81615137-6464664

مدیرکل پزشکی قانونی گیلان گفت : با اجرای طرح دادپزشک مراجعات بیهوده در حوزه مرگ های طبیعی و ورودی های بی دلیل به پزشکی قانونی استان کاهش یافت.
فریبرز آیتی فیروزآبادی روز چهارشنبه در نشست خبری در جمع خبرنگاران خبرگزاری ها در رشت افزود : طرح کشوری دادپزشک به صورت NGO در حاشیه پزشکی قانونی زیر نظر مرکز تحقیقات پزشکی قانونی از آبان ماه سال گذشته در استان گیلان به اجرا درآمده است.

وی بیان کرد : در این طرح ضمن دقیق شدن معاینات متوفیات و علمی شدن صدور گواهی فوت از تشکیل پرونده های بی مورد با عنوان مرگ مشکوک که فوت آنها قابل تشخیص و طبیعی بودن فوت قابل احراز است در دستگاه قضایی و سازمان پزشکی قانونی جلوگیری می شود.

وی با بیان این که بر اساس نظر پزشکی قانون ارجاع مستقیم فوت های زیر ۲۴ ساعت در بیمارستان یا هر گونه فوت عادی به پزشکی قانونی الزامی ندارد، اظهار کرد : در اجرای این طرح اطلاع رسانی لازم به مراکز درمانی انجام گرفته تا فوت های عادی و زیر ۲۴ ساعت و هر نوع فوت مشکوک را به داد پزشک اطلاع دهند.

مدیرکل پزشکی قانونی استان گیلان خاطر نشان کرد : از آبان سال گذشته تا پایان فروردین امسال ،۲۴۹ مورد جواز دفن توسط دادپزشک صادر شده که جلوی ارجاع بی مورد به پزشکی قانونی نیز گرفته شد.

* پزشکی قانونی گیلان حداقل به شش سالن تشریح نیاز دارد

مدیرکل پزشکی قانونی استان گیلان در ادامه این نشست خبری با بیان این که در زمان حاضر تنها یک سالن تشریح در رشت فعال است ، گفت : پزشکی قانونی گیلان حداقل به شش سالن تشریح دیگر نیاز دارد.

فریبرز آیتی فیروزآبادی افزود : سه سالن تشریح تابستان امسال در صومعه سرا ، رودبار و بندرانزلی افتتاح خواهد شد و با راه اندازی این مراکز تشریح سه سالن دیگر در تالش ، آستارا و شرق گیلان (لنگرود یا لاهیجان) نیاز است.

وی اظهار داشت : آزمایشگاه ژنتیک DNA تا چهار ماه آینده در لاکان رشت راه اندازی می شود و دیگر نیازی برای ارجاع افراد به تهران برای انجام این آزمایش نیست.

مدیرکل پزشکی قانونی گیلان در ادامه با تشریح عملکرد سال ۹۳ و مقایسه آن با مدت مشابه ماقبل این اداره کل خاطر نشان کرد : پارسال هزار و ۹۳۷ مورد تشریح انجام گرفت که نسبت به سال ۹۲، ۴ / ۶ درصد کاهش یافته است.

وی با بیان این که پارسال ۱۶ هزار و ۵۶۸ مورد آزمایش بر نمونه ها انجام گرفته یادآور شد : این میزان آزمایش بر نمونه ها به دلیل ارسال نمونه ها به استان مازندران به علت آتش سوزی ساختمان پزشکی قانونی در میدان رازی رشت ، ۱ / ۷ درصد کاهش یافته است.

پزشکی قانونی استان گیلان دارای ۵۰ پزشک است که نصف این پزشکان به طور مستقیم در حوزه تشریح فعالیت می کنند.

منبع : ایرنا

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *