروبی، آب‌های ساحلی و شناگاه‌های دریای خزر از نظر آلودگی به باکتری‌های شاخص بهداشتی آب‌های شناگاهی در وضعیت مطلوبی قرار ندارد و به‌طور کلی ایستگاه‌های مازندران آلودگی بالایی را نشان می‌دهند. علاوه بر این، هم در شرق و هم در غرب مازندران آلودگی میکروبی قابل توجه بوده و بیشتر مواقع بالاتر از حد مجاز است.

به‌علت شرایط آب و هوایی مناسب بیش از ۴۰شهر بزرگ و کوچک با جمعیت‌های مختلف و تعداد زیادی روستا در حاشیه جنوبی و کنار سواحل دریای خزر و رودخانه‌های منتهی به آن توسعه یافته‌اند که فاضلاب بیشتر آنها از طریق این رودخانه‌ها به دریای خزر انتقال می‌یابد. در مواردی نیز فاضلاب مستقیما به دریا هدایت می‌شود. از سویی علی ملازاده رئیس ستاد ساماندهی طرح‌های دریا در وزارت کشور نیز با تأکید بر کافی نبودن بودجه‌های دولتی برای افزایش طرح‌های سالم‌سازی‌ دریا، گفت : سالانه نزدیک به ۱۸میلیون گردشگر فقط دراستان‌های گیلان و مازندران از ساحل و دریا استفاده می‌کنند درحالی‌که زیرساخت‌ها و منابع انسانی در این نقاط متناسب با شهرستان است.

همچنین فرماندار انزلی با اشاره به غرق شدن ۲۳نفر از ابتدای فصل گرما در دریای خزر گفت: از ۴۷کیلومتر نوار ساحلی این شهرستان ۲۷کیلومتر برای عموم قابل بهره‌برداری است که در آن ۹طرح سالم‌سازی وجود دارد و پاسخگوی سیل مسافران نیست. ۹۵نقطه خطرآفرین توسط کارشناسان امر در سواحل شهرستان شناسایی شده است که اگر اعتبار لازم برای استقرار ناجی غریق در این مناطق اختصاص می‌یافت مطمئنا غریق‌های خیلی کمتری می‌داشتیم.

موضوع کمبود نقاط سالم‌سازی‌ شده برای شنا و بالا رفتن آمار مسافران غرق شده در دریای خزر آنقدر جدی شده که دادستان شهرستان برای پیشگیری از غرق‌شدن افراد در نقاط خطرآفرین و هنگام طوفانی بودن دریا، ناجیان غریق را به‌عنوان ضابط قضایی مسئول جلوگیری از ورود افراد به دریا در این مواقع معرفی کرده است./ همشهری آنلاین

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

بلبل زبان

۱۵ شهریور ۱۳۹۳

آقایان متخصص همین آب و باد تو جاهای دیگه استان هم بوده .همیشه کم کاری خودتون رو گردن دیگران نندازید.اقای فرماندار چقدر پول بابت تجهیزات دادید.چرا نجات غریقها تمایلی به همکاری ندارند.چرا طرح های شما با نجات غریقها قرارداد نمیبندند.چرا حقوق نجات غریقهای مناطق خطر آفرین رو بعضیها بین خودشون قسمت میکنند.چرا….

پاسخ