82215826-70990012[1]

محمد بنا که مهر سال ۹۴ پس از دوسال دوری از تیم ملی و به درخواست کارشناسان و علاقه مندان دوباره به تیم ملی بازگشته بود با توجه به نتایج ضعیف این تیم در المپیک ریو و کسب تنها ۲ مدال برنز و با عنوان اینکه به سن بازنشستگی رسیده است، از دنیای کشتی خداحافظی کرد.
البته قرارداد بنا با فدراسیون کشتی برای سرمربیگری تیم ملی تا پایان بازی های المپیک ریو بوده است و شورای فنی نیز مقرر بود درخصوص تعیین تکلیف کادرفنی، تیم ملی کشتی فرنگی تصمیم گیری کند.
این خداحافظی درحالی صورت گرفت که اعضای شورای فنی پس از المپیک ریو و به رغم کسب دو مدال برنز از وی حمایت کرده بودند.
محمد بنا از سال ۲۰۰۴ هدایت تیم ملی کشتی فرنگی را برعهده گرفت و در سال ۲۰۰۵ نیز هدایت تیم کشتی جوانان را در رقابت های جهانی لیتوانی برعهده داشت که حمید سوریان و داود عابدین زاده از این تیم دو مدال طلا و قاسم رضایی مدال نقره گرفتند.
وی پس از آن در سال ۲۰۰۹ سکان هدایت تیم ملی کشتی را تا المپیک ۲۰۱۲ لندن برعهده گرفت. تیم ملی کشتی فرنگی ایران با هدایت محمد بنا در بازی های المپیک ۲۰۱۲ لندن موفق به کسب سه مدال طلا شد تا بهترین عملکرد تاریخ ورزش ایران در این رشته ورزشی رقم بخورد.
این مربی نامدار بعد از بازی های المپیک لندن از تیم ملی کشتی فرنگی کناره گیری کرد، اما در سال ۹۲ بعد از روی کار آمدن رسول خادم در راس فدراسیون کشتی دوباره به تیم ملی بازگشت.
بنا اوایل سال ۹۳ بعد از رقابت های قهرمانی آسیا در قزاقستان و پیش از جام جهانی کشتی فرنگی در تهران در اعتراض به شرایط حاکم بر کشتی فرنگی، دوباره از سمتش استعفا داد تا احد پازاج هدایت این تیم را برعهده گیرد.
تیم ملی کشتی فرنگی ایران در رقابت های جهانی آمریکا که شهریورماه در لاس وگاس برگزار شد با کسب مدال نقره قاسم رضایی (۹۸ کیلوگرم) و دو مدال برنز یوسف قادریان (۸۰ کیلوگرم) و حبیب الله اخلاقی (۸۵ کیلوگرم) و مقام پنجمی سعید عبدولی (۷۵ کیلوگرم) با ۳۱ امتیاز چهارم شد.
این تیم در مجموع از سوی قاسم رضایی در وزن ۹۸ کیلوگرم، سعید عبدولی در وزن ۷۵ کیلوگرم و حبیب الله اخلاقی در وزن ۸۵ کیلوگرم سهمیه حضور در بازیهای المپیک ۲۰۱۶ برزیل را کسب کرد و برای کسب سهمیه در وزن های ۵۹، ۶۶ و ۱۳۰ کیلوگرم سه مسابقه گزینشی دیگر پیش روی تیم ایران قرار داشت که با هدایت بنا ملی پوشان کشتی فرنگی دراین سه وزن نیز سهمیه المپیک کسب کردند و تیم ملی ایران با ترکیب کامل دربازی های المپیک ۲۰۱۶ ریو شرکت کرد./ ایرنا

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *