fish-20

سال هاست به تبعیض هایی که علیه شهرمان انزلی روا می دارند عادت کرده ایم . سال هاست شهرمان به همین شکل است . بدون تغییر بدون پیشرفت ! سال هاست وقتی با مردمان زحمتکش شهرمان به گفتگو می نشینید می گویند ما که دریا داریم ما که فضای سبز داریم ما که تمام زیبایی های طبیعی را داریم ! پس چرا هیچ رسیدگی به آنها نمی شود ؟! پس چرا هر روز کمر به نابودی یکی از آنها بسته می شود ؟ چگونه است شهری با کمترین منابع و جاذبه های طبیعی می شود همه چیز ! اما انزلی که همه چیز دارد می شود هیچ !

mahi
این مقدمه را ذکر کردیم که بگوییم دیگر برای ما عجیب نیست ! بله برای ما عجیب نیست همه چیزمان را بگیرند ! مهم نیست که به یکباره می بینیم در خبرگزاری ایسنا می نویسند : «دیدار تیم فوتبال ساحلی لسمان ، در “سواحل رشت” ! برگزار شد » . به همین راحتی ! سواحل رشت ! آخر میدانید چه شده ؟ زیباکنار دیگر از توابع انزلی نیست ! جالب است نه ؟ اینها اتفاقاتی است که هر روز بغل گوش ما می افتد و ما میبینیم و می شنویم و با بی تفاوتی تمام از کنار آن عبور می کنیم . اینگونه است که بخش وسیعی از سواحل ما هم متعلق به مرکزنشینان می شود و الان دیگر آنها هم ساحل دارند .

بحث شیرین ساحل پیش آمد و آدم ناخود آگاه یاد ماهی می افتد ! ماهی سفید ، کولی ، شوک ، کپور ، ازون برون و … . حتما در جاده ی رشت – انزلی چشمتان به بازار بزرگ الگویی ماهی افتاده است . بازاری بزرگ ، قشنگ ، استاندارد و منظم . اما چرا در رشت ؟! مگر غیر از این است که انزلی بازار ماهی فروشانش به قدمت تاریخ این شهر است ؟ مگر غیر از این است که یکی از منابع درآمد صیادان و مردم انزلی همین بازار است ؟

نفس وجود همچین بازاری بسیار خوب و ایده آل است اما چرا باید یکی از منابع در آمد مهم شهر ما به مرکز استان منتقل شود ؟ اداره ی کل شیلات در بندرانزلی است ، ماهی در انزلی است صیاد در انزلی است اما سود آن در جیب شهر دیگر می رود ! حتما باید بگوییم به ما چه ! انزلی چی ها هم در آن بازار غرفه دارند ! بله دارند اما اجاره و هزینه ی غرفه را به چه کسی می دهند ؟ چرا نباید این در آمد به انزلی و مردمش برسد ؟ چه تعداد از صیادان ما توانایی آن را دارند که در آن بازار برای خود کاسبی به راه بیاندازند ؟

دیگر این همه مسافری که از پایتخت و شهرهای بزرگی مانند مشهد و اصفهان و … به سمت استان گیلان می آیند که اکثر غریب به اتفاق آنها نیز ماهی را به عنوان سوغاتی با خود می برند ، آیا برای خرید سوغاتی شان به انزلی می رسند ؟ یا نرسیده به انزلی خرید هایشان را انجام می دهند ؟ حتما آنقدر این موضوع مهم است که مدیر کل شیلات استان که اتفاقا اداره ی محل کارش در بندرانزلی است ، در مصاحبه با خبرگزاری های معتبر کشور می فرمایند : «بازار الگویی ماهی فروشی رشت از حیث جذب گردشگر برای این شهر بسیار مهم و تاثیرگذار است . »

بله اینطور است که امکانات و ظرفیت های شهرمان را به حراج می گذاریم و همچنان در نظم دادن به بازار ماهی فروشان مان عاجز هستیم . هر بار قولی برای ساختن یک بازار بزرگ و مجهز می شنویم ، کلنگ آن زده می شود و پس از آن دیگر خبری نیست ! هر گاه هم سراغی از پروژه گرفتید از درگیری نهاد ها برای اجرایی کردن طرح صحبت به میان می آید ، یکی می گوید محیط زیست ایراد گرفته از مکان اجرای پروژه ، دیگری می گوید بودجه ای برای ساختش نرسید و الی آخر !

و همینجاست که خیلی عامیانه به همدیگر می گوییم : «به ما چه ؟» که اگر ما و گذشتگانمان این را نگفته بودیم حال دلیلی وجود نداشت برای نگاشتن همچین “غم نامه ای ” .
انزلی و مردم زحمت کش آن را دریابیم …

نویسنده: میثم شاهین

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

Anzali Free Zone

Shahin

۱۲ دی ۱۳۹۱

میثم جان مطلب خوبی بود و اشارات به حقی هم داشت. دست شما درد نکنه برای ارسال این مطلب. امیدوارم مسئولین فکری به حال بازار ماهی انزلی کنن که حق صیادان زحمتکش انزلی نیست که صاحبین اصلی این صنعت هم در استان هستند مجبور باشن برای امرار معاش شهر انزلی رو به مقصد مرکز استان ترک کنن و مطمئنا این اتفاق در صنعت گردشگری انزلی نیز تاثیر گذار خواهد بود.

پاسخ

۱۲ دی ۱۳۹۱

سلام

دست مریزاد

قلمتان رقصان باد

پاسخ

AnzaliClub

۱۲ دی ۱۳۹۱

با تشکر از آقای میثم شاهین که به نکته مهمی اشاره کردند و خیلی خوب آن را نگاشتند. امیدواریم مسئولین محترم این غم نامه را مطالعه کنند و برای سماکان و صیادان زحمتکش شهرمان مکانی در خور شغل شریفشان مهیا کنند.

پاسخ

۱۲ دی ۱۳۹۱

ممنون از آقا میثم عزیز
جای تاسف بسیار داره و به راستی غم نامه ست. امیدوارم مسئولین شهر ما زودتر از خواب بیدار بشن تا دیر نشده و تا کفتارها همه زیباییها و داراییهای این شهر رو به تاراج نبردند

پاسخ

۱۲ دی ۱۳۹۱

میثم جان اینجاست که دیگه باید یقه نماینده و شورای شهر و شهردارهای آزمایشی با غیرت شهرمون رو بگیریم و تمام این بی کفایتی ها رو تو سرشون خراب کنیم…راستش من مدتی میخواستم بهشون زنگ بزنم و بهش بتوپم….فردا به نوبهء خودم این کار رو میکنم… اصلا” باید یه “ان جی او ” واسه شهرمون را بندازیم و پیه خیلی چیزا رو به تنمون بمالیم….!!! من از اسفند امسال شروع میکنم…چون از اون موقع میتونم هرهفته انزلی باشم….

پاسخ

۱۲ دی ۱۳۹۱

اگر مسئولین شهری و ماهی فروشا و صیادای عزیز پیش قدم بشن برای موفقیت بیشتر تو فروش و جذب سرمایه گذار و مشتری کلی طرح هست که با ساخت و ساز اصولی و زیبا زیر پل یه بازار الگویی فروش ماهی و غیره رو به صورت کاملا رو باز و در مسیر و امتداد شنبه بازار داشته باشیم . من قبلا هم زیاد بهش فکر کردم طراحای زیادی هست که بشه روش مانور داد اگر حمایت بکنن هم تو بخش ماهی فروشان هم زیبایی شهر من یه سری طرح تو ذهنم دارم دوست دارم تو یه جلسه با طراحا اگر پیش بیاد مطرح کنم بی شک جذب مشتری و توریست بسیاری رو سمت انزلی میکشونه البته باید همفکری بشه . قبل اینکه طرح و برنامه اون بازار ماهی فروشان تو رشت پیش بیاد من یه همیچن طرح و ایده و تصمیمی رو برای انزلی داشتم که متاسفانه اکثرا با نامیدی از مسئولین شهری این قضیه رو یه طرح غیر ممکن میدونستن در حالی که خرج زیادی هم نداره

پاسخ

۱۲ دی ۱۳۹۱

باید یه ngo حمایت از انزلی ساخته بشه یا ما جوونا یه تعاونی بزرگ برای عمران انزلی بسازیم با پول های خودمون شهر رو آباد کنیم
خواهشاً بچه های سایت پایه کار رو بزارن

پاسخ

AnzaliClub

AnzaliClub پاسخ در تاريخ دی ۱۳ام, ۱۳۹۱ ۰۰:۴۴:

مجید جان کارشناس حقوقی سایت که یکی از اساتید دانشگاه هم هستن روی مقدمات این کار در حال مطالعه هستن. به زودی اخبار تکمیلی در سایت قرار خواهد گرفت.

۱۲ دی ۱۳۹۱

منظور نگو بود

پاسخ

carisma

كاريزما

۱۲ دی ۱۳۹۱

با سلام
فوق العاده بود ، متشکر

پاسخ

وحید انزلیچی

۱۲ دی ۱۳۹۱

برید سراغ نمایده و شهردار عزیز شهرمون رو بگیرید که چکار دارند میکنند؟! مگر اینها خوابیدن ؟یعنی نمیبینن؟ نمایندمون اون همه … …. به زور رای آورد حالا چیکار کرد مثلا؟ اون از پل انزلی که اصلا معلوم نیست چی شد یهو خوابید کار!!! اینم از بازار ماهی فروشان…تورو خدا تعارف نکنید بیاید دریامونم ببرید یکی تو رشت یک شعبه بزنید دریامونم خشک کنید!!! واللله!

پاسخ

Anzali Free Zone

Shahin

۱۲ دی ۱۳۹۱

امیر جان شما طرح مطرح کن، قابل دفاع باشه انزلی کلاب با همه توان از طرح شما دفاع خواهد کرد.

پاسخ

۱۲ دی ۱۳۹۱

میثم جان عالی نوشتی داداش
این غم نامه درد و دل همه انزلی چیها هستش که با قلم شما نوشته شده
متاسفانه مسئولین ما بالاخص نماینده ما فعلاً پیداش نیست و تو خواب خرگوشی هستش و سال۹۴ نزدیک انتخابات بیدار می شه
رشتیها فقط به خاطر اینکه منطقه آزاد رو به نام خودشون بزنن تا جفرود رو جز رشت کردن در حالی که اصلاً هیچ ربطی به رشت نداره
به هر کس نشون بدی نقشه رو می خنده واسه ما که چطور زیباکنار و جفرود شده مال رشت
مطمئن باشید اگه رشت از نظر جغرافیایی مثلاً تو لاهیجان بود باز هم اینا زیبا کنار رو واسه خودشون می کردن
آخه زمین آباو اجدادیشونه
متاسفانه ما اصلاً مسئول دلسوز نداریم گفتن اداره کل هواشناسی از انزلی رفت رشت نماینده ما این همه سر و صدا کرد که دوباره آوردیمش
اما فقط تابلوی اداره کل هواشناسی اومد انزلی اگه یه سر برید کنار استانداری متوجه می شید که هنوز رشت ادراه کل هواشناسی هستش.
اگه یه گروه از جوانان نخیه و کاربلد این شهر که دلشون واسه این شهر می تپه جمع بشن مطمئن باشید انزلی یه تکونی به خودش می ده و مسئولین هم مجبور می شن از خواب خرگوشی بیرون بیان و با همکاری همدیگه نزاریم حق مردم خوب انزلی پایمال بشه
با تشکر از انزلی کلاب

پاسخ

۱۲ دی ۱۳۹۱

این رو اضافه کنم که تا همین چندی پیش می خواستن منطقه آزاد انزلی رو به نام منطقه آزاد گیلان به ثبت برسونن و مرکزشو ببرن رشت

پاسخ

a.n.z

۱۲ دی ۱۳۹۱

کاملا با نظر سایر عزیزان در مورد ngo موافقم چون تاریخ انزلی نشون داده تنها دلسوزان واقعی انزلی مردم به ویژه قشر جوان و تحصیلکرده شهرمان میباشد.
برای مثال برای شما منطقه ازاد رو مثال میزنم که بخش زیادی از محدوده مناطق ازاد جز انزلی نیست یعنی جز مناطق ازاد انزلی حساب میشن ولی جزیی از خاک انزلی نه !!! :shock: واقعا مسخرس وقتی ادم بهش فکر میکنه خونش بجوش میاد.
برای این موضوع میتونید به ۲ لینک زیر مراجعه کنید :
http://www.anzali-fz.org/ShowPage.aspx?page_=form&order=show&lang=1&sub=0&PageId=17&codeV=1&tempname=anzali

○ تصویر بزرگ شهر انزلی و محدوده منطقه ازاد ” به محدوده شهر انزلی و همچنین گستره منطق ازاد در شرق انزلی توجه شود”:
http://www.anzali-fz.org/dorsapax/userfiles/image/anzali%20free%20zone.jpg

• همینجا چند خواهش از انزلی کلاب دارم اون هم اینه که یک مقاله مفصل و کالبدشکافی شده درباره نحوه جدا شدن این مناطق تهیه کنه تا مردم و از جمله خود من بدونم در چه سالی و با چه بهانه و دلیلی این مناطق (خمام ، نوار ساحلی تا زیباکنار) رو از انزلی جدا کردن.

• خواهش دوم اینه که این موضوع رو با مسوولین به ویژه شورای شهر درمیان بگذارید و از انها جواب بخواهید.

• خواهش سومم اینه که اخبار بیشتری از این مناطق مثل خمام و زیباکنار قرار دهید به ویژه گزارش تصویری یادمه یکی – دو ماه قبل بود که اقای درودگر از مردم روستای دهنه سر شیجان یکی از روستاهای خمام به دلیل همکاری و فراهم اوردن زمین تمرین برای تیم بانوان ملوان از مردم این شهر تشکر کرد.
ببخشید اگر پر حرفی کردم اینها همه بخاطر اینه که هیچوقت نتونستیم حقمون رو بگیریم یا بهتر بگم نتونستیم از داشته هامون نگه داری کنیم

پاسخ

Shahin

Shahin پاسخ در تاريخ دی ۱۳ام, ۱۳۹۱ ۱۶:۰۷:

a.n.z عزیز به عقیده من اگر یک صدم اهمیتی که مردم انزلی برای ملوان قائل هستند به شهرشون اختصاص بدن و در امور شهرشون مشارکت داشته باشند خاک انزلی طلایی است که حتی یک نفر از عزیزان در این شهر نباید بیکار باشد و مشکل بیکاری بسیاری از اهالی گیلان نیز برطرف خواهد شد.
من معتقدم بسیاری از کاستی های شهر ما به خود ما باز میگردد در مرحله نخست، با شناخت قانون و مشارکت بیشتر در امور شهری میتوان نقش تاثیر گذار تری در رشد و توسعه شهرمان ایفا کرد.

anzalii

۱۲ دی ۱۳۹۱

مسئولان این شهر فقط به فکر جیبای خودشونن

پاسخ

۱۲ دی ۱۳۹۱

دوستان از طریق همین سایت می تونیم یه ان جی او و یه تعاونی برای عمران انزلی بسازیم
فرض کنید ۱۰۰۰ تا جوون مثل ما عضو بشه هر کدوم ۱میلیون بزارن… … … … .بعد یه تعاونی تشکیل بشه انزلی بهشت میشه و هم هر سهامداری به یه سودی میرسه.نیازی هم به هیچ سرمایه گذار دولتی و غریبه هم نخواهد بود
یه هیئت مدیره و یه مدیر عامل هم انتخاب میشه تا اختلاف آرا پیش نیاد.برای مثال اسمش هم بشه تعاونی آبادگران انزلی
از دوستان انزلی کلاب که همشون از آبایان متعصب هستند و رسانه هم در اختیار دارند و از همه مهمتربر خلاف امثال من که برای کار از انزلی دوریم،در انزلی هستند خواهشمندم مردونه این قضیه رو پیگیر باشن.

پاسخ

AnzaliClub

AnzaliClub پاسخ در تاريخ دی ۱۴ام, ۱۳۹۱ ۱۱:۴۸:

آقای مجید شایانفر عزیز با تشکر از لطفی که به مجموعه ما داشتید باید خدمتتان عرض کنیم کارشناس حقوقی مجموعه انزلی کلاب با مشاوره از یک وکیل کار آمد پیگیر ثبت یک انجمن مردمی هستند که پس از طی مراحل قانونی اطلاعات کامل در اختیار شهروندان عزیز قرار خواهد گرفت.

۱۲ دی ۱۳۹۱

وقتی رایتون رو می فروشید بهتر از این نمی شه
شهری که مردمش رای شون رومی فروشن امروز چطور میتونن بابت رایشون از کسی بازخواست کنند
حسابی با رای اورندگان ندارند

پاسخ

۱۲ دی ۱۳۹۱

در مورد بازار ماه فروشان رشت که تقزیبا مطلع هستم دربارش …..می تونم بگم که این بازر کاملا خصوصی و با مشارکت ماهی فروشای رشت انجام شده و یه خرکت کاملا غیر دولتی بوده این کار رو انزلیچی ها هم راحت می تونن انجام بدن… اگر بجای اینکه با گیلک ها تالش ها دست دوستی بدین می رید و ترکار بین خودتون راه میدنی تا هزار سال دیگه از این بهتر نخواهید شد

پاسخ

۱۲ دی ۱۳۹۱

آقایان رشتی شما دلتون برای ما نسوزه
کم تو ملوان کلوب کامنت های اختلاف انگیز و منافقانه نمیدین
حالا تو این سایت هم تز می دین
حرف و ترک و گیلک شما نزن که خون یه استانه شما دارین تو شیشه می کنین

پاسخ

۱۲ دی ۱۳۹۱

با سلام محضر همه انزلی چیهای عزیز مطلب بالا و بعضا کامنتها را مشاهده کردم میخواهم شما را ببرم به لااقل ۲۰سال پیش عزیزان چه شده که مسافران و توریستهای داخلی اقبالی به انزلی نشان نمیدهند مگر انان که با وانت یا مینی بوس ۲۰-۳۰ نفر ادم را با خود همراه کنند تا کنار خیابان بخوابند چرا انکه دستش به جیبش میرسد گذارش به انزلی نمیافتد .بله شاید خیلی سرمایه گذاری روی انزلی نشده اما کجای این مملکت را سوراغ دارید که سرمایه گذاری انچنانی از سوی دولت صورت گرفته باشد اکثر سرمایه گذاریها از سوی بخش خصوصی است همان بخش خصوصی که جرعت نمیکند پایش را به انزلی بگذارد ۱-تبلیغ سو از سوی مهمانان تادیب شده در این شهر ۲-غرور بیجای کسبه شهر در پاسخ گویی به مسافران ۳-رفتار نه انچنان خوب مهمانداران در این شهر و….مسافر به دنیال روی خوش است که به جایی میرود وگرنه هر کس در شهر خود با مشکلات اینچنینبی مواجه است و چون مردم انزلی اقتصاد شان با دریا تعریف میشود پس همه جای انزلی محل کسبشان است باید با مسافرین خوش رو باشند اگر جایی راه بندان و ترافیکی هم در مقاطعی پیش بیاید حتما خیری برای عده دیگری از همشهریان ما دارد اگر همین بخش ی را که عرضه داشتم اصلاح شود انگاه خواهیم دید هم سرمایه گذار هم مسافر به تبع ان دولت نیز مجبور به سرمایه گذاری بیشتر در این منطقه خواهد شد به امتحانش می ارزد

پاسخ