13941013000852_PhotoA[1]

محمد رضا روشنی پیش از ظهر امروز در جریان پاکسازی نوار ساحلی خزر در محدوده ساحل صدف در آستارا اظهار کرد: ۲۱ مرداد برابر با ۱۱ آگوست به نام روز جهانی دریای خزر مزین شده است.

وی با تصریح بر اینکه با همکاری کشورهای حاشیه دریای خزر در سال ۸۲ کنوانسیون منطقه‌ای حفاظت از محیط زیست دریای خزر موسوم به کنوانسیون تهران امضا شد، افزود: کنوانسیون مذکور در تاریخ ۲۱ مرداد ۸۵ به مرحله اجرا در آمد.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست آستارا با بیان اینکه بزرگداشت این روز در راستای بالا بردن کیفیت حفظ دریای خزر از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، گفت: ۲۱ مرداد نقطه عطفی در تاریخ همکاری‌های زیست‌محیطی در رابطه با دریای خزر محسوب می‌شود.

وی با اشاره به اینکه ارزش زیست‌محیطی دریای خزر نباید در یک روز خلاصه شود یادآور شد: حفاظت و پاسداری از انفال الهی و منابع طبیعی از وظایف مهم جامعه بشری بوده و این مهم با همدلی، مشارکت و بسیج همگانی تحقق می‌یابد.

روشنی زباله‌های جمع‌آوری شده را بالغ بر ۲ تن عنوان کرد و افزود: نوار ساحلی خزر در محدوده طرح ساحلی صدف با حضور رؤسای دستگاه‌های دولتی، اقشار مختلف مردم، نیروهای هلال احمر، معاون فرماندار، گروه‌های مردم‌نهاد، مأموران اداره حفاظت محیط زیست، هیأت کوهنوردی و صعودهای ورزشی آستارا به مناسبت روز جهانی خزر پاکسازی شد.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست آستارا به معضل زباله و پسماندهای خشک در حاشیه نوار ساحلی خزر و تاثیر آن بر این پهنه عظیم آبی اشاره کرد و متذکر شد: رهاسازی حجم زیادی از انواع پسماند خشک توسط گردشگران و مردم به دریای خزر، گونه‌های جانوری موجود در این دریا را تهدید می‌کند.

وی با اشاره به ۲۴ مرداد روز محیط‌بان، اظهار کرد: محیط‌بانان بازوی اجرایی سازمان حفاظت از محیط‌زیست هستند که در اقصی نقاط کشور در طول شبانه‌روز در محیط‌های طبیعی حضور دارند.

روشنی با بیان اینکه ساده‌زیستی، رئوف قلبی و شجاعت از بارزترین خصوصیات یک محیط‌بان است خاطرنشان کرد: اساسی‌ترین دغدغه محیط‌بانان حفظ طبیعت، اکوسیستم‌ها و موجوداتی است که در طبیعت زندگی می‌کنند.

دریای خزر با وسعت ۶۰۰ هزار و ۳۸۴ کیلومتر مربع در جهان بزرگ‌ترین دریاچه شناخته می‌شود که از شمال به روسیه، از جنوب به ایران، از غرب به جمهوری آذربایجان و روسیه، از شرق به ترکمنستان و قزاقستان محدود می‌شود.

بخش شمالی خزر بسیار کم ‌عمق بوده به طوری که تنها نیم‌درصد آب دریا در یک‌چهارم شمالی دریا قرار دارد و عمق آن به طور میانگین به کمتر از ۵ متر می‌رسد.

آب حدود ۱۳۰ رودخانه به دریای خزر می‌ریزد که بزرگ‌ترین آنها رود ولگا است و هر سال به طور میانگین ۲۴۱ کیلومتر مکعب آب را وارد دریای خزر می‌کند.

طبیعت بسته خزر آن را منزل‌گاه جانوران و گیاهان منحصر به‌فردی کرده به طوری که ۴۰۰ گونه آبزی، بومی آب‌های این دریاچه هستند و در این بین می‌توان به ماهیان خاویاری به عنوان مهم‌ترین گونه از ساکنان دریای خزر اشاره کرد.

خزر از نظر منابع نفت و گاز بسیار غنی بوده و ذخایر نفتی آن حدود ۱۷ تا ۳۵ میلیارد بشکه برآورد می‌شود و بخشی از نفت دریاچه که از میدان نفتی باکو پایتخت جمهوری آذربایجان برداشت می‌شود از طریق خط لوله باکو ـ تفلیس‌ـ‌جیهان به سواحل مدیترانه انتقال می‌یابد.

شهرستان ۸۶ هزار نفری آستارا در ۲۰۰ کیلومتری استان گیلان با ۱۸٫۵ کیلومتر نوار ساحلی در نقطه صفر مرزی قرار دارد و با جمهوری آذربایجان همسایه است./ فارس

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *