81514599-6289526

کتاب اشعار گیلکی شیون فومنی با عنوان خیاله گرده گیج (پرسه خیال) با استقبال خوب مخاطبان به کوشش حامد فومنی با مطالب جدید برای سومین بار منتشر شد.

حامد فومنی فرزند ارشد زنده یاد میراحمد سید فخری نژاد با نام شاعری شیون فومنی گفت: در چاپ اول و دوم سالشمار زندگی شیون، متن محلی بر اساس دستنوشته های خود شیون در کتاب درج شده و برای امکان استفاده همگان، متن محلی آوانویسی و به فارسی نیز برگردانده شده است.

وی افزود: همچنین واژگانی که نیاز به شرح و توضیح داشته اند، طی یک کار پژوهشی در پانویس آورده شده است.

وی خاطرنشان کرد: همچنین یادداشتی در مورد ویژگی کار شیون نوشته دکتر احمد ابومحبوب استاد ادبیات و منتقد ادبی در آن آمده است.

فومنی تصریح کرد: در چاپ سوم در کنار این موارد، سه یادداشت و سه نقطه نظر از سه چهره برجسته و نامدار گیلک یعنی شمس لنگرودی، حافظ موسوی و دکتر علیرضا حسن زاده گنجانده شده است.

به گفته وی چاپ سوم خیاله گرده گیج شیون فومنی در یک هزار و یکصد نسخه ارائه شده است.

وی تصریح کرد: این کتاب مجموعه شعرهای کوتاه گیلکی شیون فومنی است که خود او به آن طرح گیلکی می گفت.

وی در خصوص علت آوانویسی اشعار گفت: شیون، شاعری مردمی و چهره ای ملی است و می طلبید به گونه ای باشد که غیرگیلک ها با آوانویسی و برگردان اشعار با اندیشه های او آشنا شوند.

میراحمد سید فخری نژاد با نام شاعری شیون فومنی از مفاخر و مشاهیر فرهنگ و ادب فارسی و کشور است که سوم دی ماه ۱۳۲۵ در فومن زاده شد. پدر وی آذری زبان و مادرش فومنی بود. شعرهای گیلکی او با عنوان گیله اوخان (پژواک گیلان ) در قالب های منظومه، غزل، دوبیتی، نیمایی با صدای خود او در شش کاست روانه بازار شده است؛ اشعاری که به عنوان یک کار ارزشمند و نشانه هویت فرهنگی گیلانیان می توان آن را نزد گیلکان هرکجای دنیا به صورت نوار کاست یا لوح فشرده سراغ گرفت.

شیون در اواخر عمر پیش پای برگ و یک آسمان پرواز را منتشر کرد.

شیون نه تنها یکی از شاعران نامدار و توانمند گیلکی است بلکه در شعر فارسی نیز توانمند است و برای همین امروز شیون را به عنوان شاعر دوزبانه معاصر می شناسند.

غزل های نئوکلاسیک، شعرهای سپید و آزاد وی قابل تامل است.

پس از درگذشت شیون، فرزند ارشد وی به گردآوری، تدوین و چاپ و نشر اثار او بر آمد که حاصل آن از تو برای تو، رودخانه در بهار، کوچه باغ حرف در بخش شعر فارسی است که بعد از شهریور ۱۳۷۷ گردآوری و چاپ شد.

همچنین در بخش شعر فارسی یک آلبوم با ۱۶ غزل فارسی با صدای شاعر با عنوان عشق آمد و آفتابی ام کرد منتشر شده است.

در بخش گیلکی گیله اوخان شماره ۷ با عنوان منظومه گاودکفته بازار با روایت حامد فومنی و صداپیشگی هنرمندان گیلانی تولید و روانه بازار شد.

همچنین آلبومی تحت عنوان هلاچین با همکاری ویژه استاد ناصر مسعودی بیرون آمده که مجموعه ترانه های شیون است. آهنگسازی این کار را مسعود لاهیجی، تنظیم موسیقی را رضا فدایی و دکلمه شعرها در کنار استاد توسط حامد فومنی صورت گرفته است.

میر احمد سید فخری نژاد مشهور به شیون فومنی، از شاعران محبوب و مشهور گیلان زمین است. شیون با اشعار ساده زیبا و عمیق گیلکی خود نه تنها شعر محلی و بومی گیلکی بلکه این زبان را از محاق فراموشی بیرون آورد.

وی به شغل شریف معلمی مشغول بود. سال ۱۳۷۲ به نارسایی کلیه مبتلا شد و یک سال بعد برای درمان این نارسایی به تهران کوچ کرد و با وجود رنج شدید ناشی از بیماری، موفق به اخذ مدرک کارشناسی ادبیات از دانشگاه تربیت معلم شد. شیون در سال ۱۳۷۶ پس از سالها تدریس بازنشسته شد.

این شاعر محبوب گیلانی شهریورماه ۱۳۷۷ پس از یک دوره بیماری مزمن کلیوی، در یکی از بیمارستان های تهران از دنیا رفت و بنا به وصیتش در کنار مقبره میرزا کوچک جنگلی به خاک سپرده شد.
منبع: انزلی- ایرنا

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

guilak

گیلک

۳ اسفند ۱۳۹۳

روح مرحوم شیون فومنی شاد و یادش جاوید.با تشکر از فرزند برومند ایشان که در ترویج فرهنگ و ادبیات مردم گیلان کوشا هستند.اگر امکان خریداری کتاب بصورت آنلاین وجود دارد لطفا آدرس آنرا اعلام کنند.

پاسخ