IMG_6239

شبکه دامپزشکی انزلی برای نظارت های ویژه بهداشتی و شرعی ذبح دام در عید قربان، آماده خدمات رسانی به شهروندان است.

رییس شبکه دامپزشکی انزلی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در خصوص چگونگی خدمات رسانی گفت: طبق روال سنواتی از روز قبل از عید، گروه های بازرسی سیار شبکه دامپزشکی شهرستان برای نظارت بر اماکن عرضه دام زنده و گوسفند قربانی ، فعالیت خود را آغاز می کنند.

نوید صفر زاده افزود: در روز عید قربان نیزسه گروه بازرسی شامل دو گروه بارزسی سیار برای گشت زنی در سطح شهر و یک گروه بازرسی ثابت در محل شبکه دامپزشکی آماده ارائه خدمات به مراجعان هستند.

وی با اشاره به اینکه یکی از اصلی ترین خدمات دامپزشکی ، نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی و ارتقاء سطح سلامت جامعه از این طریق است، تصریح کرد: این گروه ها لاشه دام قربانی را بررسی کرده و در صورت وجود موارد غیر بهداشتی ، مشاوره لازم را ارائه خواهند کرد.

صفرزاده هشدار داد: باید از خرید و تهیه دامهایی که دارای ترشحات آبکی – چرکی در چشم و بینی هستند و همچنین نشانه هایی نظیر لاغری مفرط دام ، مخاط های زرد ، دامی که پشم های ژولیده دارد، دامی که حین حرکت لنگ می زند، آندسته از دامهایی که دارای نفخ و اسهال هستند و بویژه دامهایی که دارای تاول در روی پوست دنبه و سایر اندامهای خارجی باشند خودداری شود.

رییس شبکه دامپزشکی انزلی در پاسخ به ایرنا در خصوص اتخاذ شیوه مناسب ادای نذر قربانی گفت: از آنجا که در باور ما مسلمانان ، قربانی کردن و تناول از گوشت حیوان ذبح شده به جهت نیتی که در این عمل است ، موجب تبرک است ، از همین رو حساسیت بیشتری را می طلبد لذا برای اطمینان از سلامت دام توصبه می شود که ذبح در کشتارگاههای مجاز شهرستان و یا در حضور گروه های سیار بازرسی تعیین شده ، انجام شود.

وی تصریح کرد: شهروندان عزیز توجه داشته باشند بدلیل اهمیت شایان توجه بیماریهای مشترک انسان و دام ، مواردی نظیر مشاهده اثار ضرب دیدگی ، کوفتگی و خون مردگی روی عضلات ، زردی لاشه و عضلات ، تشخیص بیماری سیاه زخم، خیس بودن غیر طبیعی سطح لاشه ، رویت بیماریهای انگلی در عضلات ، چرکی و گوشتی شدن بافت ریه، روی کرمهای برگی شکل ‘فاسیولا ‘در جگر ، تغییر شکل و نرم شدن بافت کلیه (قلوه) و مواردی از این دست موجب ضبط تمام یا بخشی از لاشه می شود.

صفر زاده افزود: روحانیان دفتر نمایندگی ولی فقیه در جهاد کشاورزی و دامپزشکی ، بعنوان ناظر شرعی بر ذبخ شرعی گوسفند قربانی ، گروه های سیار شبکه دامپزشکی را همراهی خواهند کرد.

رییس شبکه دامپزشکی در انتها با اعلام شماره ۱۵۱۲ جهت تماس با سامانه اطلاع رسانی و پاسخگویی دامپزشکی گفت: شهروندان عزیز ضمن تماس با این شماره ها می توانند علاوه بر اخذ مشاوره ، در خواست حضور گروه های سیار ناظر بر ذبح و بازرسی گوسفند قربانی را داشته باشند.

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *