بندرانزلی – کارشناس مرکز پژوهش های زمین شناسی و اکتشافی گیلان گفت : نقشه های پهنه بندی خطر زمین لرزه بیانگر خطر لرزه ای بالا در استان گیلان و شهر انزلی است.

ˈمحمدعلی شکری ˈ روز جمعه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا اظهار کرد : ثبت بیش از ۲۰۰ زمین لرزه با بزرگای بین ۵ / ۱ و ۲ / ۵ در مقیاس امواج محلی (MN) از سال ۸۵ تاکنون، در گیلان گویای این حقیقت است.

وی افزود: رخداد شش خرد لرزه از مرداد تا نیمه آذر ماه امسال با بزرگی ۹ / ۲ تا ۳/۳ در انزلی، نشان از وجود زمین ساخت جنبا در این پهنه از ایران زمین دارد.

شکری یاداور شد: زمین لرزه های تاریخی و دستگاهی ویرانگری نیز در گذر زمان در این استان روی داده که برای مثال می توان به زمین لرزه تاریخی سوم فوریه ۱۶۷۸ میلادی لاهیجان با بزرگای برآورد شده ۵ / ۶ در مقیاس امواج سطحی زمین اشاره کرد .

به گفته کارشناس مرکز پژوهش های زمین شناسی و اکتشافی گیلان؛ این زمین لرزه سبب ویرانی تعداد زیادی از خانه ها، گرمابه ها، پل ها ، مسجدها و غیره شد و پس از آن نیز زمین لرزه مرگبار ۳۱ خرداد ۱۳۶۹ رودبار – منجیل با بزرگای ۴ / ۷ را تجربه کردیم که موجب کشته شدن حدود ۴۰ هزار نفر از هموطنانمان شد.

وی افزود: گسل البرز یا خزر در دامنه شمالی البرز، از لاهیجان تا جنوب گنبد کاووس به طول ۵۵۰ کیلومتر به موازات دریای خزر کشیده شده و در حال حاضر به شدت فعال است.

وی خاطرنشان کرد: بسیاری از زمین لرزه های رخداده در استان گیلان و مازندران، در نتیجه فعالیت این گسل اتفاق افتاده است.

به گفته شکری؛ از جمله گسل های مهم این استان می توان به گسل های لاهیجان ، رودبار، بنان، سفیدرود و قزل اوزن اشاره کرد.

وی ادامه داد: با توجه به وجود گسل های جنبایی چون گسل البرز(خزر) ، آستارا و لاهیجان در پهنه استان گیلان ، شناسایی هرچه بهتر گسل ها به عنوان سرچشمه های لرزه زا، رعایت اصول ایمنی و مهندسی در ساخت سازه ها و بناها و همچنین آموزش همه جانبه برای آمادگی در برابر رخداد زمین لرزه تنها راه کاهش خسارات ناشی از این پدیده طبیعی است.

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

Anzali Free Zone

Shahin

۱۷ آذر ۱۳۹۱

باید زلزله رو جدی تر گرفت و شورای شهر و شهرداری حتما باید در زمینه اطلاع رسانی و فرهنگ سازی ایجاد ستادی جلوگیری از بحران پیش قدم بشن.

پاسخ

۱۷ آذر ۱۳۹۱

بابا تورو خدا تنه مارو تو غربت نلرزونید… امیدوارم که اتفاقی نیوفته…

پاسخ

۱۷ آذر ۱۳۹۱

اینکه گیلان و انزلی در منطقه خطر لرزه ای بالا قرار گرفته است، از دست هیچکس کاری بر نمی آید و نقاط زیادی در دنیا با چنین خطری در حال زندگی هستند، برای مثال شهری مانند توکیو هر ساله زمینلرزه های بزرگی را بدون خسارت تحمل میکند. ولی نکته مهمی که وجود دارد این است که شهرداری و مدیران شهری کمیته ای را تشکیل دهند که این کمیته به دنبال معیارها و استانداردهای امتحان پس داده بروند تا سازه های این شهر بر اساس آنها ساخته شوند. علاوه بر آن، واحدهای کنترل کیفی را برای بازرسی و کنترل ساخت و سازها فعال کنند.

پاسخ

مژگان

mojshekan

۱۷ آذر ۱۳۹۱

وحید جان نگران نباش ایشالله که اتفاق بدی نمیفته، ما بیدی نیستیم که به این بادا بلرزیم :-D
پیشگیری و جلوگیری که نمیشه کرد، فقط باید آمادگیش رو داشته باشیم :-D

پاسخ

aslan

۱۷ آذر ۱۳۹۱

زلزله خطر جدیی هست ممنون که مارو با خبر کردید انشاالله برای کسی اتفاقی پیش نیاد :-(

پاسخ