tandis-ghayeghran

باز هم داماش تیم بی ریشه و بی اصالتی که به تاریخ و فرهنگ یک استان پنجه می اندازد، تیمی که یک گرگ پیر باران دیده فوتبال را بالای سر خود دارد مردی که سمبل فرهنگ چاله میدانی در فوتبال ایران است که بارها و بارها در این زمینه به هنر نمایی پرداخته است.

مردی که به خوبی قواعد بازی های بیرون زمین و غیر فوتبالی را بلد است کسی که پس از سالها حضور آسانسور وار در فوتبال گیلان تنها راه بقا داماش را به مسائل غیر فوتبالی و گل آلود تر کردن آب برای یافتن فرصت گرفتن ماهی بیشتر بدل کرد.

او که حتی از عوامل سست شدن حمایت حسین هدایتی در ملوان و فوتبال انزلی بود و حتی در همان سالها به واسطه ی لابی های قدرتمندنش از حمایت های پشت پرده هدایتی نیز برخوردار شد او که شبکه استانی و مجریان دلقک گونه اش را چون مومی در دست گرفته و حتی برای کرسی های شورای شهر رشت برنامه ریزی و به منظور راه اندازی میتینگ سیاسی نیز از بازیکنان و مجریان شبکه استانی که خود باید سمبل بی طرفی باشند نیز بهره میبرد.

بله او همان کسی است که طی سالهای اخیر نیز به موفقیت های چشمگیری دست یافته است که از آنها میتوان به سازماندهی ارازل و اوباش در قالب هوادار اشاره داشت که با رانت حمایت و اسکورت استانی روز به روز با اعمال خود بر آتش نفرت اهالی دو شهر می افزاید که مطمئنا این دوران نیز گذرا است و آنچه که باقی میماند سرمایه های جهت گرفته به سمت جیب دوستان است و آبروی از دست رفته ای برای استان که به این سادگی ها بازگشتنی نیست.

هوادارانی که گویی سر سفره پدر و مادر نیز بزرگ نشده اند و از احترام و ادب آنچنان بی بهره اند که در زمان خالی بودن ورزشگاه با اسکورت ویژه ای که از آنها صورت میپذیرد به تندیس اسطوره ادب و اخلاق فوتبال گیلان و ایران حمله ور میشوند و آن را به زیر میکشند!

آنهم مجسمه سیروس قایقرانی که همسرش یک شیر زن اهل رشت است و همواره در طول حیاتش به اهالی آن خطه احترام گذاشته است و به خاطر “افتخاری” فوتبالیست رشتی که لهجه گیلانی اش مورد تمسخر ملی پوشان قرار گرفته بود میز شام را بهم ریخته است و امروز نمیدانیم مجسمه اش باید با کدام پشتوانه فکری و بر پایه کدام استدلال توسط عده ای بی فرهنگ و بی ریشه به زیر کشیده میشود ؟

وقتی با سهراب وکیل منفرد، اولین مدال آور ایران در بوکس جهانی مصاحبه میکردیم از دوستی بوکسر های رشت و انزلی سخن میگفت، حتی از دوستی و از نمایش مشترک محمود چینی (نامجو) (وزنه برادر قهرمان جهان اهل رشت) و یعقوب آرتیست (کوچکزاد) (پدر ژیمناستیک گیلان اهل انزلی) سخن به میان آورد، اتفاقی که در گذشته در فوتبال این دیار نیز حاکم بود و بازیکنان ملوان و سپید رود در قالب منتخب گیلان در مقابل حریفان صف آرایی میکردند.

اما چند سالی است که رقابت دو شهر رشت و انزلی سمت و سویی جدید به خود گرفته است و آژیر هشدار مدتهاست که به صدا در آمده است و میرود تا به درگیری های گسترده تر قومی و قبیله ای بدل شود.

در واقع امروز دیگر فوتبال عاملی برای نشاط و گسترش شادی در سطح جامعه گیلان نیست و به یک بیماری خطرناک رو به گسترش بدل شده است که موجب قهر دوستداران واقعی فوتبال دو شهر از ورزشگاهها شده است که البته شاید به واسطه همت و درایت مسئولین زحمت کش استانی روزی اهالی این دو شهر بتوانند برای خونخواهی با قمه و چاقو به جان هم بیفتند و گیلان را به تیتر یک همه خبرگزاری های دنیا بدل کنند که مطمئنا آنروز آب ریخته را دیگر نمیتوان جم کرد.

وقتی که عده ای از مسئولین برای جلوه بخشیدن به تاریخ یک شهر دست در تاریخ برده و کتابی کذب و جعلی به نشر برسانند باید هم این بیماری به رده های زیرین جامعه و هواداران عام یک تیم تازه بنیان نظیر داماش سرایت کند که زیر لوگوی تیمشان دست در تاریخ تاسیس باشگاه ببرند و آن را ۱۳۲۰ تاریخ تاسیس باشگاه آریا اسپورت رشت اعلام کنند. اقدامی مضحک که شاید در نگاه نخست خنده دار به نظر برسد اما علائم یک بیماری وخیم را نمایان میکند. همانند آنکه هواداران ملوان انزلی از تاریخ تاسیس باشگاه قدیمی گیو انزلی (۱۳۱۹) برای غنا بخشیدن به تاریخ ملوان بهره ببرند به این بهانه که اکثر بازیکنان موسس ملوان از جمله بهمن صالح نیا در گذشته از بازیکنان باشگاه گیو بندر انزلی بوده اند.

این در حالی است که گسترش و مسیر توسعه استان گیلان باز هم از مسیر رشت و انزلی عبور میکند و مطمئنا بدون اقدامات فرهنگی این مهم میسر نخواهد بود و با وجود آگاهی مسئولین استانی به این مهم، مشخص نیست چرا و به چه منظور از گسترش این نفاق این چنین خام حمایت میشود و گاها خود این عزیزان آب به این آسیاب میریزند که جای بسی تامل دارد. باید دید سرانجام این درگیری به کجا ختم خواهد شد تا نگاهی ویژه به آن صورت پذیرد و این سوالی است که باید فرمانداران رشت و انزلی به آن پاسخگو باشند.

آیا همیشه این پاره آجر ها تنها موجب شکستگی سر تماشاگران، شیشه ماشین ها و مغازه ها و اهالی دو شهر خواهد شد یا اینکه باید منتظر روزی باشیم که با پایان یافتن زندگی یک یا چند جوان از این دو شهر شرایط برای رسیدگی فراهم گردد ؟

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

حسین

۱۲ مرداد ۱۳۹۲

مایاق :
جناب آقای عابدینی کلاهت را بالا بده
اینها دست پرورده های تو و لابی های توست
اینها همان نوجوانان و جوانانی هستند که بدستان تو و دسیسه هایت
اینچنین به اسطوره خفته در خاک استان خود اهانت می کنند
اینها همانهایی هستند که پدرانشان علیرغم رقابت ورزشی
پیکر سیروس را بر دوش خود تا انزلی حمل کردند و در روز هجرانش بیشتر از هر انزلیچی می گریستند اینها همانهایی هستند که تو از حس حقارت و کوچکیشان
نهایت بهره را بردی و اینچنین به بازی گرفته شده اند
بیا پاسخ بده مردانه یکبار هم شده کمی مردانگی پیشه کن
امروز که به اهداف خود رسیدی و اینچنین بطور بی سابقه مردم دو شهر مهم این استان را که روزگاری بر سر ورزش با هم رقابت داشتند در همه جنبه ها به جان هم انداختی نمی دانم جرات پذیرش این خبط بزرگ را داری یا نه ؟
تو که بیشتر از ظرفیت یک شهر براشان روخواندی و براشان امیر ارتش شدی
ارتشی که بجز دشمنی و خصومت با فوتبال انزلی و پرورش کینه و فاصله از روح ورزش هدفی برای خود ترسیم نکرده است
آیا این جماعت که در ورزشگاه بودند واقعا جوانان ونمایندگان شهر فرهنگی رشت هستند؟ نمی خواهم باور کنم که شهری که در فرهنگ وادب و نزاکت داعیه دار این کشور بوده به چه وضع فلاکت باری افتاده است
اینها پر از عقده و حقارت بودند پر از کم بینی و تمسخر
گویی عقده تمسخر در ادبیات اجتماعی این کشور آنها را اینچنین افسارگسیخته کرده است که چند صباحی است در کل فضای فوتبال این کشور بوی گندابه ای براه انداخته اند .
اگر رقابت فوتبالی دو شهر که از دیرباز بوده اینچنین بدور از فوتبال همه گیر شود سود وزیانش چگونه تقسیم می شود ؟
هم استانی های عزیز این فوتبالی که برای خود می دانید اصلا متعلق به شما نیست مالکش امیر عابدینی است کسی که با رفتنش این فوتبال مانند همیشه افول می کند در این شکی نیست چرا که شما نه اسطوره دارید و نه ریشه که بتواند این فوتبال را حفظ کند خود را با فوتبال انزلی مقایسه نکنید اینها تفاوت های نهان و اشکارفراوان دارند این فوتبال معلق به دوردگر نیست او چند صباحی است هدایت کننده این کشتی است نه مالکش ولی براستی این فوتبال شما بجز عابدینی و یک مشت اراذل واوباش چه کسانی را دارد؟
به خود بیایید اگر هنوز گوش هایتان می شنود
فوتبال برای دوستی و دارای روح جوانمردی است شما پیغامش را وارونه فهمیده اید

*****
برگرفته از نظرات یکی از کاربران سایت ملوان کلاب

پاسخ

Anzali Free Zone

Shahin

۱۲ مرداد ۱۳۹۲

روزی که داماش یک تیم فوتبال شود، خر کیف شود قند تو دلش آب شود

دست بر کمر و قهقهه مستانه زند، گویی که وزغ حاکم تالاب شود

از تپه گند، سکه به نامش بزنند، گِردش مَگَسان شهره آفاق شود

از برزیلی هم غیرت والا طلبد، غوره نشده مویز و پُر تاب شود

روزگاری تو نبودی عو عوی سگها برفت ، این صدای مگس هم گم شده در باد شود

زنده باشی تو در اذهان خلایق حافظ، شعرت امروز بسان شکر ناب شود

ای مگس عرصه سیمرغ نه جولانگه توست، قو بمیرد که وزغ صاحب و ارباب شود

توپ گردست و هزاران قل بیجا بخورد، پس مبادا به خیالت که کسی خام شود

گَر گَردش ایام دو روزی به کامت افتاد، این بسان مَثَل خار به دیوار شود

پاسخ

مژگان

mojshekan

۱۲ مرداد ۱۳۹۲

مطلب عالی بود

پاسخ

a.n.z

۱۲ مرداد ۱۳۹۲

باید برای فقر فرهنگی انها تاسف خورد

پاسخ

sarl

۱۲ مرداد ۱۳۹۲

ارزش ما انزلی چی ها وملوانی ها خیلی بالاتر از آن است بیائیم باتعدای افراد بی اصل ونسب وبچه کل کل کنیم .تعدای افراد که معلوم نیست از کدام روستا ودهات بلند شده اند.تعدادی افراد که در عکس چهره شان را نگاه میکنیم. به قول ما گیلانی هاهنوز نمی توانند …شان را بشویند. از هواداران ملوان واز هم شهری های عزیزمان خواهش می کنم .الکی با انها کل کل نکند .زیرا با اینکار ارزش خودمان را پایین می آوریم.

پاسخ

جواد

۱۲ مرداد ۱۳۹۲

.صحنه راازنزدیک شاهدبودم-متاسفم-چراتحصن ارام نمی کنیم

پاسخ

مرتضی

۱۲ مرداد ۱۳۹۲

خیلی قشنگ بود . مرسی .
تیم اوباش گیلان واقعا باید به خاطر این همه کثافت کاری ها از خودش خجالت بکشه . این اوباش لایق فضای ورزش رو ندارن . دریغ از یک ذره شرم و حیا . نماد کامل یک تیم بی هویت هستن .

پاسخ

۱۲ مرداد ۱۳۹۲

سلام
مطلب بسیار زیبایی بود
حسین هم خیلی زیبا نوشت
حیف که دوستانی دارم که اهل رشت هستند و بچه های بامعرفتی هم هستند وگرنه یه فحش اساسی میدادم

با مطلب داس یا کلید به روز هستم .

پاسخ

سحر پاسخ در تاريخ مرداد ۱۴ام, ۱۳۹۲ ۰۹:۲۳:

واقعا جای تاسف داره واسه انسانهایی که مدعی فرهنگ و ادب اند. : :cry:

فرزاد

۱۲ مرداد ۱۳۹۲

جدا از مسائل حاشیه ای ، انصافا داماش از ملوان بهتر بازی کرد و حقش برد بود

پاسخ

a.n.z پاسخ در تاريخ مرداد ۱۷ام, ۱۳۹۲ ۲۳:۵۲:

شب یا روز ؟؟؟

مژگان

mojshekan پاسخ در تاريخ مرداد ۱۸ام, ۱۳۹۲ ۰۱:۰۰:

شب ای ان زد جان :-D

امیر

۱۲ مرداد ۱۳۹۲

فرزاد دوست عزیز شما انگار بازی دیگه ای رو مشاهده میکردین کدام بازی برتر از داماش تیمی که اجز از دادن ۳ پاس درست به همون نبودن چطور برتر میدان بود شما یک بار دیگر فیلم بازی رو ببین آمار پاسهای اشتباه داماشیهارو ببین چند پاس اشتباه به بازیکنان ملوان دادن .آیا پرس یا کار دفاعی درستی دیدین هرگاه بازیکنان جناحین چپ راست ملوان خواستند به عمق دفاع داماش نفوذ کردنند. رشتیها هم این میدونن که در زمین همیشه جلو ما بازنده هسنتد و همیشه بازیهارو به مسائل حاشیه ای کشاندند تا از بار فنی بکاهند این روش از دهه ۶۰ و بازیهای لیگ استان تا به امروز ادامه دارد

پاسخ

فرزاد پاسخ در تاريخ مرداد ۱۴ام, ۱۳۹۲ ۱۹:۲۵:

امیر جان ، در اینکه فوتبال ملوان ریشه داره قبول ، در اینکه فوتبال انزلی بهتر از رشته شکی نیست و … ولی انصافا ملوان در خونه خودش بازی نکرد و ملوان ، ملوان واقعی نبود و داماش از لحاظ بازیسازی بهتر از ملوان بود (آقای زارع خیلی افت کرده و نبود پزمان کاملا مشهود بود)، ملوان با این بازی ها واقعا مشکل داره و به نظر می رسه باید یه فکر اساسی بکنه
با احترام فرزاد از رشت

علیرضا اسدی

علی رضا اسدی

۱۲ مرداد ۱۳۹۲

کاش یک زمانی این مشکلات بین دو شهر تمام شود در وضعیت فوق العاده کنونی کشور ، همه باید فکر وحدت باشیم
لطفا این مطلب را مطالعه فرمایید که ۲ سال پیش توسط اینجانب نگاشته شد
http://hamejorajil.persianblog.ir/page/2

پاسخ

فرهاد از رشت

۱۲ مرداد ۱۳۹۲

سلام
….
=====
انزلی کلاب: فرهاد گرامی نظر شما به علت نوع نگارش و خود بزرگ بینی کاذب و جلوگیری از کشیده شدن قسمت نظرات این سایت به کل کل های بیهوده قابل درج نمیباشد. عذر خواهی ما را پذیرا باشید..
لازم به ذکر است اطلاعات شما در خصوص تاریخچه ورزش انزلی و حمایت نیروی دریایی اشتباه است. ملوان باشگاهی برخواسته از مکتب گیو انزلی است که به همت پهلوان عزیز وکیل منفرد وقف مردم شده و در رشته های گوناگون از جمله فوتبال فعالیت داشته است و کماکان نیز این باشگاه هر چند کمرنگ اما توسط فرزندان ایشان که خود از قهرمانان بوکس گیلان و انزلی هستند سرپاست.
ملوان به همت بهمن صالح نیا با حمایت جمعی از بازاریان و کسبه انزلی هزینه های اولین سفر خود به آبادان برای رسیدن به اولین دوره جام تخت جمشید را فراهم ساخت و بازیکنان ملوان شبها در کنار ورزشگاه آبادان میخوابیدند تا در این رقابتها حضور داشته باشند و غذایشان سهمیه بندی شده روزی تنها چند سیخ جگر بود.
همواره پول همه چیز نیست و زمانی شهر انزلی خود صاحب دربی دو تیم قدرتمند استقلال انزلی و ملوان انزلی بود که از حاشیه ها و جاذبه های خاص خود برخوردار بود و زشتی های این بازی استانی هم در آن خبری نبود. به همین دلیل گلایه ما از هواداران ملوان به مراتب بیشتر است، چرا که تیمی که هفت دوره حضور در فینال جام حذفی، سه قهرمانی، دو بار حضور در آسیا، کسب عنوان بهترین شهرستانی جام تخت جمشید، کسب بیشترین عنوان بهترین شهرستانی لیگ تا سال ۱۳۸۰ و معرفی بزرگان زیادی به فوتبال کشور را دارد، باید بیشتر به شان و جایگاه باشگاه خود بیاندیشد.

پاسخ

فرهاد از رشت

۱۲ مرداد ۱۳۹۲

سلام
دیدی نمی توانی چاپ کنی

پاسخ

مجيد لاهوري پاسخ در تاريخ مرداد ۱۶ام, ۱۳۹۲ ۲۳:۱۱:

سلام جناب فرهاد از رشت
بله معلوم است که هرگونه حرف و مثالها و اشعار ضد فرهنگی قابل تایید کردن نمی باشند ، جنابعالی به فرهنگ همه مردم انزلی توهین کردی اما خود پایه ای ترین مسائل ادبی و فرهنگی را رعایت نمی کنی ؟ استدلال مسخره ایست …….

فرهاد از رشت

۱۲ مرداد ۱۳۹۲

تا شما باشید که مهمل نگویید. یک تیم فوتبال که با امکانات و رانت نیروی دریایی دوام و قوام پیدا کرد نباید در شما خود بزرگ بینی کاذب و نوعی توهم بوجود آورد.
خداحافظ

پاسخ

مجيد لاهوري پاسخ در تاريخ مرداد ۱۷ام, ۱۳۹۲ ۱۹:۳۰:

بله جناب فرهاد از رشت راست می گویید ، ولی واقعیت این است که رانت تیم ما بهتر از تیم اختلاس ۳ هزار میلیاردی شماست ، ملوان بزرگ است چه امثال شماها بخواهید چه نخواهید ، بجای دزدی افتخارات و عناوین و دستاوردهای دیگران کمی به فکر کسب تجربه و ساختن داشته های خود باشید تا اینقدر عقده و حسادت در درونتان پرورش پیدا نکند.

Shahin

Shahin پاسخ در تاريخ مرداد ۱۸ام, ۱۳۹۲ ۰۱:۳۷:

بهترین جواب رو جناب لاهوری گرامی به شما دادن فرهاد عزیز. این به قول شما رانت نیروی دریایی در بسیاری از استانها وجود داره حتی با همین نام ملوان اما ملوان انزلی تنها برند شناخته شده است. مگر پاس با همه افتخارات و تاریخ شگرف به همدان نرفت با وجود هوادار بیشتر نابود شد.یا مگر پاس رشت با رانت بازیکن سرباز داوام و قوامی یافت ؟ وقتی شهری فاقد روحیه فوتبالی باشد دیر یا زود داماش هم به زباله دان تاریخ افزوده خواهد شد چون بر پایه برنامه های غیر فوتبالی به حیاتی انگلوار ادامه میدهد و مطمنا این روش شاید برهه ای جواب دهد اما جاودانه نخواهد بود.

۱۲ مرداد ۱۳۹۲

رانت نیروی دریایی ؟؟؟؟؟
عالم و ادم میدونند که نیروی دریایی ریالی برای ملوان خرج نمیکنه ، خداروشکر که تیمی داریم که از همون اول اسمش ملوان بوده نه مثل تیم داماش یا همون ……… .. فرهادجون مطمئن باش اگه عابدینی بره اسم تیمت تغییر میکنه عزیزم ولی توی این شهر کسی جرات نداره اسم ملوان رو تغییر بده چون انزلی چیا غیرت دارن

پاسخ

فرهاد از رشت

۱۲ مرداد ۱۳۹۲

سلام
این حرف هایی که زدید حقایق را عوض نمی کند …. استفاده از امکانات نیرو دریایی و استفاده از بازیکن سرباز رانت نیست. پس چیست ؟ از این تاریخ به بعد کم کم تشریف می آورید پیش خودمان هی مدام بیان می کنید ما ! تغییر اسم ندادیم . رنگ پیراهن ما عوض نشده شما چیکاره بودید این نیرو دریایی بود که همه چیز را در دست خود داشت. اگر دیدید پاس به همدان رفت نیروی انتظامی قید تیم داری را زد و تیم به همدان رفت. یا مثلا” فجر شیراز که نظامی است مگر بد عمل می کنه هر سال کلی بازیکن می سازه و تیم های متول بازیکنانش را می برند مگر سپاه اجازه تغییر اسم می دهد . وانگهی اختلاس چه ربطی به ما دارد این همان مشکلاتی است که قبلا” گفتم یعنی خصوصی بودن اگر ما هم تیم دولتی و یا نظامی بودیم که به این مصیبت گرفتار نمی شدیم . از همان موقع این بچه ها پولشان را نگرفتند و امسال را هم بدون پول شروع کردند. بعدش در جواب آن آقایی که بحث غیرفوتبالی بودن رشتی ها را پیش کشید بیان کنم پتانسیلی که در رشت و حومه رشت وجود دارد ده برابر انزلی است در شهر همه در کوچه ها و بروی آسفالت فوتبال بازی می کنند و اطراف رشت از پسیخان و خواچکین وچوکام خمام گرفته تا سنگر و شاقاجی ولاکان و آسید شرسف و…. دارند بازیکن می سازند. تعداد علاقه مندان به فوتبال هم خیلی بیشتر از انزلی است در بازی گذشته حداقال ۱۵۰۰ نفر به انزلی آمدند آنهم ۱۰ شب یا بازی قبل تر در هوای بارانی از ۴۰۰۰ نفر که به استادیوم آمده بودند ۱۲۰۰ نفر هواداران داماش بودند منتها کار روی این پتانسیل نهفته نیاز به یک ثبات مدیریتی داشت که نیرو دریایی این بستر را برای شما بوجود آورد ولی ما متکی به توانایی خودمان بودیم. که همیشه بلحاظ مالی متزلزل بودیم. همین کلی به ما لطمه زد از این پس آن ۳۰ درصد رانت نیرو دریایی مربوط به بازیکن سرباز را از شما بگیرند کاملا” خصوصی بشوید بعد صحبت از برند بکنید. …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
خداحافظ

پاسخ

Shahin

Shahin پاسخ در تاريخ مرداد ۱۸ام, ۱۳۹۲ ۱۶:۳۱:

فرهاد عزیز، بله ملوان نمادی برای نیروی دریایی راهبردی ا.ج.ا است چه افتخاری بزرگتر از آنکه شهر انزلی بتواند در زمینه ی ورزشی سمبلی برای دریادلان نیروی دریایی باشد که حضور این ارگان در بندر انزلی با زندگی مردم در هم آمیخته و جدایی ناپذیر است و همانطور که فرمانده نیروی دریایی ارتش امیر سیاری هم فرمودند این ملوان متعلق به مردم انزلی است و فروشی نیست و اختیار تیم را به مسئولین شهر انزلی سپردند تا هزینه های هنگفت باشگاه داری در لیگ به اصطلاح حرفه ای ایران را جوابگو باشد.
به گفته مسئولین باشگاه ملوان در فصول گذشته و قبل از ورود منطقه ازاد انزلی، نگاه نیروی دریایی ارتش و قالب باشگاههای نظامی در سراسر کشور به جز معدود تیمهایی نظیر پاس تهران اکثرا نگاهی سمبلیک بوده است نه نگاه رقابتی و قهرمانی.
حتی مسئولین نیروی دریایی بارها اشاره داشتند که ملوان را ما نه در لیگ برتر بلکه در لیگ های پایین تر میخواهیم تا تنها نمادی از نیروی دریایی در ورزش فوتبال باشد و بس. آیا واقعا اگر همت بهمن صالح نیا که خود اسم ملوان را از بین سه اسم ( ارتمیس، ملوان و شهید بایندر ) انتخاب کرد و عشق و علاقه مردم این شهر به فوتبال آنهم به پشتوانه نسل های طلایی ملوان در دهه های ۵۰ و ۶۰ نبود واقعا ملوانی در کار بود ؟ به نکته خوبی اشاره کردید، ملوان و فجر از معدود تیم های نظامی هستند که با مشکلات بسیار مالی به پشتوانه پرورش نیرو توسط خودشان به نگاهی عملکرد موفقی داشته اند.
عبارت بازیکن سرباز در فوتبال امروزی از جایگاهی برخوردار نیست و درست است که یک بازیکن حرفه ای تنها میتواند به یکی از باشگاههای نظامی نقل مکان کند اما به ندرت لقمه دندانگیری به ملوان رسیده است.
واقعیت اینجاست که تا زمانی که بستر برای ورود بخش خصوصی فراهم نگردد حضور به اصطلاح خیر خواهانه افراد از بخش خصوصی به رشته هایی نظیر فوتبال بیشتر، سوء استفاده ابزاری از احساسات مردم برای بهره برداری بهتر در زمینه های اقتصادی است که گاهی پای دانه درشتان و دزدان بیت المال نیز به این رشته برای پول شویی باز میشود که واقعا تقصیر از شما هم نیست اما حقیقیتی تلخ است و آنهم به علت نبود بستر مناسب برای تبدیل رشته های ورزشی در ایران به صنعت صورت میپذیرد. فقدان پرداخت حق پخش تلویزیونی، فروش بلیط، حق تبلیغات و بسیاری موارد دیگر عرصه را برای ورود و دوام بخش خصوصی در فوتبال تنگ تر و تنگ تر میکند.
برای فوتبال انزلی همین بس که مردی از همین دیار فوتبال ایران را برای اولین بار همانند نامش جهانی کرد و به شیر گیلان شهرت یافت انهم در دورانی که بازیکنان شهرستانی تنها راه رسیدنشان به فوتبال ملی از کانال سرخابی ها میگذشت و باید از دیار خود نقل مکان میکردند و چه بزرگانی که بخاطر عرق به پیراهن ملوان به پای این عشق سوختند و با پیراهن گلی ملوان فوتبال را ودا گفتند.
فرهاد عزیز، در فوتبالی که شهرهایی نظیر قم و قزوین یک شبه صاحب تیم های بالانشین میشوند و شهرهای فاقد فوتبال صاحب ورزشگاههای پیشرفته، در فوتبالی که سرمایه های هنگفت از کارخانه های صنعتی دولتی به فوتبال ورود پیدا میکند چرا شهر انزلی با ارگانهای بیشمار دولتی نظیر: سازمان بنادر کشتیرانی، شیلات، گمرکات انزلی و منطقه آزاد تجاری اقتصادی باید همواره با حد اقل ها برای بقا بجنگد اتفاقی که برای سایر تیم های استان گیلان نیز صدق میکند.
به جرات ملوان تنها تیم شهرستانی است که در خانه خود نیز غریب است و رسانه ملی به اصطلاح استانی هم دشمنی خود را علنا با ملوان نمایان میسازد و حتی در خانه از داشتن یک گزارشگر دلسوز و بی طرف نیز محروم است و با این همه به جرات از ملوان هم نباید بیشتر از سپید رود رشت باقی میماند.
موفق باشید و به سلامت …

a.n.z پاسخ در تاريخ مرداد ۱۸ام, ۱۳۹۲ ۲۰:۵۱:

خمامیا رو قاطی رشت نکن

۱۲ مرداد ۱۳۹۲

علیکم السلام
اولا همه نظرات با ادب و اخلاق هر کسی در این سایت رسمی تایید ( به قول شما چاپ ) می شود پس از نوشتن حرفهای خارج ادب ، توهین و سخنانی که بار حقوقی دارد خودداری کنید تا کل نظرات شما تائید شود.
ثانیا دوست عزیز از کدام هواداران صحبت می کنید ؟ اگر هواداران تیم ریشه دار سفید رود را می گفتید قبول می کردم اما شما ثبات اسمی ندارید بعد صحبت از طرفدار می کنید ؟ ملوان عشق و وجود تمام انزلیچی هاست زن و مرد و پیر و جوان و کودک نمی شناسد نمونه بارز آن حضور ۲۵۰۰ نفر تماشاگر خانم در بازی تیم بانوان ملوان بندرانزلی است. زمانی که با اسکرت کامل و غیر متعارف نیروی انتظامی ۱۰۰۰ نفر از رشت به انزلی می آیند افتخار نیست افتخار آن است که در بازی با پرسپولیس فصل قبل ۳۵۰۰ نفر انزلیچی به تهران رفته بودند !اگر دو دو تا چهار تا کنید می بینید که نسبت حضور تماشاگر به نسبت جمعیت آن شهر سنجیده می شود و سنجش شما غیر علمی است !
گرفتن سرباز بازیکن یعنی رانت ؟!؟!؟! یکم مطالعات خود را بیشتر کنید به یاد بیاورید که حساب فصل گذشته تیم شما را به دلیل اختلاس ۳۰۰۰ میلیاردی مسدود کرده بودند و بودجه این تیم را از این طریق تامین نموده بودند و اکنون نیز بودجه این تیم از طریق تربیت بدنی و گرفتن حق رشته های ورزشی دیگر از جمله کشتی و بوکس و … در سطح استان تامین می شود معنی واقعی عدالت را اینگونه معنا کنید
نکته بعدی از نظر استعداد فوتبالیست ، شهرستان بندرانزلی یکی از پر افتخارترین ها در سطح ایران است ، حالا شما در اوستا سرا یا ولکس یا …. هرچقدر استعداد دارید من نمی دانم اما این را می دانم که در تمامی تیم های مطرح فوتبال ایران و همچنین تیم ملی فوتبال ایران در تمام دوران های تاریخ انزلی نماینده داشته و دارد ، متوسط سن بازیکنان ملوان بسیار پایین و بومی بوده و در ضمن تیم امیدها و نوجوانان ملوان نیز در حال حاضر بسیار مطرح می باشد
به شما پیشنهاد می کنم به جای صحبت های خاله زنکی اندکی به فکر کار و پیشرفت خود باشید و اینقدر فکر و تمرکز خود را بر داشته های دیگران نگذارید که این کار معنای مشخصی دارد…. برای مثال پادگان چهارم نیروی دریایی شمال در شهر رشت ( شهری که رنگ آب دریا را به خود ندیده ) به این مسائله می گویند رانت

پاسخ

مهران

۱۲ مرداد ۱۳۹۲

با عرض سلام به تمام همشهریان عزیز باید به این آقای رشتی عرض کنم شهر شما تا چند سال قبل که با تبصره و ارفاق وارد لیگ برتر ایران شدید چه سابقه ای در فوتبال این مملکت که طلبتان باشد،در فوتبال استان داریدسال ها آرزوی همین همشهریان رشتی شما بازی در تیم ملوان بود . اصلا فوتبال رشت چه ثباتی تاکنون داشته است به قول معروف مورچه چیه که کله پاچش چی باشه شما در مرکز استان چه کاری جز تخریب در همه زمینه ها در مورد شهرستان های استان انجام دادید اصلا شما از گیلانییت یک گیلانی چی دارید ایرانی ها گیلان را به ماهی و چای و برنج میشناسند ببخشید اما شما کدامش را دارید و مردم ایران شما را به چه صفتی می شناسند به چای ماهی دریا و یا به……..شما جز مایه آبروریزی ما گیلانی ها در ایران هستیدتا کی یک گیلانی از آستارا تا چابکسر باید چوب بی….. شما را بخورد آقای(آغای مناسب تر است) عزیزهمین امسال و یا سال دیگر است که بعد از استقلال رشت، استقلال شهرداری رشت، پگاه رشت و داماش شما طرفدار تیم اشی مشی بشوید و مدعی هویت برای تیم اشی مشی در فوتبال گیلان باشیدقبول کنیم فوتبال و سایر بازیهای مردانه مثل فوتبال ،بوکس ،ورزش های رزمی و ….در ژنتیک رشتی ها نیست و ورزش برای شما یعنی پینگ پنگ و شطرنج و والیبال که برخوردی در آن نیست .با عرض معذرت از همه همشهریانم در ااقصی نقاط جهان اگر مطلبم طولانی شد

پاسخ

Abay

۱۲ مرداد ۱۳۹۲

منظور از تاریخ رشت کتابی است که به سفارش شورای شهر رشت برای پروژه هویت بخشی به این شهر نگارش شده? آنهم که هدفمند بسیاری از القاب دیرینه انزلی را دزدیده است. واقعیت آن است که تاریخ رشت و انزلی تفاوتی با یکدیگر ندارد که این چنین متوهم شده ای و یا شاید فکر میکنی شهر انزلی مشاهیر درست و حسابی ندارد که این چنین مشاهیر اوستا سرای گذشته را با اوستا سرای امروزین یکی میکنی، اگر به دنبال حساب و کتاب هم باشی سه نفر از بزرگان علم حسابداری نوین ایران را انزلی چی ها تشکیل میدهند.
بسیاری از یاران میرزا را فومنی ها و انزلی چی ها تشکیل میدادند که باز هم اگر این چنین به اصالت اعتقاد داری و این چنین که شما اصالت را محاسبه میکنی باشد باید میرزا و معین را نیز رشتی حساب نکنیم که اصل و نشانشان را میتوانی جستجو کنی.
اینکه تاریخ به نفع گروهی خاص مصادره شود خاصیت تاریخ است که همیشه بازیچه دست افراد و قدرت بوده و بس. مگر یکی از ده نفر اول و اصلی نهظت جنگل را یک زرگر انزلی چی تشکیل نمیداد که هزینه های تجهیز قوای جنگل را تامین میکردند و مگر اولین کارگردان ایرانی سینمای بلند ایران ابراهیم مرادی اهل انزلی نیز در این جنبش مشارکت نداشته است؟ در کدام برگه تاریخی قبل از اسلام نامی از رشت به میان است به جز اشاره به یک محدوده وسیع در کتاب حدودالعالم که به خاطر حفظ امنیت دو قدرت اصلی گیلان لاهیجان و فومن هرگز تا زمان لشکر کشی و فتح گیلان توسط شاه عباس نمیتوانسته از قصبه هایی کوچک فراتر رود؟ از کدام ریشه تاریخی سخن میگویی ؟ توهم ریشه در دوران ساسانی هم حکایت نرسیدن پای لشکریان مغول به گیلان است و کسی پاسخ نمیدهد که اولجایتو مغول که بود و چگونه بر این دیار تاخت ؟!!
واقعیت این است که حضور شاه عباس موجب شد پس از قتل عام گسترده در گیلان این دیار صاحب یک قدرت مرکزی به نام رشت شود که قبل از آن بیشتر به رشته بازار شناخته شده بود تا که پس از آن به قطب ابریشم ایران نیز بدل شد و به واسطه جایگاه استراتژیک دو شهر رشت و انزلی از این دوران این دو شهر مسیر توسعه را به سرعت پیمودند.
فراموش نکن تاریخ را همیشه خوشایند خود مینویسند که از گذشته ات لذت ببری پس جو گیر نشو. اما حقیقت چیز دیگری است بهتر است به درون لباست بنگری که خودت کیستی اجدادت هر چه بودند گذشت استیو جابز یک بچه نا خواسته در رحم یک مادر قرضی است و غرب وحشی با تاریخ نداشته اش هم امروز یک سیاهپوست را بعنوان رئیس جمهور انتخاب میکند.
متاسفم در قرنی که انسانها به سمت و سوی گسترش فرهنگ و تعامل در حرکتند و خط مرزها در حال از بین رفتن و شرایط محیای حضور منجی نهایی میشود، در گیلان مفلوک و عقب مانده ما با این همه ظرفیت و پتانسیل بلقوه به خاطر عده ای معلوم الحال هویت طلب دائما باید بحث های بیهوده صد من یه غاز در جریان باشد. مگر تهران چند سال قدمت دارد، تهرانی که قدمت و اعتبارش به زور با شهرهای رشت و انزلی قابل مقایسه است چه برسد به قدمت تالشان و فومن و لاهیجان گیلان.
اینکه انسانها از زیر زمین در یک منطقه هم روییده باشند دلیل بر پاکدامنی و اصالتشان نیست، اصالت انسانها را باید از حال و روز شخصشان تشخیص داد نه قدرت یاوه بافی شان نیمی از تهمت هایی که امروز به استان گیلان روا داشته میشود مرهون زحمات شاعر رشتی دربار مخفی رشتی است که از مشاهیر شهر شماست.
وقتی که در فوتبالی که تاریخ مکتوب دارد تیمی تازه تاسیس را به زور در کنار باشگاهی با افتخارات غیر قابل انکار میگنجانید که داشته ها و افتخاراتش همه بومی است و به بومی ترین و کلاسیک ترین تیم ایران هم شهره بوده است پس کاش با خداحافظی آخرتان خوشحالمان کنید و یاوه بافی هایتان را به سایتی که پذیرای افکار شما و همفکران شما باشد منتقل سازید.

پاسخ

۱۲ مرداد ۱۳۹۲

جناب فرهاد خداحافظ ، برای همیشه خداحافظ
در ابتدا به مانند تمام انسان های بی فرهنگ ادعای ادب و دوستی و بحث و مباحثه و فرهنگ و اخلاق و حتی نبودن مشکل خواصی داشتی اما به مرور تفکرات واقعی و شیطانی خود را به نمایش گذاشتی
ای کاش ادب اجازه می داد بعضی از نظرات جنابعالی که برگرفته از تفکرات مسموم اوستا سرایی است نشان می دادیم !
تو و همفکران و هم محلی هایت را که فقط در فکر داشته های دیگران هستید به خدا می سپارم تا فرهنگ نداشته خود را در فرهنگ دیگران جستجو کنید ! دروازه اروپاست ! شهر باران ! پیشینه فوتبالی ! شهر تاریخی ! یسواحل دریا ! هیچگاه مردم انزلی دست درازی به زیباکنار را فراموش نخواهند کرد ! شما حتی به مانند اشغالگران صهیونیست به فکر غصب زمین شهرهای همسایه هستید !
حرف برای گفتن زیاد داریم حیف

پاسخ

Anzali Free Zone

Shahin

۱۲ مرداد ۱۳۹۲

میگویند برای متقاعد ساختن یک انسان تهی … باید ابتدا خودت رو همسطحش کنی و در همون حد پایین بیاری و باهاش دهان به دهان بشی. فردی که با توهین و درج نظرات توهین آمیزش به دنبال آنست که همانند خودش زبان به توهین بگشاییم خواسته ای جز این ندارد که اراجیفش از بخش نظرات سایت یک میدان کار و زار بسازد.
هستند انسانهای احمقی که قبل از زدن سنگ خود رسما اعلام میکنند که قصدشان بر هم زدن جو است برای رسیدن به مقصود. پس خواهشم از عزیزان این است که وارد بازیهای از این دست نشوید و با تایید نظراتی از این دست فضای الوده را فراهم میسازد که در شان اهالی بندر انزلی نیست.
زیبا گفتی آبای عزیز اما واقعیت اینجاست که این افراد به دنبال حقیقت نیستند. پس خواهشم این است در قبال زیاده گویی آینه ای تمام نما نباشیم که افراد بیکار زیادی هستند که وقت گرانبهای شما را برای بحث های بیهوده به هدر میدهند. علی علی

پاسخ