photo_2016-04-29_22-10-02

 

حضرت حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالجواد شمس الدین در نماز عبادی سیاسی جمعه شهرستان با ابراز مراتب تشکر و سپاسگذاری از خداوند متعال در خصوص توفیق برگزاری ایام اعتکاف در این شهرستان خاطر نشان کرد : در اعتکاف امسال استقبال بسیار خوبی را شاهد بودیم که ان شا الله در سالیان آینده نیز این مراسم با شکوه هر چه بیشتر برگزار شود.

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به دیدار های مهم مقام معظم رهبری در هفته اخیر تصریح کرد: مجموعه این دیدار ها نکات بسیار مهم و ارزشمندی را به خود اختصاص داده است که بسیار حائز اهمیت است.

خطیب جمعه بندرانزلی با بیان اینکه سخنان مهم رهبر انقلاب در دیدار با اعضای شورای عالی «مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت» نشان دهنده اهمیت این موضوع است تاکید کرد : باید به هدف گذاری ایجاد تمدن اسلامی توجه کنیم و تا این مهم ایجاد نشود نمی توان گفت انقلاب به هدف اصلی خود رسیده است.

حضرت حجت الاسلام والمسلمین شمس الدین افزود: شرایط ایجاد یک تمدن اسلامی ، پیرزوی یک انقلاب اسلامی و تشکیل یک حکومت اسلامی بوده و برای رسیدن به تمدن اسلامی نیازمند دولت اسلامی نیز است که متاسفانه هنوز تمامی امور دولتی و یا دیگر امورمان در قوا و مسائل مدیریت کشور اسلامی نشده است.

وی همچنین شرط ایجاد یک دولت اسلامی را ایجاد زیر بنای فکری و مبانی اسلامی برشمرد و اظهار کرد: وجود این زیربنا بسیار مهم است ، اگر می خواهیم نظامی اسلامی تشکیل و به عنوان الگویی به جهانیان معرفی شد باید در بخش اقتصاد نیز برنامه ای ویژه داشته باشیم فلذا به این دلیل است که مقام معظم رهبری اقتصاد مقاومتی را معرفی کرده اند.

اقتصاد مقاومتی ، اقدام و عمل باید تحقق عینی پیدا کند

امام جمعه بندرانزلی با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی ، اقدام و عمل باید در حقیقت تحقق عینی پیدا کند گفت: اقتصاد مقاومتی تنها اگر بر مدار اتکا و توان داخلی و استفاده از نیروی و ظرفیت های ملی باشد به نتیجه می رسد.

حضرت حجت الاسلام والمسلمین شمس الدین در ادامه با اشاره به اینکه باید در اقتصاد اسلامی آموزه های دینی به عنوان مبنا باشد خاطر نشان کرد: وقتی این مهم تحقق یابد قطعا برای کارگر امنیت شغلی و برای سرمایه دار نیز امنیت سرمایه فراهم می شود.

مردم ما باید عزمشان را برای مصرف و استفاده از کالای داخلی جزم کنند / باید از واردات بی رویه جلوگیری شود

وی همچنین بر استفاده از تولید ملی و داخلی تاکید و افزود : باید با توجه به شرایط فعلی عزمی جدی برای مصرف و استفاده از کالای داخلی بین مردم به وجود بیاید ، چون اگر ما حمایت نکنیم هیچگاه اقتصاد مقاومتی پا نمی گیرد. مردم ما باید عزمشان را برای مصرف و استفاده از کالای داخلی جزم کنند

مبارزه با قاچاق و قاچاق های سازمان یافته دیگر موضوع مهمی بود که امام جمعه شهرستان بندرانزلی در حضور جمع کثیری از نمازگذاران به آن اشاره و متذکر شد: علاوه بر مبارزه با قاچاق باید از واردات بی رویه جلوگیری شود. گاهی اوقات وجود این حجم وسیع از واردات که گاها مشابه داخلی آن وجود دارد جای تعجب دارد ، سوال اینجاست که این محصولات قاچاق از کجا وارد شده ؟ چرا از همان ابتدا از ورود آن جلوگیری نمی شود؟ این ها در هر کشوری باشد اقتصاد آن کشور پا نمی گیرد.

تسهیل و رونق صادرات خصوصا در مناطق آزاد باید مورد توجه و عمل قرار گیرد

حضرت حجت الاسلام والمسلمین شمس الدین به موضوع صادرات نیز اشاره و خاطر نشان کرد : مناطق آزاد با هدف وسعت صادرات و بعضا با هدف صنعتی بنیان گذاری و ایجاد شدند فلذا تسهیل و رونق صادرات خصوصا در مناطق آزاد باید مورد توجه و عمل قرار گیرد.

وی با تاکید بر اینکه در چشم انداز تمدن اسلامی باید بحث مبارزه با فساد و رانت خواری به صورت جدی پیگری شود گفت: اگر این مهم میسر نشود نه تنها اقتصاد مقاومتی در کشور شکل نمی گیرد بلکه مردم ، تولید کنندگان ، سرمایه داران و حتی خود آن مفسدان ضربه می زند.

خطیب جمعه بندرانزلی در ادامه با اشاره به اصل سیاست خارجی در تحقق تمدن اسلامی تصریح کرد : در سیاست های خارجی یک دولت اسلامی باید التزام به عزت ، حکمت و مصلحت به گونه ای یکسان لحاظ شود و باید این سه اصل با هم متوازن باشد و نمی توان فقط برای مصلحت عزت ملی را نادیده گرفت ، تحقق این سه اصل است که سیاستی اسلامی را برای تشکیل تمدن اسلامی به دنبال خواهد داشت.

باید در برابر دشمنان ید واحده باشیم / آنها منتظر دو دستگی در ایران هستند

حضرت حجت الاسلام والمسلمین شمس الدین همچنین در خصوص رجز خوانی های دشمنان در چند روز اخیر نیز اظهار کرد : در سالیان گذشته سابقه نداشته است که اینگونه اموال کشور ایران مصادره شود ، سابقه نداشته است که عربستان ظالم و خبیث اینگونه بر علیه ایران بیانیه صادر کند ، ما چه کردیم که آمریکا و عربستان به خود جرات چنین کاری می دهند؟

وی با بیان اینکه باید در برابر دشمنان ید واحده باشیم یاد آور شد: آنها اعلام کرده اند منتظر دو دستگی در ایران هستند ، اینکه ما هم در چشم آنان همدیگر را متهم کنیم چهره مناسبی ندارد ، دشمن این را بداند همه ما در برابر همه دشمنان ید واحده هستیم مسیر امام و رهبری و آرمان های انقلاب را پیگری خواهیم کرد و آنان نیز باید آرزوی دو دستگی در این کشور را به گور ببرند و مردم ما آگاه تر از این هستند که فریب عوامل بیگانه را در داخل کشور بخورند.

امام جمعه بندرانزلی اضافه کرد: مردم ما قبل انقلاب و یا حتی در طول تاریخ سابقه نداشته است که به دشمنان باج بدهند ، اگر دشمن بتواند عده ای را فریب دهد و خدای نکرده باری دیگر فتنه ۸۸ تکرار شود کسانی که منزوی می شوند همان وابستگان به دشمن هستند.

حضرت حجت الاسلام والمسلمین شمس الدین همچنین متذکر شد: دشمنان بداند هیچگاه میان ملت و رهبری اختلافی پیش نیامده و نمی آید.

وی در ادامه به سیاست داخلی نیز اشاره کرد و گفت : نمی توان با سبک زندگی غربی در راستای تمدن اسلامی گام برداشت ، باید عزت اسلامی صیانت و با انحرافات مبارزه شود.

اگر در جامعه اسلامی معلم گرفتار باشد ، تربیت به خوبی انجام نمی شود / باید برای عالم و علم و پژوهشگر جایگاهی ویژه در نظر گرفته شود

خطیب جمعه بندرانزلی از مسائل علمی را نیز بسیار حائز اهمیت برشمرد و افزود: باید برای عالم، علم و پژوهشگر جایگاهی ویژه در نظر گرفته شود، نمی شود در جامعه اسلامی معلم گرفتار باشد و تربیت به خوبی انجام شود و در عین حال نمی توان از جامعه ای که معلم آن با کمک همین مردم صاحب یک کرسی شد اما به عقاید و اصول اسلامی پایدار نیست انتظار اسلامی بودن داشت.

دخالت جناح بندیها و انگیزه های حزبی و گروهی و شخصی در شورای اسلامی شهر زهر مهلکی است که شورا را از کار می اندازد

حضرت حجت الاسلام والمسلمین شمس الدین در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به روز شوراها به قرائت چند بند از بیانات رهبری در خصوص شوراهای اسلامی شهر اشاره و قضاوت را به مردم واگذار کرد و گفت : مقام معظم رهبری می فرمایند یک شرط اساسی آن است که انگیزه های جناحی و حزبی، این شوراها را عرصه ی تاخت و تاز خود نکند و آن را از کار اصلی خود باز ندارد ، دخالت جناح بندیها و انگیزه های حزبی و گروهی و شخصی و طایفگی در این وظیفه ی مهم، زهر مهلکی است که شوراها را از کار می اندازد و آن را کم سود و گاه، زیانبخش می سازد.

وی در ادامه با اشاره به بیانات رهبری در خصوص انتخاب شهرداران و دهیاران نیز متذکر شد : مهمترین خصوصیتى که باید رعایت شود، کاردانى و صلاحیت هاى دینى و انقلابى است. شوراهاى اسلامى در این انتخاب مهم لازم است به امانتدارى و تدین و توانایى اجرایى این برگزیدگان کمال اهتمام را بورزند ، شوراهای شهر و شهرداران‌ سراسر کشور باید امانتدار «رأی‌، اعتماد، محیط زندگی‌ و اخلاق‌ و فرهنگ‌ مردم‌» باشند که‌ یکی‌ از مصداقهای‌ مهم‌ امانتداری‌ رأی‌ مردم‌، انتخاب‌ شهرداران‌ «امین‌، قابل‌ اعتماد، با کفایت‌، پاکدامن‌، متدین‌، شجاع‌، ساده‌ زیست‌، مردمدار و مقید به‌ انضباط مالی‌» است‌.

به شهردار باید فرصت داد و از او مسؤولیت و پاسخ بخواهید / شورا را از جنجال و غوغاگری دور نگه دارید

خطیب جمعه انزلی همچنین اضافه کرد : مقام معظم رهبری تاکید دارند که به شهردار برگزیده‌ى خود کمک و فرصت دهید و از او مسؤولیت و پاسخ بخواهید و در برابر کوتاهی ها یا کج رفتاری ها بى‌تفاوت نمانید و به وظیفه‌ى قانونى خود عمل کنید و این همه را از جنجال و غوغاگرى که امروز متأسفانه بعضى بجدّ، طالب آنند، دور نگهدارید.

بحث توجه به معماری شهری دیگر موضوعی بود که حضرت حجت الاسلام والمسلمین با اشاره به بیانات رهبری آن را بسیاز حائز اهمیت برشمرد و گفت : شوراهاى شهرى در فعالیتهاى خود به مختصات «شهر اسلامى» توجه کرده و خدمات شهرى را در جهت تأمین این مقصود به کارگیرند و بخصوص به معمارى و شهرسازى متناسب با حیات طیبه‌ى اسلامى به طور کامل توجه کنند. در شهر اسلامى، عدالت در تقسیم خدمات شهرى، تأمین آرامش روحى و امنیت معنوى، ظهور و اعتلاى مظاهر اسلامى و انقلابى، عمران و آبادى و زیبایى ، حفظ طبیعت و صفای طبیعی همه با هم باید مورد توجه قرار گیرد.

تعدی و تصرف تالاب ، ریختن زباله ی شهری و فاضلاب کارخانه ها به تالاب با کدام اصل شهر اسلامی مطابق است ؟

وی در ادامه سخنان خود به فجایع ای که در تالاب انزلی در حال وقوع است نیز اشاره و متذکر شد : به تالاب تعدی می شود ، فاضلاب مغازه داران به درون تالاب روانه میشود ، آلودگی کارخانه های در تالاب سرآزیر می شود ، زباله های فراوانی به درون این تالاب ریخته می شود ، این با کدام ملاک و شهر اسلامی مطابق است؟

المان شهدای گمنام علی رغم قول های داده شده ساخته نشده است

امام جمعه بندرانزلی در پایان سخنان خود نیز با گلایه از عدم اتمام پروژه المان شهدای گمنام این شهرستان و عدم نصب تصویر شهدا در میادین و ورودی شهرستان خطاب به مسئولان مربوطه گفت : المان شهدای گمنام علی رغم قول های داده شده ساخته نشده است و همچنین قرار بود تصاویر شهدا نیز در سطح شهر نصب شود که تا کنون این موضوع نیز میسر نشده است.
روابط عمومی دفتر امام جمعه بندرانزلی

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *