2020

بندر انزلی شهری است با جاذبه های گردشگری بسیار که در هر گوشه آن می توان زیبایی و جاذبه ای یافت که در نوع خود منحصر به فرد است، بعنوان مهمترین جاذبه توریستی ایران می تواند مطرح باشد.!

در عین حال   آنچه که حائز اهمیت است این است که کار نمایاندن و پررنگ تر کردن این امور،مربوط به اداره میراث فرهنگی وگردشگری و صنایع دستی است.جایی که از آن در انزلی فقط به عنوان یک اسم می توانیم یاد کنیم.

پنجم مهرماه هرسال مصادف است با روز جهانی گردشگری و هفته گذشته یعنی از ۵تا ۱۱ مهرماه در تقویم رسمی کشورمان بعنوان هفته گردشگری نامگذاری شده است اما آنچه که در انزلی مشاهده شد، بنا به اظهار  شهروندان منطقه  بی تفاوتی مسئولان این  شهر در جهت اشاعه امور فرهنگی متناسب با این هفته و حتی انعکاس یک خبرو یا یک گزارش عملکرد……

اداره ای که تنها رزومه کاری اش در سال جاری شاید به چند جلسه و بازدید از تالاب و غیره ختم شود و معلوم هم  نیست اصلا چرا چنین اداره ای در انزلی وجود دارد ؟اگر قرار بود فقط ساختمانی به این نام و در این شهر وجود داشته باشد چه بسیار ساختمانهایی که با قدمت زیاد در این شهر درحال خاک خوردن هستند ، می توانستندتابلویی بر سردر آنها نصب کنند و لزومی هم به باز بودن اداره و استفاده بی مورد از بیت المال هم بصورت تمام وقت نبود چرا که مردم انزلی تاثیری از وجود این اداره را در این شهر شاهد نیستند.

آقایان …..مسئولان گردشگری بندر انزلی و استان …..مردم انزلی مدتهاست که کار و خبری خاص در حوزه گردشگری شهر نمی شنوند. آیا گردشگری فقط ساخت چند سرویس بهداشتی در پارکها و احداث چند کمپینگ در این شهر می باشد ؟

۱۲میلیارد ریال به بخش گردشگری انزلی در سال ۹۲ اختصاص یافت

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری  چندی پیش در جلسه ای که درمحل شورای شهر انزلی برگزار شد ،عنوان کرد مبلغ ۱۲میلیارد ریال ” یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان” در بخش گردشگری انزلی تخصیص اعتبار شده است. حال سوال اینجاست : بخش گردشگری انزلی چه کار خاصی با این بودجه انجام داده است ؟ساخت چند سرویس بهداشتی و کمپینگ چقدر هزینه داشته؟تالاب انزلی را هم که برادارن ژاپنی ما احیاء می کنند که این پروژه هم با همت استاندار محترم گیلان کلید خورد که درود بر همت والای او .

امیدوارم روزی برسد که ما به اندازه رضوانشهر پیشرفت کنیم(همین بیخ گوش ما ) …..

شهرستان رضوانشهر در همین بیخ گوش ما کمترین کاری که انجام داد برگزاری یک نشست تخصصی گردشگری با هدف توسعه جوامع و دعوت از اساتید برجسته استانی و کشوری چون دکتر طالع ماسوله، مشاور رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور و مهندس آذر پور معاونت میراث فرهنگی و گردشگری استان و استفاده از اساتید رشته های مرتبط با گردشگری در این .نشست بود واقعا درود بر همت رئیس اداره میراث فرهنگی و گردشگری رضوانشهر……

رضوانشهری که از چهارراه بودن به رضوانده و سپس رضوانشهر ارتقاء درجه شهری پیدا کرد و در سال ۹۱ هم آقای شادکام، بعنوان شهردار نمونه کشور انتخاب شد و این یعنی اینکه یک شهر با همت جمیع مسئولان خود ارتقاء پیدا می کند

چرا مسیر مسافر در همان ابتدای سفرمشخص می شود و در صورتی که مقصدشان شمال کشور باشد فرمان ماشین آنها از ابتدا به سمت مازندران کج می شود مگر آنها چه کرده اند که شما نمی توانید انجام دهید ؟شما چه کرده اید؟شما را به خدا از استانهای همجوار الگوبگیرید ما در گیلان مناطق و جاذبه های گردشگری بکر بسیار داریم اما اگر توریستی بخواهد به ایران بیاید ابتدا شیراز و اصفهان و همدان و اگر مقصد بعدی شمال باشد ،مازندران و جاده چالوس و هراز و علی آباد کتول…..یعنی ما از علی آباد کتول هم کمتریم؟

3030

آیا کار میراث فرهنگی و گردشگری تنها به ترمیم ساختمانها و رها سازی آنها ختم می شود؟ساختمان دادگستری سابق را ترمیم کردید ، دستتان درد نکند بعد چه شد؟چرا رها شد؟چرا از آن حداقل به عنوان یک موزه اسناد اداری استفاده نشد؟از وضعیت حال آن خبر دارید؟ ما در این شهر منبع بزرگی به اسم دریا داریم ولی سرزمین موجهای آبی در مشهد مقدس است.در ۵ماهه سال جاری تعداد ۵/۵میلیون زائر به مشهد مقدس سفرکردند و از این تعداد حدود۵میلیون نفر از سرزمین موجهای آبی استفاده کردند .حال با یک حساب سرانگشتی اگر هرنفر ده هزار تومان هزینه کرده باشد چه اندازه درآمد نصیب شهر و بخش گردشگری آن شده است؟

یا در همین گیلان خودمان ،شهرستان تالش با ایجاد یک سورتمه در دل جنگل موجب شده که تعداد زیادی از مسافران و گردشگران به این شهر سفرکنند و از این مکان تفریحی زیبا استفاده کنند خودتان بروید و ببینید چه درآمدی نصیب شهر شده است.

مسئولان محترم بخش گردشگری انزلی شما را به خدا تعلل بس است و بیایید درراه خدا و برای کسب رضایت مردم هم که شده برای این شهر دل بسوزانید .مردم تا به کی باید منتظر آن باشند که فلان طرح تایید شود یا فلان موضوع بررسی گردد و انجام یک کار کوچک هم سالیان متمادی به طول انجامد و در جواب پیگیری های رسانه ها هم بگویند در دست بررسی و اقدام است.

این جوابهای تکراری دیگر کهنه شده اند و مردم تحمل و صبرشان به لب رسیده .ما در عصر تکنولوژی مدرن هستیم ولی از تمام ایران عقبیم….اینها اهمال کاری ها و کوتاهی های مسئولین در مقاطع مختلف مدیریتی است که جبران آن سالیان سال به طول خواهد انجامید جایی که در آن انجام کار را فقط برگزاری جلسات متعدد بی ثمر و همایشات پرهزینه می دانند

نماد یک بندرساحلی که در آن تجارت دریایی صورت می گیرد ،فانوس دریایی است …..آیا در انزلی چنین چیزی داریم؟به جرات می توان گفت انزلی یکی ازبنادری است که بندر در دل شهر وجود دارد و این یعنی خود جاذبه….و چه بسیار مسافرانی که در سر پل غازیان توقف کرده و به تماشای بندرگاه و کشتیان توجه می کنند اما شما در کمال ناباوری بی توجهی می کنید.

کاخ موزه انزلی هم که اگر در محدوده نیروی دریایی و در دست آن نبود معلوم نبود کی به مخروبه تبدیل می شد و سرانجام کارش به کجا می رسید.برج مناره مسجد قائمیه هم که دیگر رو به فروپاشی است و خودتان هم می دانید که قابل اصلاح و باز سازی نیست و متاسفانه باید منتظر فروپاشی آن باشیم.

دروازه قدیمی گورستان انزلی هم که با تعریض خیابان در کمال ناباوری از بین رفت و تخریب شد و به تاریخ پیوست و هیچ کس دم بر نیاورد – چرا؟؟؟؟؟

چگونه می توانیم انتظار داشته باشیم گردشگر و سرمایه گذار جذب این شهر شود ؟چه جذابیتی فراهم کرده اید؟چگونه این ناهماهنگی ها را برای مردم توجیه می کنید؟چرا انزلی بصورت یک شهر کاملا افسرده درآمده که برای خود شهروندان نیز ملال آور شده ؟آخر تا به کی کم کاری ؟تا به کی اهمال؟تا به کی فقط جلسه و دستورالعمل و نشست و بررسی و …..پس چه زمان قرار است کار میدانی صورت پذیرد.

از انزلی فقط اسمش مانده و بس…..آیا واقعا حق مردم شریف انزلی همین است ؟؟؟؟؟رسانه ها چه زمان به مردم وعده دهند که انزلی به جایگاه واقعی خود خواهد رسید.

اندرحکایت خانه مسافرها…..

می دانیم که هتل ها واماکن اقامتی مسافران در شهرهای توریستی در ایجاد رفاه و آسایش مسافر و جذب مجدد او در سفرهای بعدی نقش بسزایی دارند و هرچه اماکن اقامتی به مزاق مسافرخوشتر آید به نفع هتل و مسافرخانه و همچنین به نفع خود مسافر خواهد بود چرا که در سفرهای بعدی با رفاهی که در سفرش تجربه کرده مسلما در برگزیدن مکان اقامت خود هیچگونه مشکلی نخواهد داشت ولی در انزلی وجود افرادی درکنار خیابانها با پلاکارد ها وتابلوهای شبنمای کوچک و دعوت از مسافرین به استفاده و استراحت و اسکان گردشگران از ملک خصوصی خود، چهره زشتی به شهر بخشیده است و اجاره اقامتگاه های سنتی که به اسم ویلا در اختیار مسافرین قرار می گیرد قراربوده که با کمک هتل داران مدیریت شود اما به دلیل وجود متغیرهای زیاد با دستگاه های دولتی دیگر در این خصوص در حال حاضراین کار امکان پذیر نیست چرا که مادامی که این املاک از طریق میراث فرهنگی وگردشگری و شهرداری ها شناسنامه دار نشوند این مشکل و معضل همچنان وجود خواهد داشت و فرد از ملک خصوصی و شخصی خود در جهت کسب در آمد از راه توریسم بدون پرداخت هیچ گونه هزینه ای استفاده می نماید و هرچقدر هم که بگوییم آن واحد به عنوان واحدغیر مجاز تلقی بشود و نتیجه آن است که می بینیم این خانه مسافرها مانند قارچ هایی در شهر سر در آورده و بیشترین درآمد عاید صاحبان آنان شده و کمترین هزینه را به شهر و دولت می پردازند.این وظیفه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کی محقق می شود؟

باید این واحدها دارای پروانه گردند و ویلاهایی که نمی توانند مشمول ضا بطه بندی باشند توسط اداره میراث فرهنگی و اماکن پلمپ شوند .از سوی دیگر با توجه به اینکه گردشگری یک صنعت فرابخشی است و نمی توانیم همه آن را از بخش دولتی یا مردم تلقی کنیم چراکه مدیریت آن با مسئولان گردشگری است، و قبل از انکه مصوبات در تصمیم گیری اتخاذ شود باید با گروه های کارشناسی در میان گذاشته شود و با توجه به اینکه انزلی یک شهر گردشگری محسوب می گردد همه عوامل از شهرداری و فرمانداری و خصوصا اداره میراث فرهنگی وگردشگری به نوعی درگیر هستند و سوای نگاه اداری باید نگاه اقتصادی هم نسبت به این موضوع داشته باشند.

حرف دل مردم انزلی بسیار است اما چه فایده که گوش شنوایی نیست و هرکس برطبل خود می کوبد و این مایه تاسف برای انزلی است.امیدواریم روزی برسد در انزلی شاهد آن باشیم که هرآنچه لایق شهروندان انزلی و شهر انزلی است به ایشان واگذاشته شود و امید است بابهبود روند مدیریتی مسئولان گردشگری وشهری، شاهد افزایش رضایتمندی مردم انزلی از مسئولان باشیم.

هدف ما در رسانه تنها انتقاد نیست، بلکه  بیدار  باش و هشیاری مسئولان و مجریان امور است که با داشتن بودجه  و مردمی خوب و خونگرم که در همه عرصه ها کمک شما هستند، باید کاری ماندگار در عرصه مدیریتی شما  به ثبت برسد و ما نیز در کنار شما آن خدمات و  تلاش ها را منعکس سازیم. . انشاء الله

رضا اکبری

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

majid

majid

۱۳ مهر ۱۳۹۳

انتقاد از گردشگری کافی نیست
شهرداری هم باید پاسخگو باشه
هر مورد تعلل میکنه میگه میراث فرهنگی همکار ی نکرده و توپ رو تو زمین اونا میندازه
تو اکثر شهرهای بزرگ شهرداری اون شهر شرکت سهمامی داره که به توسعه و ساخت پروژه های عمرانی میپردازی که هزینش از عهده بخش خصوصی شهر بر نمیاد
ولی شهرداری انزلی هیچ قدمی برنداشته.تو شهری که سالی حداقل ۲۰۰ روز بارونیه چرا یه پاساژ و مجتمع سرپوشیده نداریم؟
وقتی بارون میاد همه اسیر و قفلن تو خونه هاشون
همین چند رو زبارندگی رو دیدید که شهخر چه ملال اور و سرد شده بود.انگار مجلس ختمه.کجا رو تو این هوای بارونی مردم دارن که بتونن برن.اگه یه پاساژ مثل ستاره شما و ونوس و کاسپین که تو منطقه ازاد هست تو انزلی بود و یا یه مجتمع تفریحی مثل قصر شادی رشت تو انزلی بود مردم انزلی و شهرهای اطراف چقدر تو روزای پاییز و زمستون میتونستن جذب اوئنجا بشن؟
اگه الان که فصل ماهی سید شرو شده یه بازار ماهی سرپوشیده داشتیم دیگه کی میرفت از بازار ماهی رشت خرید کنه؟
شهر داره تبدیل به فسیل روزای طلایی ۱۰۰ سال پیش خودش میشه.
شهردار بعد راحت شدن خیالش بابت استیضاح شده مث یه مدیر اداری که منفعل عمل میکنه
اقای خسته بند فقط حرفاش شیرینه که رگ جواب ابایان رو با حرفاش خوب پیدا میکنه ولی تنها چیزی که براش مهم نیست انزلی و جووناشه
بخشدار هر از گاهی میره یه سری به روستایی ها میزنه.دستش درد نکنه ولی چرا دنبال وصل کردن شرق و غرب روستاهای انزلی با یه اتوبان شرق به غرب مدل کلان شهر ها نیست؟
نه ایده ای و نه مشاوره ای و نه سواد و درایت لازمی
این حق شهر ما نیست

پاسخ

sinaclub

sinaclub پاسخ در تاريخ مهر ۱۳ام, ۱۳۹۳ ۱۶:۴۴:

:yes:

sinaclub

sinaclub

۱۳ مهر ۱۳۹۳

فقط میشه تاسف خورد.

پاسخ

گیلک پاسخ در تاريخ مهر ۱۳ام, ۱۳۹۳ ۱۷:۲۹:

:yes:

narima

narima

۱۳ مهر ۱۳۹۳

عالی بودددددددددددددددددد

پاسخ

۱۳ مهر ۱۳۹۳

گوش اگر گوش تو و ناله اگر ناله من
آنچه البته به جایی نرسد فریاد است

نسخه کامل این شعر شاید برای دوستان جالب باشد

ما خراب غم و خمخانه ز می آباد است
ناصح از باده سخن کن که نصیحت باد است
خیز و از شعله می آتش نمرود افروز
خاصه اکنون که گلستان٬ ارم شداد است
سیل کهسار خم از میکده در شهر افتاد
وای بر خانه پرهیز که بی بنیاد است
با زلال خضرم از می روشن چه نیاز
چشمه آب سیاهی که دراین بغداد است
به جز از تاک که شد محترم از حرمت می
زادگان را همه فخر از شرف اجداد است
گوش اگر گوش تو و ناله اگر ناله من
آنچه البته به جایی نرسد فریاد است
گفته ای نیست گرفتار مرا آزادی
نه که هر کس که گرفتار تو شد آزاد است
چشم زاهد به شناسایی سر رخ و زلف
دیدن روز و شب اعمی مادرزاد است
گفتمش خسرو شیرین که ای دل بنمود
کانکه در عهد من این کوه کند فرهاد است
هرکه یغما شنود ناله گرمم گوید
آهن سرد چه کوبی دلش از فولاد است

شعر از : یغمای جندقی

پاسخ

یاشا

۱۳ مهر ۱۳۹۳

فقط باید افسوس خورد ، شهری که زمانی لقب اولین هارو در ایران یدک می کشید الان روز به روز در حال پسرفت و غرق شدنه ، باعث و بانی تمومه این عقب موندگی ها جناب اقای نماینده و شورای اسلامی شهر هستندکه فقط به فکر منافع و باند بازی خودشون هستند. ، تا کی باید این شهر ومردمانش چوب مسئولین بی کفایتو بخورند شهر افتضاحه نه فضای سبز درست حسابی داره نه کوچه خیابوناش درسته نه مرکز خریدی نه جای تفریحی نه درامدی فقط یه ملوان دلخوشی مردم بود اونم که دارن نابودش می کنند .

پاسخ

رضا ايلبيگي اصلى

۱۳ مهر ۱۳۹۳

مقاله بسیار گویا و وپر محتوا بود
به عنوان یک شهروند خارج از کشور ‘ من هم از اقای خسته بند ‘ اقای شهردار ‘ اقای شجاع ‘ اقای دنیا مالی ‘ اقای نادم ‘ اقای حق شناس’ عزیزان شورای شهر
و همه مدعیان دلسوزی از شهر بندر انزلی
استعدعا می کنم ‘ تشکیل ستاد بحران دهند ! مرکز اصلی شهر همچون شهری است که سرخ پوستان به ان حمله ور شده اند ، به جای نصب داربست های زنگار زده
و پردهای رنگارنگ .تبریک و تسلیت و تابلوهای کریح منظر در سطح شهر ‘ طرح جامع زیبا سازی میدان شهر و أطراف ان را صادر کنید .
عزیزان ادعاهای شما گوش اسمان را خراشیده است
مردم از شما انتظاری ندارند
حسن امانت را بجا اورید
این میدان و این مرکز شهر با این ریخت
هیچ مناسبتی ‘ با فرهنگ و مردم ساکن ان ندارد
ایا وقت ان نرسیده ؟؟؟؟
توضیح
(( علت اینکه اسامی مختلفی را در نوشته فوق ذکر نمودم ‘ مقید به شعار انزلى متعلق به همه انزلی چیان می باشد’ هستم ))

پاسخ

۱۳ مهر ۱۳۹۳

باسلام ان زیبائیها متعلق به ادمهای بوده که دران دوره تاثیر گذار بودنند حال وروز وشکل امروزی شهرمان حکایت از فکر واندیشه صاحب منصبان امروزش دارد واقعییتهای بسیار جذابی دراین باره هست باقدری کنکاش به ان میرسید شهرهاادمهارو میسازند بعدها همان ادمها یه کوچلو کمک میکنند وشهرشون کم کم ارتقا پیدا میکنه پیدا کنید عوامل پس رفت بندر انزلی را

پاسخ

ليلا

۱۳ مهر ۱۳۹۳

آقای اکبری عزیز باتشکر ازمتن بسیار زیباتون فقط خاطرنشان بکنم که دولت ژاپن هیچ غلطی درباره احیای تالاب نمیکنن واین موضوع روباتوجه به خبر موثق از اداره محیط زیست تهران دارم فقط استاندار محترم ما تشریف بردن ژاپن وبرگشتن یک شهر مردم را مچل خودشون کردن من منتظر متنهای تهرانم که حال این استانداری گرفته بشه ……..البته خردهای به مسئولان نمیگیرم از ماست که برماست تا موقعی که ماهم مثل مسئولان فقط شکایت کنیم ودست برزانوی ادب بگذاریم این که الان روز خوبشه بدترازاین سرمون میارن از مردم انزلی ساکتتر وقانعتر ندیدم مردمی که مینشینند تاحقشان خورده شود واقعا باعث تاسفهههههههههه :cry: :cry: :cry: :cry:

پاسخ

a.n.z

a.n.z

۱۳ مهر ۱۳۹۳

میراث فرهنگی خسته اس ، خسته میفهمی ؟ :silly:

پاسخ

majid

majid

۱۳ مهر ۱۳۹۳

رضا اکبری خودمون؟لیدر ملوان؟

پاسخ

علیرضا پاسخ در تاريخ مهر ۱۵ام, ۱۳۹۳ ۲۲:۴۴:

نه آقا مجید . این رضا اکبری خبرنگار :laugh:

دریا

۱۳ مهر ۱۳۹۳

انزلی سالهاست که تغیری نکرده و دیگه کم کم داره نابود میشه چون کسی بهش اهمیت نمیده ، من سالهاست در انزلی زندگی نمیکنم و هر زمان که به شهرم میام فرسودگی رو تو چهره شهرم میبینم و تأسف میخورم ، مردم انزلی عاشق شهرشونن اما عشق مسئولین به شهر و احساس مسئولیت هم لازمه ، هم مسئولین باید در سازندگی شهر تلاش کنند هم مردم در نگهداری و حفظ آنها ، خوبه بدونیم که شهرمون از زیباترین شهرای ایرانه اگه یه کم بهش رسیدگی بشه واقعا توریستای زیادی جذبش میشن و این برای کسبه و مردم هم خوبه . اما در خاطرم نیست که شهرداری برای آبادی انزلی تلاش کرده باشه .

پاسخ