axe27290

معاون برنامه ریزی و اشتغال استانداری گیلان خبر از احداث کارخانه خودروسازی در گیلان داد و گفت: دو مجموعه همزمان بحث کارخانه خودروسازی را در استان گیلان پیگیری می کنند.

چندی پیش بود که خبری مبنی بر تعطیلی یک کارخانه آن هم پس از تنها یک هفته در خروجی سایت ها قرار گرفت! صاحب کارخانه فوق الذکر دلیل اصلی تعطیلی و بیکار شدن نزدیک به ۲۵ نفر از نیروهای خود را عمل نکردن مسئولان به تعهداتشان در پرداخت الباقی تسهیلات دانست.

دیروز اما معاون برنامه ریزی و اشتغال استانداری گیلان، خبر از افتتاح کارخانه خودروسازی در گیلان در آینده ای نزدیک داد. فارغ از اینکه آیا وعده راه اندازی کارخانه خودروسازی و به تبع آن ایجاد اشتغال برای جوانان گیلانی، عنلی خواهد شد، باید گفت که به نظر مشکل اصلی بیکاری در گیلان ناشی از عدم وجود کارخانه های صنعتی نیست بلکه مشکل اصلی در فعال نبودن این کارخانه ها به دلایل مختلف است و به نظر برای مبارزه با معضل بیکاری در گیلان باید قبل از آن که تلاشمان را معطوف به افتتاح کارخانه های جدید و به قولی جذب سرمایه گذار برای سرمایه گذاری در پروژه های آتی داشته باشیم، برای حفظ سرمایه گذاران فعلی و بسته نشدن خط تولید کارخانه های موجود تصمیمی درست اتخاذ کنیم.

البته در این میان نمی توان تنها بانک ها را مقصر قلمداد کرد چرا که کارشناسان بانک وقتی ببینند که سرمایه گذاری در یک کارخانه باعث برگشت سرمایه آنان خواهد شد، بی تردید مانع از ارائه تسهیلات نخواهند داشت.

متاسفانه کارگران گیلانی در حال حاضر از عدم ثبات شغلی رنج می برند(به خصوص کارگرانی که در کارخانه های تازه تاسیس مشغول به فعالیت اند) و نمی توانند برای آینده خود با توجه به مشخص نبودن فعالیت کارخانه محل کارشان حتی تا چند ماه آینده برنامه ریزی درست و مناسبی داشته باشند. البته وضعیت موجود تنها مختص به استان گیلان نیست و وضع تحریم های ناجوانمردانه در قبال اقتصاد کشور در مجامع بین المللی یکی از دلایل نوسانات قیمت ها در بازار است که گاهاً لطمه شدیدی به فعالیت کارخانه هایی در گیلان وارد می کند که بسیاری از مایحتاجات خود را از خارج از کشور وارد می کنند.

به عنوان مثال شرکت ایحا گستر شمال به عنوان بزرگترین مجتمع صنایع چاپ و بسته بندی ایران که با سرمایه گذاری بخش خصوصی در استان گیلان احداث شده، پس از تغییرات متوالی نرخ ارز در حالی با انباشت بدهی ۱۲۵ میلیارد تومانی به بانک ملی روبرو شده بود که در برهه ای قرار بود از سوی اداره ثبت و اسناد سنگر چوب مزایده بر پیکرش فرود بیاید.

بسیاری از کارشناسان استانداری گیلان و مسئولین امر جذب سرمایه گذار را یکی از مهمترین شروط رشد اقتصادی گیلان می دانند تا جایی که استاندار گیلان بارها گفته است که با مدیری که بر راه سرمایه گذاری در استان سنگ اندازی کند، تعارف نخواهد داشت.

اما باید به این نکته توجه داشت که نخستین شرط برای جذب سرمایه گذاران خارجی اینست که ابتدا باید تولیدکننده داخلی به یک سود معقول برسد تا آنها بخواهند سرمایه خود را در کشور وارد نمایند و در مرحله دوم باید برای سرمایه گذاران امنیت ایجاد کنیم که در حال حاضر در بازار ما ثبات وجود ندارد و همه چیز با یک خبر جابه جا می شود./ خزرآنلاین

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

پرسنل ایحا گستر شمال

۲۵ آبان ۱۳۹۳

سلام و درود بر شرف نگارنده متن فوق
بسیار خورسندم که این سایت و نگارنده اش اثیر موج سواری های اخیر نسبت به شرکت ایحا گستر شمال نشده اند و یک معضل ریشه دار را در استان واکاوی کرده اند.
ما اندک پرسنل باقی مانده در ایحا گستر با اینکه حدود هشت ماه است که حقوق نگرفته ایم اما به خاطر عشق به آقای حقی مدیریت محترم عامل و ایمان به انسانیت و حقانیت ایشان و اعتقاد به این سرمایه عظیم که در قالب این مجتمع در استانمان است همچنان تحمل خواهیم کرد تا شاید بتوانیم با این کار گوشه ای از مشقتها و مصائبی را که این بزرگوار جهت حفظ شرکت داشته اند جبران کنیم.

