dscn5206

به گزارش سامانه خبری تحلیلی انزلی کلاب، صبح امروز (پنجشنبه) جلسه بررسی و ارزیابی عملکرد ستاد ساماندهی و نظارت بر سواحل شهرستان بندرانزلی با حضور بازرسین وزارت کشور در فرمانداری این شهرستان برگزار شد.

فرماندار انزلی در این جلسه اظهار داشت: تعداد ۲۳ ایستگاه حادثه خیز و ۷ طرح سالمسازی فعال در بندرانزلی برای سال ۹۵ پیش بینی شده بود، تعداد ۱۳۰ ناجی در نقاط حادثه خیز و ۶۳ نفر در طرح های سالمسازی سواحل مشغول به فعالیت بوده اند.

صفرنژاد با بیان اینکه امسال طرحی به صورت پایلوت در انزلی انجام شد، تصریح کرد: معاون سیاسی استاندار نیز در جلسه ای تاکید کردند اگر نتیجه این طرح مثبت باشد به عنوان طرح مصوب در کل ۹ شهرستان ساحلی گیلان در سال ۹۶ اجرایی خواهد شد.

وی افزود: این طرح شامل شناسایی ۲۳ نقطه حادثه خیز با توافق و دستورالعمل استانی در سراسر شهرستان بود که امور اداره این ایستگاه ها به پیمانکار واگذار شد؛ ۱۳ ایستگاه در نقاط شهری تحت حمایت مالی شهرداری و نظارت اداره ورزش و جوانان و ۱۰ ایستگاه روستایی با همکاری بخشداری و دهیاران مدیریت شدند.
فرماندار بندرانزلی در خصوص آمار غریق در این شهرستان خاطر نشان کرد تا این لحظه تعداد غرق شدگان در انزلی ۶ نفر بوده است که ۳ نفر از اینها پیش از آغاز فصل شنا و استقرار طرح های سالمسازی در دریا غرق شدند.

صفرنژاد با اشاره به اینکه تمام منجیان غریق با وجود کمبودها و تاخیر در دریافت مطالبات به خوبی وظایف خود را انجام داده اند، گفت: بخشی از مطالبات ناجیان پرداخت شده است و سعی کردیم امسال در حد توان، با همکاری شهرداری و بخشداری رضایت نسبی ناجیان غریق را داشته باشیم.

وی ادامه داد: اخیرا در بندرانزلی شاهد طوفان و بارندگی های شدیدی بودیم که باعث تخریب برخی از طرح های سالمسازی شد که به استانداری اطلاع داده ایم تا عملیات بازسازی این طرح ها هرچه زودتر آغاز شود.

فرماندار بندرانزلی در پایان گفت: امسال اگر توانستیم آمار مطلوب تری در تعداد غریق به جا بگذاریم حاصل تدبیر میدانی همه عزیزان در سپاه، نیروی انتظامی، هلال احمر و مجموعه هیئت نجات غریق بوده است و ما زمانی میتوانیم تعداد مغروقین را به حداقل برسانیم که تمام امکاناتی که وعده آن را گرفته ایم به شهرستان برسد و نگاه ویژه ای از سوی وزارت کشور به بندرانزلی و استان گیلان شود.

بخشدار مرکزی بندرانزلی نیز در این جلسه گفت: شهرستان انزلی دارای ۳۴ کیلومتر نوار ساحلی در ۱۲ روستا می باشد که از این مقدار ۱۸ کیلومتر در ۴ روستای شرقی این شهرستان و ۱۸ کیلومتر از سواحل روستایی نیز در بخش غربی شهرستان قرار دارد.

منوچهری عاشوری اظهار داشت: با توجه به اینکه سواحل روساتیی بخش شرقی تحت پوشش سازمان منطقه آزاد انزلی و نیروی دریایی می باشد عملا بخشداری نظارتی در این مناطق ندارد اما در ۱۸ کیلومتر نوار ساحلی بخش غربی شهرستان فعالیت های خوب و مثبتی انجام داده ایم که بخشی از این اقدامات به شرح ذیل می باشد:

– تشکیل جلسات مستمر با شوراهای اسلامی و دهیاران روستاهای ساحلی

-بستن راه های منتهی به نوار ساحلی خطر آفرین برای کنترل بیشتر مردم

-هماهنگی با هیئت نجات غریق و غواصی شهرستان به منظور آموزش ناجیان غریق و استقرار ۴۲ ناجی غریق در ۱۸ کیلومتر نوار ساحلی

– پرداخت حقوق ناجیان در ماه های تیر و مرداد

– انجام هماهنگی لازم با فرماندهی انتظامی شهرستان جهت استقرار نیروهای انتظامی در سواحل روستایی و هماهنگی با پلیس راهور در خصوص برقرای نظم ترافیکی و امنیت جاده های روستایی

– استقرار قایق های موتوری جهت کنترل بیشتر مردم و کمک به ناجیان غریق در صورت بروز حادثه

– نجات ۱۹ نفر از افرادی که در حال غرق شدن بودند توسط ناجیان غریق

– بازدید و سرکشی مستمر از سواحل و ناجیان مشغول فعالیت

-آماده سازی مساجد روستایی در مسیر ساحلی جهت انجام فرائض دینی مسافرین

بازرس ویژه ستاد ساماندهی سواحل وزارت کشور در این جلسه گفت : روند خدمات رسانی به مردم و گردشگران درسواحل بهبود زیادی پیدا کرده است و رضایتمندی نسبی شهروندان و گردشگران از سواحل مشهود است.
یونس نوبخت افزود: در روزهای اخیر اعتباری از سوی وزارت کشور برای پرداخت مطالبات ناجیان غریق تخصیص یافته است تا بتوانیم با پرداخت حقوق زحمتکشان سواحل و ایجاد انگیزه میان ناجیان این روند رو به رشد را ادامه دهیم.

وی ادامه داد:برعهده گرفتن بخشی از کار از سوی دهیاران و همچنین واگذاری مدیریت سواحل شهری به بخش خصوصی از کارهای خوبی است که علاوه برکاهش هزینه های جاری دولت، باعث بالا رفتن سطح کیفی کار نیز شده است

یونس نوبخت با بیان اینکه لزوم آموزش های نوین به ناجیان غریق بیش از گذشته احساس می شود تاکید کرد :آموزش مخاطرات دریا از مواردی است که با استفاده از سیستم های آموزشی و رسانه ها باید مورد توجه قرار گیرد و مردم از خطرات احتمالی که در استفاده از سواحل وجود دارد آگاه باشند.

وی در خصوص فعالیتهای فرهنگی در سواحل تصریح کرد: علاوه بر انجام اقدامات فرهنگی و همچنین برخورد قانونی با ناهنجاری ها، باید درخصوص مناسبت های خاص درایام سفر ازجمله ارتحال حضرت امام (ره) و ماه مبارک رمضان درراستای حفظ حرمت این ایام، توجه بیشتری صورت پذیرد.

نوبخت در پایان خاطر نشان کرد:شهرک هایی که در حاشیه سواحل قرار دارند باید از ناجیانی که وزارت ورزش ،هیئت های نجات غریق و غواصی استان و سازمان هلال احمر تایید میکنند استفاده نمایند تا مشکلی گردشگران و ساکنین آن منطقه را تهدید نکند.

dscn5239 dscn5238 dscn5235 dscn5232 dscn5230 dscn5216 dscn5217 dscn5218 dscn5221 dscn5222 dscn5214 dscn5212 dscn5209 dscn5203

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *