متاسفانه باز هم شاهد سرقت یک لقب و جعل تاریخ و تحریف آن هستیم. سایت صدا و سیمای مرکز گیلان مطلبی را تحت عنوان کاروانسراهای سعادت و ملک – رشت منتشر کرده است که با استناد به وجود دو کاروانسرا در دل بازار که قدمت آنها به دوره قاجار میرسد رشت را دروازه اروپا لقب داده است !!! 

گرد آورنده و محقق این برنامه فردی است به نام “سید وحید حسن نژاد” و جالب است بدانید، این مطلب به زبان انگلیسی نیز ترجمه گردیده و در ادامه همان مطلب درج گردیده است. قبل از آنکه برخی موارد و دلایل چنین هجمه هایی را به تاریخ شهر انزلی مورد کنکاش و ریشه یابی قرار دهیم، قصد داریم حتی به صورت بسیار سطحی عیار این برنامه را از لحاظ تاریخی و تحقیقی مورد ارزیابی قرار دهیم. زیرا معتقدیم حتی یک بی سواد که اطلاعات کمی نیز از تاریخ داشته باشد به سادگی آن را رد خواهد کرد.

صدا و سیمای مرکز گیلان

صدا و سیمای مرکز گیلان

  هر دو کاروانسرای مذکور به دوره قاجار باز میگردند، دوره ای که برای اولین بار درباریان ایرانی به سفرهای اروپایی علاقه نشان دادند: 

مسافرت شاهان به اروپا از زمان ناصرالدین شاه شروع شد. او و فرزندش مظفرالدین شاه هر کدام سه مسافرت پرهزینه و بی‏ثمر به اروپا داشتند ولی محمدعلی شاه به دلیل اوضاع بعد از انقلاب مشروطه و مدت کوتاه سلطنت، این فرصت را پیدا نکرد. احمد شاه، آخرین شاه قاجار، هم به دلیل سنتی که ایجاد شده بود و هم به دلیل جوانی، آرزوی رفتن به اروپا را داشت و شاید اقامت در آنجا را بر سلطنت پر ماجرایی که در ایران داشت ترجیح می‏داد. این مسافرت‏های چند ماهه در حالی صورت می‏گرفت که فقر و تبعیض در جامعه ایران بیداد می‏کرد. اما تنها ماحصل این سفرها وارد شدن برخی دستاوردهای اروپایی به داخل کشور بود.

استقبال از مظفر الدین شاه قاجار در انزلی

استقبال از مظفر الدین شاه قاجار در انزلی

چرا به بندرانزلی لقب دروازه اروپا دادند؟ بندر انزلی نزدیک ترین راه برای سفر به اروپا بود و اکثر سفرها از طریق این بندر صورت میگرفت موقعیت استراتژیک بندر انزلی سبب شد تا اهالی این شهر زودتر از سایر شهرهای ایران با دستاوردهای غربی آشنا شود. از روشنایی برق، هلال احمر، شهرداری، خیابان و پارک به سبک اروپایی، ساخت بناهای شکوهمند و پل های متحرک و … و …

مسیر طهران انزلی عهد قاجار

مسیر طهران انزلی عهد قاجار

اینکه تفسیر این محقق گرانقدر،  از دروازه اروپا چیست جای سوال و تعجب دارد ؟ چرا شهری که بعنوان قطب نوغان و ابریشم کشور در آنزمان بوده نباید لقبی مرتبط با داشته هایش به خود بگیرد ؟ چرا دروزه اروپا که سالیان سال است لقب بندر انزلیست و همگان میدانند و لازم به توضیح واضحات نیست.

تاسیسات بندری با قدمت بیش از 200 سال

تاسیسات بندری با قدمت بیش از ۲۰۰ سال

سید وحید حسن نژاد در مطلب ارائه شده چنین آورده است:  ” دوستان خوبه بدونین شهر رشت در دوره قاجار، به خاطر گسترش روابط بازرگانی با جهان، دروازه اروپا نام گرفت”  آیا اینکه شهر رشت در آنزمان قطب یک صنعت پردرآمد بوده به خودی خود نمیتواند موجب افتخار این محقق یا اهالی رشت باشد، آیا این شهر و عقبه تاریخی اش نمیتواند به همت این عزیزان  از عناصر اختصاصی برای توصیف داشته هایش استفاده کند؟ چرا به تاریخ شهرهای دیگر دست درازی میکنند ؟!!

بنای پنج طبقه و شکوهمند شمس العماره انزلی

بنای پنج طبقه و شکوهمند شمس العماره انزلی

((  این برج ۵ طبقه و تماما از سنگ و آحر بوده است و ایوان های ان از جنس چوب منقش بوده است. ساختمان نمای بسیار زیبای به دریا و جنگل های اطراف شهر داشته، به طوریکه ناصرالدین شاه در سفرنامه بازگشت از اروپا : در هیچ کجای اروپا چنین منظره زیبایی را ندیده ام ))

هر چه سعی میکنیم نگاه بدبینانه ، نسبت به رفتارهای از این دست را کنار بگذاریم، وقتی قطعه های این پازل را کنار هم قرار میگیرند باز هم جواب عکس میگیریم. از طریق تریبون انزلی کلاب از مسئولین شهرستان انزلی انتظار داریم به پاس خون شهدای انزلی برخوردی درخور با این عوامل شیطانی نفاق در جامعه صورت دهند و برخوردی شایسته در مقابل این هجمه به تاریخ شهر انزلی صورت داده و اجازه ندهند عده ای با افکار پوسیده شان پیوندها را گسسته کنند.

* جدا شدن لقب شهر باران از پرباران ترین شهر ایران

* استفاده از رسانه های رسمی استان برای تحریف نام تاریخی تالاب بین المللی انزلی

* سعی در تغییر نام منطقه آزاد انزلی که نه تنها رفتاری شایسته در قبال مردم خوب این شهرستان نیست بلکه نیاز به پاسخگویی دارد.

شهرستان انزلی تا به امروز به اندازه چند استان برای گیلان در زمینه ورزشی افتخار آفرینی داشته است، این همه شخصیت هنری، علمی و فرهنگی که موجب افتخار گیلان و گیلانی و سربلندی ایران و ایرانی هستند، آیا این حق مردم انزلی است ؟ چرا با رفتارهایی از این دست خلاف خواسته نماینده مقام معظم رهبری آیت ا… قربانی گام بر میدارید ؟ تا کی به دنبال گسترش نفاق در جامعه گیلان هستید ؟ این استان به چند تکه باید تقسیم شود تا دست از این کارهای بچه گانه برداشته شود. کی یاد میگیریم به هم احترام بگذاریم و فقط ادعای فرهنگ نداشته باشیم ؟

درج این مطلب با ذکر ” منبع: انزلی کلاب ” بلامانع است

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

مژگان

mojshekan

۱۷ آذر ۱۳۹۱

متاسفم، آخه چرا اینا از انسانیت بویی نبردن؟ چرا با اعصاب ما بازی می کنن؟…

پاسخ

Anzali Free Zone

Shahin

۱۷ آذر ۱۳۹۱

به جز تاسف برای جاعلان تاریخی چه چیزی میشه گفت. این موضوعات باید از طریق مراجع قانونی پیگیری بشه.

پاسخ

Anzali Free Zone

Shahin

۱۷ آذر ۱۳۹۱

گریه دار اینجاست از پول بیت المال که حق همه ساکنین این استان از شرق تا غرب استان تا مناطق محرومه برای ساخت چنین اراجیفی بودجه خرج میکنن. این همه استعداد توی استان داریم خود شهر رشت این همه جاذبه های اختصاصی داره چرا باید لقب شهر باران رو از انزلی بدزدن ؟

پاسخ

۱۷ آذر ۱۳۹۱

یعنی چی اینا دیگه شورشو در آوردن دوست دارن همه چیو بنام خودشون بزنن

پاسخ

mory-best

۱۷ آذر ۱۳۹۱

مرگ بر صدا و سیمای گیلان . بدون شک دلیل اصلی اختلاف بین رشت و انزلی همین سازمان …. قطعا باید یک فکر اساسی کرد . این دروغ بزرگ تو روز روشن دیگه غیر قابل تحمله . باید خون گریه کنیم . بخدا که مسئولین انزلی …… مسئولینی هستن که تو کل ایران وجود داره . تا کی ؟ تا کی ؟ تا کی ؟

پاسخ

علی نوروزی

علی نوروزی

۱۷ آذر ۱۳۹۱

واقعا متاسفم واسشون.. ما باید از استان گیلان جدا بشیم.. چون هیچ نفعی برای ما نداره..

پاسخ

۱۷ آذر ۱۳۹۱

متأسفانه تا بوده همین بوده؛ همواره مردم این شهر از درامدهای کلان شهر انزلی ارتزاق کردن و برای خودشون کلانشهر دست و پا کردن و به مردم زحمتکش انزلی فخر میفروشن و اونها رو به باد تمسخر میگیرن!
محض اطلاعشون میگن که اگه گمرک انزلی نبود شما الان داشتین واسه امرار معاشتون توی بیجار کار میکردین!
دزدیدن لقب “دروازۀ اروپا” بخشی از سناریوی هویت بخشی به شهر رشته!
بعد از اینکه زیباکنار انزلی تبدیل شد به “زیباکنار رشت”!!! و هیچ مسئولی هم نیومد واسه ما توضیح بده که خاک شهر انزلی رو به چه علت خیرات کردن به همسایگان، نوبت به لقب “شهر باران” رسید که دوستان همسایه خیلی شیک و وقیحانه و با جنگ رسانه ای اون رو هم از ما دزدیدن و روی تابلوی ورودی شهرشون نصب کردن و این عبارت رو سند زدن به نام خودشون!
حال آنکه تمام دنیا میدونه که پر بارانترین شهر خاورمیانه بندرانزلیه!
بماند که نام “تالاب انزلی” هم اخیراً داره دچار تغییر و تحولات میشه…!!!
حال میرسیم به این مورد آخر که وقاحت و بی شرمی رو از حد گذروندن و لقب “دروازۀ اروپا” رو دارن مصادره میکنن!
دروازۀ اروپا به شهری گفته میشه که مرزی باشه و از طریق دریا به قارۀ اروپا راه داشته باشه.وقتی یه اروپایی بخواد از راه دریا وارد کشور ایران بشه که مستقیماً نمیتونه وارد شهر رشت بشه!!!! خیلی ساده و واضحه! این مورد دیگه مصداق دزدی در روز روشنه!
البته یکی از دلایلی که دوستان همسایه عناد و خصومت شدیدی نسبت به “ملوان” دارن همینه! همش ناشی از حسادته!
ملوان دیگه لقب و خاک جغرافیایی نیست که بشه با زد و بندها و زور اون رو به چنگ آورد!
امیدواریم مسئولان شهر انزلی هوشیارتر از اینها عمل کنن!

پاسخ

Shahin

Shahin پاسخ در تاريخ آذر ۱۷ام, ۱۳۹۱ ۱۴:۱۰:

میدونی علی جان مردم این شهر این همه خدمت به این استان کردن. انزلی از گیلان جدا شدنی نیست. اما کینه ورزی عده ای غیر قابل وصفه . مثلا چرا نباید شهرستان رشت به سمت جنوب استان حرکت میکرد ؟ اینجوری درصد بیشتری از مردم میتونستن از مزایای بیشتری برخوردار باشن. چرا خمام و زیبا کنار و جفرود باید از بندر انزلی جدا بشه ؟ چرا هیچ تلاشی برای کارهای فرهنگی بین این دو شهر صورت نمیگیره و صدا و سیمای استان هم دشمنیش رو با شهر انزلی علنی کرده و به این درگیری ها دامن میزنه ؟ واقعا جای تاسفه

۱۷ آذر ۱۳۹۱

یکی از مشکلاتی که در چند دهه اخیر گریبان انزلی رو گرفته مسئولین شهر در سمتهای مختلف اصلیت انزلیچی نداشتن تا بخواهند از منافع انزلی دفاع کنند . باید انزلیچیهای اصیل یک برنامه بلند مدت داشته باشند واتحاد ونماینده با درایت تا مسئولیتهای کلیدی شهر دست خود انزلیچی باشد . مثل اداره بندر و غیره .

پاسخ

مژگان

mojshekan

۱۷ آذر ۱۳۹۱

دوستان تو همین سایت صدا و سیمای گیلان اگه یه سری به قسمت معرفی استان-شهرهای استان گیلان-شهر انزلی بزنید میبینید که نوشته شده: “بندر انزلی از دیر باز با روسیه سابق در تماس بوده و در نتیجه یکی از راه های ارتباط با غرب به شمار می رفته است و به همین خاطر به (((دروازه اروپا))) مشهور است.”
یعنی این قسمت سوتی دادن باید تصحیح کنن، کی گفته انزلی دروازه ی اروپاست آقااااااااا؟

پاسخ

مژگان

mojshekan

۱۷ آذر ۱۳۹۱

متاسفانه جاهای دیگه هم گفتن رشت دروازه ی اروپاست، این قضیه به همین جا ختم نمیشه…

پاسخ

۱۷ آذر ۱۳۹۱

الان رشتیا میگن: ان انزلی کلاب از کایه بامو آخه ره
هیشکی به هیشکی نوبو امان کره حال گوداندربیم
انزلی مسئولین هم خوفتئیدی

پاسخ

۱۷ آذر ۱۳۹۱

خجالت آواره
این رشتیا آبروی گیلان رو بردن با این کاراشون

پاسخ

۱۷ آذر ۱۳۹۱

متاسفانه این سناریو از طرف کسانی که چیزی در گذشته و حال برای ارائه و شهرت و موفقیت نداشته اند مدتهاست رخ داده است و نمی توانیم به مسئولین به خواب زده این شهر دل بست بیایید خودمان کاری کنیم. طرحی، برنامه ای چیزی در پیش بگیریم و آن را فراگیریم. من در مطلبی هشدار داده بودم به زودی نام بندر رشت را هم خواهید شنید. آنها آنقدر بی هویت هستند که برای ایجاد هویت برای خود و از بین بردن تنها رقیب خود در سطح استان از لحاظ شهرت و افتخارات دست به چنین رفتاری می زنند. اینکه بیاییم در انزلی کلاب ناراحتی خود را ابراز کنیم مشکلی را حل نخواهد کرد کاری عملی نیاز هست همانطور که در صحنه فوتبال توانستیم سطح فرهنگ و شعور و غیریت انزلیچی ها را نشان دهیم باید در سطح فرهنگ و هنر و تاریخ و علم و ورزش و افتخارات گذشته هم انقلابی انجام دهیم. من به عنوان یک انزلیچی از هیچ چیزی دریغ ندارم.

پاسخ

۱۷ آذر ۱۳۹۱

با این کار ها فقط آبروی نداشته خودشون رو می برند
انزلی تو جهان معروف هست
مرداب انزلی
خاویار انزلی
باران انزلی
شهر انزلی
ملوان انزلی
و…

پاسخ

۱۷ آذر ۱۳۹۱

((اقای فردوسی پور قسم به تمام مقدسات اگر کاری کنید که اقای هدایتی که با نیت خیر به توسعه ورزش و فوتبال جوانان این مرز و بوم واین استان کمک میکند عطای انرا به لقایش ببخشد و برود برای همیشه در لیست سیاه و طرد شدگان این سرزمین قرار خواهید گرفت و نتیجه انرا بصورت معکوس در شرکت کنندگان مسبقه sms و … و تبدیل شدن به دشمن این مردم خواهید دید))
خواهشا خوانندگان موافق با من در تمام سایتها این جمله را تکرار کنند

پاسخ

۱۷ آذر ۱۳۹۱

سلام بر اهالی انزلی کلاب
سپاس از مطلب خوب شما

علی جان به زودی زود منتظر کارهای عملی که فرمودید در رابطه با موضوع تالاب انزلی باشید.

پاسخ

alireza.p

abays

۱۷ آذر ۱۳۹۱

in neshan dahane nadashtane masoline delsoze ke in shahre ma nadare …

پاسخ

۱۷ آذر ۱۳۹۱

این رشتی هارو ول کنی‌ به زودی میگن بندر آزاد رشت،ها‌ها ها آخه ….مشنگی تا چه حد؟

پاسخ

carisma

۱۷ آذر ۱۳۹۱

با سلام ، ضمن تقدیر و تشکر از تلاش فوق العاده زیاد دوستان کلاب در طی فعالیت در این سایت ، مساله جعل عناوین و گرفتن داشته های شهرستان بندرانزلی به امری طبیعی و روزانه تبدیل شده است ، با یک همت دست جمعی توسط تمام وبلاگ نویسان و فعالان محیط سایبری می توانیم اینبار درس بزرگی به انسانهای بی ارزش مخصوصاً شبکه جعلی ناودان ملقب به باران بدهیم تا دیگر قصد تجاوز به تاریخ شهرمان را نداشته باشد.
شعار ما همه انزلی چی هستیم را فراموش نکنید !

پاسخ

۱۷ آذر ۱۳۹۱

با سلام
البته لازم به ذکر است که رشتی ها هم معروفیت خاصی در ایران دارند فقط گفتنی نیست …..از بغل دستیتون تو هر جای ایران بپرسید بهتون میگه

پاسخ

Anzali Free Zone

Shahin

۱۷ آذر ۱۳۹۱

صد حیف که این شمس العماره نابود شد وگرنه بدون شک یکی از مهمترین بناهای تاریخی شمال کشور بود. آقا میلاد منتظر خبرهای خوش شما هستیم.

پاسخ

Anzali Free Zone

Shahin

۱۷ آذر ۱۳۹۱

در خصوص این حرکت و این تحریف های تاریخی که صورت میگیره شاید در ابتدا چندان به چشم نیاد اما در گذر زمان ناگهان از دست رفته میبینیمش. مثل شهر بارانی که زمانی تابلوش توی شهر انزلی نصب بود کنده شد و رفت و امروز شده یکی از القاب شهر رشت.
اگر عده ای با سوء استفاده از خبرگزاری های رسمی استان سعی در جا انداختن اسامی جعلی برای تالاب انزلی هستند شاید امروز چیز خنده دار و احمقانه ای به چشم بیاد. اما همین احمق ها فردا به سایتهای رسمی که ازشون سوء استفاده کردن به عنوان سند تاریخی استدلال خواهند کرد.
پس همین امروزه که باید با پشت دست چنان بر دهن این یاوه گویان کوته مغز کوبید که در آینده جز حسرت و تاسف چیزی برایمان باقی نخواهد ماند.

پاسخ

۱۷ آذر ۱۳۹۱

دقت کردین همه دست اندر کاران این مطلب کذب در نامشان پسوند “سید یا سیده” دارند؟!!

پاسخ

۱۷ آذر ۱۳۹۱

باید یه فکر اساسی کرد
اونا چنتا از این دزدیاشون گرفته
واسه همین براشون شیرین شده این کارا

پاسخ

۱۷ آذر ۱۳۹۱

عذر می خوام تصحیح می کنم، همه نام ها پیشوند “سید یا سیده” دارند

پاسخ

۱۷ آذر ۱۳۹۱

با سلام.بابا بخدا این جماعت عقده خودبزرگ بینی دارند و متاسفانه بدلیل اینکه از بسیاری از نعمتها محرومند بوسیله رانتهایی مانند صدا و سیما از القاب شهرهای دیگر جهت بزرگ کردن خود استفاده میکنندبعنوان نمونه چندی پیش در بخش ورزشی از اخبار گیلان در اعلام خبری در خصوص بازی فوتبال ساحلی یکی از تیم های گیلان مجری مدعی شد که بازی فوق در ساحل شهر رشت برگزار شده است.حرف این مجری بسیار مضحک و خنده دار است .اخر مگر رشت شهر ساحلی است که دریا و ساحل داشته باشد.یا بقول شما لقب شهر باران را بخودشان اختصاص داده اند در حالیکه اگر به آما رهواشناسی طی این چند سال نظری بافکنید خواهید دید که شاید بندرت شهر رشت را شهر پر بارانتر نسبت به انزلی اعلام نموده است. ولی چه میشود کرد،عقده است دیگر و متاسفانه اینان بصورت دست درازی به افتخارات سایر شهرها عقده گشایی میکنند.

پاسخ

۱۷ آذر ۱۳۹۱

مقصر مسئولین ما هستن که همیشه در مقابل این تجاوزها ساکت موندند و روزه سکوت گرفتن.

پاسخ

هر چقدر از انزلی دور باشیم بیشتر عاشقش می شیم. ولی وقتی اونجا بودیم قدرشو نمی دونستیم. الان هم شما که اونجا هستین قدر انزلی رو نمی دونید و به همین خاطر رشتیا هر کاری دلشون بخواد می کنند. نباید ساکت باشید و باید به مسئولین شهر اعتراض کنید و بهشون نامه بزنید.
انزلی را زنده نگه دارین.

پاسخ

۱۷ آذر ۱۳۹۱

ول کن وا بده
این همه گرونی و مشکلات زندگی داریم بعد شما گیر دادین به این چیزا
باید یه فکری واسه بیکاری بکنیم
دروازه اروپا شده دروازه افغانستان

پاسخ

۱۷ آذر ۱۳۹۱

اخه این رشتیای آبروبر چی میگن .بدبختا در حسرت یک روز انزلی چی بودن هستن…همونطور که داغ منطقه آزاد رو دلشون گذاشتیم…

پاسخ

ندا

۱۷ آذر ۱۳۹۱

دیگه وقتشه یه حال اساسی به این رشتیا بدیم.باید صدامون اعتراضمون فراتر از این سایت بره.کاش خدا این رشتو رشتیا رو که مایه ننگیه واسمون یه یه استان دیکه منتقل کنه راحت شیم از دستشون

پاسخ

۱۷ آذر ۱۳۹۱

ضمن تشکر از شما بابت مطرح کردن مشکلات شهرمون فکر میکنم با هماهنگی با مسولین انزلی و پیگیری مداوم این سایت و انزلی چی های عزیز بالا خره بتونیم عناوین شهرمونو از رشتی ها پس بگیریم.البته به شرطی که برای مسولین انزلی پس گرفتن این عناوین مهم باشه

پاسخ

۱۷ آذر ۱۳۹۱

واقعا متاسفم
توی کتابهای دبیرستان خوندیم “انزلی پرباران ترین شهر کشور”
اما چند سال بعد توی دانشگاه خوندیم”رشت پرباران ترین!!!! ”
روستای جفرود بالا الان شده جزء رشت!
درحالی که جفرود پایین هنوز هم روستای انزلی محسوب میشه!
بیدار شید مسئولین بیدار شید

پاسخ

Mory-best

۱۷ آذر ۱۳۹۱

@معین جوادی عزیز
یکی از خیانت های بزرگ به شهر انزلی بردن هواشناسی پیشرفته بین المللی انزلی بود . با نابود کردن این هواشناسی تونستن همه ی آمار و ارقام مربطو به بارش سالانه انزلی رو از بین ببرن و اینطوری …
اما تاریخ رو با یک دروغ پراکنی چند ساله رسانه ای نمی شه از بین برد .

پاسخ

۱۷ آذر ۱۳۹۱

من موندم تا کی شماها میخاین رشت وانزلی راه بندازین؟
این کارها چه کمکی به شهرتون میکنه؟
فکر نمیکنید با این کارها فقط کینه و دشمنی رو بین رشت وانزلی دامن میزنید؟
مگه فاصله رشت وانزلی چقدره؟
مگه انزلی چی ها رشت زندگی نمیکنند؟
مگه فامیلامون با هم ارتباط وارتباطات فامیلی برقرار نمیکنند؟
مگه تعطیلات اخرهفته رشتیها به انزلی نمیاین؟
مگه ما سیروس رو دوست نداریم؟
مگه شما میرزا رو دوست ندارید؟
پیشرفت رشت وانزلی ولاهیجان … افتخار برای گیلان نیست؟
آیا با این حرف ها میشه گیلانو نجات داد؟
با دعوا وکینه توزی واختلاف وفحش دادن مشکل حل میشه؟
چراما باید الکی به جان هم بیفتیم و حرف های الکی بزنیم؟
……..
دیگر حرفی نیست اگه کسی ازرشت به انزلی توهین کنه اون ادم نیست وهمین جوراگه از طرف انزلی چی توهین بشه به رشت اونم آدم نیست. اگه ادم بود که توهین نمیکرد.
ددیگر عرضی نیست اگر کسی شعور داشته باشد حرفامو میفهمه چه رشت چه انزلی واگر نه که دیگر باید متاسفبود.
این راهی که میرویم به ترکستان است.

پاسخ

Shahin

Shahin پاسخ در تاريخ دی ۵ام, ۱۳۹۱ ۱۳:۱۰:

مهدی جان حرف شما متین و قابل احترام. آیا اگه شهر انزلی رو به عنوان قطب نوغان و ابریشم در دوره قاجار معرفی کنیم کار درستی است؟ برادری و دوستی از احترام متقابل به هم به وجود میاد. البته این موضوع ریشه یابی شده و به همه مردم خوب رشت مربوط نمیشه و در آینده نزدیک از طریق مراجع قانونی پیگیری و اطلاع رسانی خواهد شد.

۱۷ آذر ۱۳۹۱

با سلام
براشون متاسفم که اینقدر عزت نفس ندارن که از داشته هاشون بگن و نداشته هاشونون از اینو اون به خودشون میچسبونن.
بنظر من خود مردم رشت باید به این توهین جواب بدن چون با این کار به اونها توهین شده.

پاسخ

guilak

گیلک

۱۷ آذر ۱۳۹۱

با سلام به مهدی عزیز و همه رشتیهای فهیم و صمیمی.فرمایش شما مورد تایید مردمان انزلی و رشت و همه گیلانیهاست.منظورم مقوله اجتناب از دشمنی و تفرقه افکنی بین انزلیچیها و رشتیها که به فاصله کمی از هم زندگی میکنند میباشد.و اینکه شما هم سیروس را دوست داشتید باید بگویم ما هم زنده یاد نامجو و سجودی و سایرین را دوست داشتیم .حال از شما می پرسم لطفا منصفانه پاسخ بدهید لقب دروازه اروپا برای انزلی مناسب تر است که محل سوار شدن بر کشتی است یا رشت که بقول شما در فاصله ۴۰ کیلومتری از بندرگاه واقع شده ؟ و بنابراین مسئولیت شمای رشتی عزیز سنگین تر میشود. چون اگر واقعا میخواهید این توهمات و یا سو تفاهمهای تفرقه انگیز از بین بروند باید از مسئولان و مقصران و یا شاید اهمالکاران استانی که به شما نزدیکترند سئوال کنید.که چرا این مطالب تفرقه انگیز را به زبان می اورند و یا در رسانه ها منعکس میکنند.معمولا جدایی و دشمنی زمانی بوجود میاید که تفاوتهای اساسی دینی و سیاسی و اخلاقی و اقتصادی و غیره بین دو قوم و طایفه وجود داشته باشد.ولی خدا را شکر هیچکدام از اینها بین ما وجود نداشته است و ندارد.متاسفانه اگر فقط کمی دقت کنیم می بینیم عده ای در تلاشند این عوامل تنش زا را ایجاد کنند.باید کاری شود که این اقایان و یا خانمها به اشتباه خود پی ببرند و اگر عمدی است از ادامه این عمل دست بردارند. شاید میخواهند احساسات پاک و بی الایش جوانان رشت و انزلی را به بازی بگیرند و انها را مشغول این بحثها کنند و از بیت المال نمدی برای کلاه خود بردارند.ما باید رفتار و واکنش سنجیده و منطقی در برخورد با این مسائل داشته و با انصاف و ازادگی قضاوت کنیم و با مسببین برخورد نماییم.فرقی نکند خاطی اهل چه شهری باشد.پاینده و سرافراز باد گیلان و گیلانی.

پاسخ

راپورتچی

۱۷ آذر ۱۳۹۱

سلام به اهالی خونگرم انزلی
بنده گیل مرد ساکن رشت هستم. همۀ شهرهای گیلان را مثل رشت دوست دارم.
درباره لقب دروازۀ اروپا به نظرم اشتباه می کنید . تا اواخر دورۀ قاجاریه انزلی جادۀ قابل اعتنایی به سمت رشت مرکز استان نداشت. اروپاتئیان یا مسافران اروپا باید با لنچ از طریق تالاب به منطقۀ پیربازار رشت می آمدند و آنجا پیاده می شدند و از آنجا به سمت تهران و سایر شهرها حرکت می کردند. برای همین اغلب خارجیانی که سفرنامه نوشته اند چون مبداء جدایی از کشتی و قایق را پیربازار رشت می دانستند به رشت لقب دروازۀ اروپا دادند. شما وضعیت فعلی انزلی را مبنای قضاوت قرار دادید در حالی که این لقب از قدیم درباره رشت بود. رجوع شود به خاطرات ویلیام گرین بنجامین اولین سفیر آمریکا در دوره ناصرالدینشاه و منابع شبیه به این. برقرار باشید.

پاسخ