پاسخ

مهربانو پاسخ در تاريخ آذر ۵ام, ۱۳۹۳ ۲۰:۱۲:

:yes: :yes: :yes:

یکی از پرسنل ایحا گستر شمال

۲۵ آبان ۱۳۹۳

سلام
خبرهای خوب و خوشی بگوش میرسد.
با خبر شدیم که صبر مان نتیجه داده است و مشکلات این شرکت به لطف خدا و تلاشهای شبانه روزی مدیریت محترم عامل مجموعه و دعای پرسنل و حمایتهای دلسوزان استان و ارباب جرایدی همچون شما که حرمت قلم ارزان نفروشند بر طرف شده است.
دیری نمی پاید که آوازه مجدد افتخار آفرینی های استانی ، کشوری و جهانی این شرکت را مجددا خواهیم شنید.
به امید آنروز…

پاسخ

محمد

۲۵ آبان ۱۳۹۳

اگه گیلانی هستیم
و به هم عشق می ورزیم
برای آقای حقی دعا کنیم مشکلش حل بشه
ایشان انسان فوق العاده شریفی هستند
و برای ساخت این کارخانه تلاش بسیار کرده اند
ایحاگستر می تونه آبروی گیلان باشه
من به عنوان کسی که شغلش چاپه این رو مطمئنم
برخی از دستگاههای ایحاگستر ۱۰ سال از صنعت ایران جلوتره

پاسخ

یکی از پرسنل ایحا گستر شمال

۲۵ آبان ۱۳۹۳

سلام محمد عزیز، با شما هم عقیده هستم.شک نداشته باشید که به لطف خداوند و دعای پرسنل و همت و تلاش و مدیریتی که از آقای حقی سراغ داریم ایحا گستر دوباره افتخار گیلان و اشتغال در آن آرزوی هر کسی خواهد شد.فراموش نمیکنیم روزهایی رو که آقای حقی در جلسات میگفت : همین الان همه چیز رو از من بگیرند ، دوباره از صفر یک ایحا گستر از این بهتر خواهم ساخت و آفرین بر غیرت پرسنلی که اینچنین سختی ها رو تحمل کردند و وفادار و متعهد به شرکت و دیارشان ماندند.به امید روزهای خوب در صنعت استانمان با آبروی استان و شهرمان مجتمع چاپ و بسته بندی ایحا گستر شمال

پاسخ

رضا

۲۵ آبان ۱۳۹۳

باسلام
ما حدود یکساله که ازآقای ح مبلغ ۲۰۰ میلیونی طلب داریم
ما رو توی شرایط سخت قرار داده وخیلی توی فشار هستیم
اما خودش توی خیابون شماره (…) گلسار پلاک (…) توی قصر نشسته خانواده اش هم با ماشینهای بی ام و میرن و میان.
ما که راضینیستیم
آه ما طلبکارا دامنش رو میگیره
با پول ما کاخ میسازی؟

پاسخ

مهران-پرسنل ایحا گستر

۲۵ آبان ۱۳۹۳

ما همچنان دعا و تحمل میکنیم که دوباره به ایحا برگردیم هر چند که شب عید شرمنده خانواده شدیم…اما امیدواریم به پایان این سختیها…اگر خدا بخواهد.

پاسخ

از اهالی ایحا پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۷ام, ۱۳۹۴ ۱۱:۵۰:

دل قرص باشیم به تبحر ناخدای کشتیمان

که بدتر از این طوفان ها را هم دیده است…

آنهم وقتی که خائنین در حال سوراخ کردن کشتی اش بودند

این داستان با درایت حل خواهد شد ،شک نکنید…

اما

از همه غم انگبز تر زمانی میباشد ، که کسی که دوستش داری
هیچ تلاشی برای نگه داشتنت نمیکند…!!!

اهالی ایحا

۲۵ آبان ۱۳۹۳

اتفاقاتی که امروز در ایحا رخ داد رو شنیدم و تاسف خوردم و دلم گرفت ، واقعا دوستان نان به نرخ روز خور خوب خودشان راو ذاتشان را نشان دادند.
کرنش ها و تعظیم ها و دم جنباندن های دوستان را آن زمان که ایحا هنوز ایحا بود و اقای حقی دارای مقام و ثروت و شوکت و منزلت ، فراموش نخواهیم کرد.
این ایحا مجددا احیا خواهد شد اما دنایت و ناجوانمردی بعضی از دوستان و همکاران و همسفرگان قدیم فراموش نخواهد شد.
یارانی که آنزمان بار بودند و ایحا سنگینی شان را بر دوش تحمل میکرد تا سربار جامعه نباشند و حال سربار مجموعه شدند و این نیز بگذرد..
تقویم صنعت استان این ایام سیاه را فراموش نخواهد کرد که چگونه بزرگ مردی از اهالی کارو هنر در استان خود ، تنها ماند و نشکست…

پاسخ

محمد

۲۵ آبان ۱۳۹۳

مسئولانی که صدای من رو نمیشنوید
خداییش حداقل این پیام رو بخونید
اینقدر سنگ جلوی پای مدیر این شرکت نندازید
این قدر به فکر منافع بانک … نباشید
اگه مشکل آقای حقی حل بشه
حتی اگه این کارآفرین در این بین سود ببره بخدا بهتره تا اینکه این بانکها سود ببرند
اجازه بدید و کمک کنید این آقای حقی نفس بکشه
یکساله کارخونشو پلمپ کردن
خوب اگه کمکش میکردن با یه یاعلی پاشه بهتر نبود
چاپ شغل پردرآمدیه
بسیار پردرآمد
اما این صنعت مادر به همون اندازه پرخرجه

پاسخ

1

۲۵ آبان ۱۳۹۳

سلام
چرا در قبال عدم پرداخت اقساط تسهیلات چند ده میلیاردی که این شرکت چندین سال پیش از چند بانک به بهانه تولید و اشتغال گرفته و پس نداده و نمی دهد، و مشخص نیست چه کرده، همه سکوت کرده اند؟
چرا حق کشی بزرگ علیه کارگران شرکت … شمال را پیگیری نمیکنید؟
چرا در برابر این تضییع بزرگ از بیت المال سکوت کرده اید؟
ای خدا داد ما را بستان ….

پاسخ