h.z

کارگردان نمایش بدل گفت: نهاد هایی مثل شهرداری و فرمانداری می توانند به هنر انزلی کمک کنند.

نمایش بدل، اثر جدید محمد رضا حسین زاده، کارگردان نام آشنای تئاترانزلی از جمعه گذشته در سالن شهید چمران اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان بندرانزلی به روی صحنه رفته و تا پایان این هفته نیز پذیرای هنر دوستان و شهروندان انزلی چی خواهد بود. به بهانه اجرای نمایش بدل، با آقای حسین زاده گفت و گویی را ترتیب دادیم که متن آن از پیش روی شما خوانندگان گرامی می گذرد:

بعد از این که دو کار خارجی خانه عروسک و بیدرمن و آتش افروزان را روی صحنه بردیم، دنبال انجام یک کار ایرانی بودیم. اجرای نمایش بدل را در جشنواره سنتی آیینی دیده بودم، از آقای هاشمی نویسنده نمایشنامه مجوز اجرا را گرفتم. بدل کار کمدی ایرانی است که بیشتر به سبک روحوضی است، از کارهای مدرن هم الهام می گیرد و یک تجربه جدید است. به بازیگران جوان فرصت داده شده تا در این کار خود را بیشتر نشان دهند. جوانان تحمل چرخه تکامل را ندارند و کمتر به خود زحمت می دهند.

نمایش بدل حاصل ۱۲۰ ساعت تمرین است، از نظر روحی و روانی روی بچه ها کار کردیم. نمایش ایرانی روی خلاقیت های فردی تکیه دارد و شخصیت سیاه بیشتر بار نمایش را روی دوش می کشد. در این کار مسایل روز به زبان قدیم گنجانده شده است. اجرای ما به متن اصلی وفادار است.

در استان گیلان کمتر به این نوع نمایش توجه شده. در گذشته وحید بلوطی بازیگر توانمند انزلی چی به خوبی نقش سیاه را ادا می کرد که حالا در خارج از کشور زندگی می کند. کارهای آقای فتعلی بیگی از جمله کارهای شاخص این سبک نمایشی در کشور است.

مشکلات تئاتر بندرانزلی به توانمندی های شهرستان بر می گردد. استعدادهای جوان در زمان بازدهی به مرکز که بازار کار است کشیده می شوند. وضعیت تئاتر انزلی را می توان به تیم محبوب ملوان تشبیه کرد که به عنوان یک تیم بازیکن ساز از نداشتن بازیکن رنج می برد.

خیلی از بچه ها از انزلی رفتند، مقداری طبیعی است. معضل این است که نمی توان تعدادی را به صورت ثابت نگاه داشت. اگر تئاتر تولید و خریدار داشته باشد، علاقه مندی خانواده ها به هنر بیشتر می شود.

خانواده ها به هنر علاقه مندند، ۱۶ جوان در کار بدل به مدت ۱۲۰ ساعت تمرین کرده و ساعات زیادی از اوقات خود را به صورت مفید در تئاتر سپری کردند؛ این نشان دهنده اهمیت هنر برای قشر جوان جامعه است.

انتظار حمایت بیشتری وجود دارد، باید با چشمان بازتری کار کرد. فردی باید انجمن های هنری را به هم ارتباط بدهد، ما برای اجرای موسیقی زنده نمایش بدل، نوازنده نداشتیم. انجمن موسیقی می تواند نوازنده کارهای نمایشی را تامین کند، انجمن هنرهای تجسمی می تواند در تهیه دکور کمک کند، ارتباط دو سویه بین گروه های هنری بسیار مفید و سازنده است.

در پایان از منطقه آزاد انزلی و مهندس امین افقی تشکر می کنم که بنرهای تبلیغاتی نمایش بدل را چاپ کردند. نهاد هایی مثل شهرداری یا فرمانداری می توانند به عنوان مثال ۲۰۰ بلیط نمایشی را که روی صحنه می رود خریداری کنند و به کارمندان و پرسنل خود هدیه کنند .

DSC_6745 DSC_6758 DSC_6762 DSC_6771 DSC_6790

تهیه و تنظیم: کاوه چلمبری

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

۹ آبان ۱۳۹۲

درود بر شما
سپاس از زحمات و اطّلاع رسانی شما
و با آرزوی کامیابی برای هنرمندان و هنردوستان
:rose:

پاسخ

Milad

۹ آبان ۱۳۹۲

نقاشی چی میگه ؟!!!!! یا خدا !!!!!!

پاسخ

شاگرد

۹ آبان ۱۳۹۲

جناب اقای حسین زاده خسته نباشید.کار را دیدم بسیار کار خوبی بود بویژه بسیار متشکرم که به جوانان بها می دهید و اجازه می دهید که حرفی برای گفتن داشته باشند.آقای حسین زاده خیلی کار خوبی کردید که از متن ایرانی استفاده نمودید من بیشتر این نوع کارهای شما رو می پسندم.از خدا میخوام که دوباره فرصتی پیش بیاد دوباره شاگردیت رو بکنم.e.p.h

پاسخ

حسین زاده پاسخ در تاريخ آبان ۱۰ام, ۱۳۹۲ ۰۱:۰۲:

ممنونم دوست عزیز. من هم امیدوارم که خدا توفیق دهد خدمت بیشتری به جوانان علاقمند شهرمان داشته باشم.

Anzali Free Zone

۹ آبان ۱۳۹۲

خسته نباشید به همه فعالین هنری، به خصوص اقای حسین زاده گرامی.

پاسخ

حسین زاده پاسخ در تاريخ آبان ۱۱ام, ۱۳۹۲ ۲۳:۲۳:

ممنون شاهین عزیز

ماریا حسینی وفایی

۹ آبان ۱۳۹۲

با عرض سلام و احترام امیدوارم همیشه در پناه خالق سبحان سلامت و موفق باشید

پاسخ

کامران گیلان نژاد

۹ آبان ۱۳۹۲

آقای حسین زاده، سربلند باشید مثل همیشه

پاسخ