حلقه‌گذاری ۹۱۴ قطعه پرنده

  • 5 سال پیش
  • بدون ديدگاه

4-1319

مدیر کل حفاظت محیط زیست گیلان از حلقه‌گذاری ۹۱۴ قطعه انواع پرنده در سال جاری در استان خبر داد.

امیر عبدوس، امروز، ۱۴ مرداد در جلسه محیط زیست استان گفت: ۹۱۴ قطعه پرنده از ۱۲ گونه از آغاز سال جدید تاکنون در استان گیلان حلقه‌گذاری شده‌ است؛ این گونه‌ها که اغلب از انواع گونه تیره، پرستو، حواصیل ارغوانی، سسک بزرگ نیزار، سسک ابروسفید هستند، در مراحل مختلف و اغلب در تالاب انزلی حلقه‌گذاری شده‌اند.

وی با بیان این‌که حلقه‌گذاری پرندگان یکی از برنامه‌های مدون و هر ساله اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان است، خاطرنشان کرد: امسال تاکنون ۱۰۸ قطعه پرنده بیشتر از سال گذشته در استان حلقه گذاری شده‌ است. در سال ۱۳۹۱، تعداد ۸۰۶ قطعه پرنده از ۲۶ گونه و درسال ۱۳۹۰ تعداد ۵۰۱ قطعه پرنده از ۷۳ گونه حلقه گذاری شده بودند. پیش بینی می‌کنیم امسال بیش‌ از ۱۸۰۰ قطعه پرنده در استان حلقه‌گذاری شود.

عبدوس با اشاره به این‌که امسال تاکنون بیش از ۵۳۷ قطعه جوجه پرستوی دریایی تیره در تالاب انزلی حلقه‌گذاری شده است، اضافه کرد: از نظر تعداد جوجه پرستوهای دریایی تیره حلقه گذاری شده، تقریباً حلقه گذاری این تعداد با کل تعداد جوجه پرستوهای دریایی تیره حلقه گذاری شده در سال‌های اخیر در استان برابری می‌کند و دلیل افزایش حلقه‌گذاری این تعداد، افزایش آشیانه‌سازی و جوجه‌آوری پرستوی دریایی تیره در تالاب انزلی و مطلوب بودن موفقیت جوجه‌آوری این گونه نسبت به سال‌های گذشته است.

وی خاطرنشان کرد: در سال‌های اخیر بیش از ۳۰۰۰ قطعه پرنده از ۱۰۵ گونه در استان حلقه گذاری شده که از این حیث استان گیلان در بین سایر استان‌های کشور شاخص و رکوردار است.

عبدوس یادآور شد: حلقه‌گذاری پرندگان متداول‌ترین و رایج‌ترین‌ شیوه شناخت وضعیت و تعیین مسیر مهاجرت پرندگان است. در این شیوه حلقه‌های فلزی یا پلاستیکی خاص هر پرنده را، با شماره و سریال مشخص، به یکی از پاهای پرنده زنده‌گیری شده می‌بندند و دوباره در طبیعت رهاسازی می‌کنند. سپس منتظر می‌مانند تا این پرنده حلقه‌گذاری شده در نقطه‌ای دیگر از ایران یا جهان، زنده‌گیری شده و یا لاشه‌اش (شکار شده یا در طبیعت مرده) به دست یکی از علاقه‌مندان یا پرنده شناسان قرار گیرد تا حلقه را به تنهایی یا همراه لاشه پرنده به محیط ‌زیست که متولی امر پرندگان در کشور است تحویل دهند. اعلام شماره پلاک، مکان و تاریخ صید پرنده برای پرنده شناسان اهمیت زیادی دارد.

منبع:ایسنا

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *