120-111

مدیر کل بنادر و دریانوردی گیلان با بیان اینکه حمل و نقل دریایی کم هزینه‏‌ترین نوع حمل در تجارت بین‏‌الملل است، گفت: ۹۰ درصد صادرات و واردات ایران از طریق دریا انجام می‏‌شود.

به گزارش انزلی کلاب به نقل از ایسنا، مهندس”فرهاد منتصر کوهساری” در مراسم روز جهانی دریانوردی که توسط اداره ‏کل بنادر و دریانوردی استان گیلان در بندرانزلی برگزار شد، با اشاره به اینکه ۲۹ سپتامبر (هفتم مهرماه) روز جهانی دریانوردی نام‌گذاری شده است، گفت: در قدیم، ایرانیان ۱۰ خرداد را روز دریانوردی می‏‌نامیدند.

وی با اشاره به اینکه متناسب با رشد جمعیت باید به فکر تغذیه این جمعیت بود، گفت: امروز جمعیت جهان به ۶٫۷ میلیارد نفر رسیده است که با رشد این جمعیت، حمل و نقل نیز افزایش یافته است و ۹۰ درصد اینکار از طریق دریا انجام می‌‏شود.

منتصر کوهساری با بیان اینکه حمل و نقل دریایی کم هزینه‌‏ترین نوع حمل در تجارت بین‌‏الملل است، گفت: ۹۰ درصد صادرات و واردات ایران از طریق دریا انجام می‌‏شود.

وی گفت: امروزه بیش از ۱۴۰ میلیون تن کالا از طریق دریا جابجا می‏‌شود پس باید برای حمل و نقل و توسعه دریایی برنامه داشته باشیم تا بتوانیم کشتی‏رانی و کشتی‏سازی و مسائل مربوط به آن را ارتقا ببخشیم.

منتصر کوهساری اضافه کرد: توسعه پایدار حمل و نقل دریایی به سه عامل اجتماعی، زیست محیطی و اقتصادی کمک می‏‌کند، تمامی استان‏های بزرگ و اقتصادی کشور دور از دریا قرار دارند و این باعث می‌‏شود که قیمت تمام شده کالا چه برای صادرات و چه برای مصرف داخلی گران تمام شود.

وی افزود: ما باید برای آینده برنامه داشته باشیم و در این اداره‏ کل در همین راستا برنامه‌‏های کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت طراحی کرده‏‌ایم.

مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان با اشاره به اینکه پنج کیلومتر موج شکن در دریا ساخته‏‌ایم، خاطرنشان کرد: با احداث این موج‌‏شکن‏ها هزینه لایروبی سالانه ما بالغ بر پنج میلیارد تومان بود که اکنون به ۸۰۰ میلیون تومان در سال رسیده و با ساخت موج‌‏شکن‏های جدید کاهش بیشتری را شاهد خواهیم بود.

 

امام جمعه بندرانزلی نیزبهترین نوع درآمد را درآمدی دانست که از طریق کار سخت بدست آید و گفت: سخت‏‌ترین شغل و ریسک پذیرترین شغلی که دنیا وجود دارد دریانوردی است.

 به گزارش انزلی کلاب به نقل از ایسنا ، حجت‏الاسلام والمسلمین موسوی در مراسمی که عصر روز گذشته به مناسبت روز جهانی دریانوردی توسط اداره‏کل بنادر و دریانوردی گیلان در بندرانزلی برگزار شد، اظهار کرد: چند سالی است که هفتم مهر روز تجلیل از دریانوردان اعلام شده است.

 وی ادامه داد: یکی از نعمت‏هایی که خداوند به بشر عطا کرده دریا و استفاده از مواهب و منابع آن است که ما هنوز در این زمینه نوپا هستیم.

 حجت‌الاسلام موسوی با اشاره به اینکه ایران ۲۶۰۰ کیلومتر مرز آبی دارد، گفت: حدود ۲۰۰۰ کیلومتر آن در جنوب به آبهای آزاد بین‌‏المللی راه دارد.

 وی تصریح کرد: اهمیت حمل و نقل دریایی به گفته همه کارشناسان و همه کسانی که در تجارت دست دارند ارزانترین نوع حمل و نقل است، در این زمینه پنج میلیون نفرمشغول به کارند.

 امام جمعه بندرانزلی بهترین نوع درآمد را درآمدی دانست که از طریق کار سخت بدست آید و گفت: سخت‌‏ترین شغل و ریسک پذیرترین شغلی که دنیا وجود دارد دریانوردی است.

 همچنین در این مراسم محمد آقاجانزاده معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری گیلان با بیان اینکه کشور ما دارای منابع طبیعی بسیار خوبی است، اظهار کرد: اگر به رشد و توسعه‌ای در زمینه دریایی رسیده‌‏ایم با توانمندی نیروی دریایی بوده است.

 وی با تأکید بر اینکه باید در بخش اقتصادی هم به این رشد برسیم، گفت: در استانی زندگی می‏‌کنیم که منابع خاصی دارد، دارای جنگل، حمل و نقل جاده‏‌ای و دریایی هستیم پس ما باید زیرساختهای خود را برای رسیدن به اهداف بالاتر مدنظر قرار دهیم.

 آقاجانزاده با اشاره به اینکه طی دو سال آینده راه‌‏آهن گیلان به بهره‌‏برداری می‌‏رسد، افزود: زمانی که بندرانزلی را از طریق راه‌‏آهن به پایتخت برسانیم یکی از اهداف پیشرفت استان را انجام داده‏‌ایم.

 وی اضافه کرد: ما باید به توسعه بخش بندری توجه داشته باشیم، انتظار ما این است که با راه‏‌اندازی سایت نفتی در دریای خزر بتوانیم از ثمرات این مواهب استفاده کنیم، این عظمتی برای استان گیلان است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گیلان، خاطرنشان کرد: توانمندی خوبی در نیروی دریایی داریم همه باید دست به دست هم دهیم که زیرساخت‏ها را فراهم کنیم تا مردم از آن استفاده کنند.

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *