amin-haghrah

معمولا در برنامه های هنری که در بندر انزلی برگزار میشود رد پای امین حق ره آنجا دیده میشود و این جوان انزلیچی فعالیتهای فرهنگی چشمگیری برای این شهرستان انجام داده است، حق ره در برگزاری جشنواره تصویرسازی “بندر در مه” نیز نقش مهمی داشت و تلاش شبانه روزی او از چشم ما پنهان نماند.

در ادامه گفتگوی انزلی کلاب با امین حق ره در رابطه با جشنواره تصویر سازی “بندر در مه” و حواشی مربوط به آن را مطالعه خواهید نمود.

انزلی کلاب : لطفا در رابطه با نخستین جشنواره تصویر سازی “بندر در مه” توضیح دهید؟

تصویر سازی یک هنر نو به حساب می آید و خیلی از هنرمندان هنوز با این رشته هنری آشنایی ندارند، از آنجایی که عموما اتفاقات نو در شهر انزلی رخ می دهد و این شهر به دروازه اروپا و دروازه تمدن شهرت داشته و هنرهایی مثل عکاسی و موسیقی و فیلمسازی و سبکهای از نقاشی و غیره از این شهر وارد ایران شده اند، ما نیز موفق شدیم بدون پشتوانه مالی و حمایت دستگاههای دولتی اولین جشنواره تصویر سازی “بندر در مه” را در کاخ موزه بندر انزلی با هزینه شخصی بچه ها برگزار کنیم.

گروه برگزار کننده این جشنواره تقریبا همان گروهی هستند که به صورت مشترک با انزلی کلاب نمایشگاه نقاشان بندر در منطقه آزاد انزلی را برگزار کردند و آن نمایشگاه محکی بود برای این هنرمندان تا بتوانند یک کار جدی و مهم مثل جشنواره تصویر سازی بندر در مه را برگزار کنند، ضمن اینکه همین گروه انجمن هنرهای تجسمی بندرانزلی را بعد از سالها که راکت مانده بود راه انداختند.

انزلی کلاب: در این جشنواره خبری از مسئولین نبود، آیا دعوتنامه ای برای آنها ارسال شده بود؟

ما به همه مسئولین جداگانه دعوتنامه دادیم، فرماندار، تک تک اعضای شورای شهر، رییس اداره آموزش و پرورش و رییس اداره ارشاد که تنها آقای فرهاد رحمانزاده رییس اداره ارشاد حضور داشتند، متاسفانه مسئولین انزلی درک درستی از هنر ندارند، جشنواره “بندر در مه” آبروی هنر انزلی بود، شما اگر در تاریخ انزلی جستجو کنید جشنواره ای با این کیفیت که تعداد زیادی از شرکت کنندگانش از کشورهای خارجی بودند پیدا نخواهید کرد، از سفارت لهستان تمایل داشتند که در این جشنواره شرکت کنند اما به دلیل عدم حمایت مسئولین دولتی موفق به دعوت آنها نشدیم همچنین از یونان نیز می خواستند در این جشنواره حضور یابند که شرایط مهیا نبود.

انزلی کلاب: ظاهرا” یکی از مواردی که به این جشنواره اعتبار بخشید داوران این جشنواره بودند، سطح داوران را چگونه دیدید؟

آقای مرتضی زاهدی یکی از داوران این جشنواره بودند که کتاب تصویر سازی ایشان به عنوان کتاب برتر سال اروپا معرفی شده است و در فرانسه نیز کتاب تصویرسازی ایشان را به عنوان کتاب برتر برگزیده اند ، کتاب تصویر سازی آقای امیر شعبانی پور نیز در ژاپن به عنوان کتاب برتر به چاپ رسیده است و کتاب تصویرسازی آقای سعید انصافی در ترکیه به چاپ رسیده است و اگر نام این عزیزان را در اینترنت جستجو کنید و رزومه آنها را مطالعه کنید به بزرگی آنها بیش از این پی خواهید برد.

انزلی کلاب: به نظر شما عدم حضور مسئولین خود جوش بود؟

خیلی زشت است که یک مسئول بخواهد چنین چیزی را فراموش کند، شاید آقایان می خواستند بازی استقلال و پرسپولیس را تماشا کنند (دربی تهران همزمان با مراسم اختتامیه این جشنواره بود) اما خیلی خجالت آور بود که هنرمندان زیادی به انزلی آمدند و غیبت مسئولین این شهر را دیدند.

انزلی کلاب: راستی شما در انتخابات برای گروه خاصی فعالیت داشتید؟

به هیچ عنوان.

انزلی کلاب: فکر نمی کنید اگر برای یکی از گروههای شورای شهر فعالیت انتخاباتی می کردید امروز وضعیت بهتری داشتید؟

حتما همین اتفاق می افتاد، اما فراموش نکنید که ما این جشنواره را به بهترین شکل برگزار کردیم و بیشتر از اینکه ما به مسئولین نیاز داشته باشیم آنها به ما نیاز دارند و برای خودشان بد بود که هیچ حمایتی از این جشنواره نکردند.

انزلی کلاب: شاید با این مصاحبه حمایتهای بعدی مسئولین را از دست بدهید، نگران نیستید؟

ما یک گروه رسمی هستیم و کار خلافی انجام نمی دهیم و اکثر هزینه ها را بچه ها از جیب خودشان می دهند و چند اسپانسر خصوصی هم داشتیم که از ما حمایت کردند، ما در این جشنواره حدود ۱۵ میلیون تومان هزینه کردیم که برای ما پول زیادی بود اما برای مسئولین بسیار ناچیز است، در گرگان با حمایت مسئولین جشنواره تصویر سازی با چند صد میلیون هزینه برگزار شد که به گفته داوران کیفیت جشنواره بندر در مه را نداشت، در هر صورت ما نا امید نمی شویم و به زودی یک ورکشاپ بسیار قوی با حضور یک هنرمند بزرگ را برگزار خواهیم کرد.

انزلی کلاب: برای افتتاح نماد ماهی مسئولین با یک دستگاه مینی بوس و اتومبیلهای شخصی در محل حاضر شدند، در اینباره نظری ندارید؟

متاسفانه مسئولین جایی که بُعد تبلیغاتی داشته باشد شرکت می کنند، حتی اگر آنجا افتتاحیه نمادی باشد که در شهر مخالفین زیادی دارد، برای جشنواره بندر در مه به اندازه جشنواره آشپزی هم ارزش قائل نشدند، البته من برای برگزار کنندگان جشنواره آشپزی احترام قائلم و نمی خواهم کار ارزشمند آنها را زیر سوال ببرم اما امیدوارم مسئولین به خودشان بیایند و بیش از این به مسائل فرهنگی و هنری توجه کنند.

به مسئولین پیشنهاد می کنم به مجموعه کاخ موزه که تنها مجموعه مدون انزلی است سری بزنند، چیزهایی در این موزه وجود دارد که ارزش آنها باور کردنی نیست و می تواند توریستهای زیادی را از جای جای دنیا به انزلی بیاورد، مسئولین برای محوطه سازی موزه هیچ کاری نمیکنند در حالی که در همه جای دنیا این کار را شهرداری ها انجام میدهند و موزه انزلی با کمی توجه می تواند یکی از بهترین مکانهای توریستی ایران شود.

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

Anzali Free Zone

Shahin

۲۳ شهریور ۱۳۹۲

مصاحبه بسیار عالی بود. بای به حق ره عزیز دست مریزاد گفت که تلاشها و فعالیتهای ماندگاری رو برای شهر انزلی انجام میده. شهری که مسولین دلسوزی نداره. دست حق به همراه هنرمندان انزلی

پاسخ

مژگان

mojshekan

۲۳ شهریور ۱۳۹۲

ممنون برای مصاحبه، یار همیشگی اهالی فرهنگ و هنر انزلی آقای حق ره :)

پاسخ

سید احمد

۲۳ شهریور ۱۳۹۲

انزلی همیشه غریب نواز بوده وهست حال اگر این جشنواره را گروهی دیگر که تعلق به انزلی نداشت همه مسئولین باهیئت همراه حضور پیدا میکردندو به به و هزارهزار تعریف و……..ولی کار بچه های شهر هیچ گاه بچشم مسئولین نمی اید

پاسخ