80776167-4751916

ارامنه بندرانزلی و جمعی از ارامنه شهرهای دیگر روز جمعه آیین تبرک انگور را با حضور سبوحس سرکیسیان اسقف اعظم ارامنه ایران در کلیسای مریم مقدس بندرانزلی گرامی داشتند.

۱۲ آگوست در گاهشماری ارمنی روز تبرک انگور نامید شده است .این جشن موسوم به خاقوق اُرهنِک ( khaghogh orhnek )، خاقوق khaghogh به ارمنی به معنای انگور و orhnek ارهنک به معنای تبرک است و روی هم رفته به معنی جشن تبرک انگور است .
این جشن در روز عید حضرت مریم برگزار شده و در این روز در کلیساهای ارمنی ضمن خواندن ادعیه و سرودهای مذهبی ، انگور از سوی کلیسا تبرک شده و به حاضران داده می شود .
دعای کلیسایی (شاراگان ) را کشیش یا بالاترین فرد روحانی و مذهبی، با هم آوازی گروه کر می خواند و برخی از حاضران نیز دعا را زمزمه می کنند.
در پایان، از درگاه الهی درخواست می شود که روح و جسم آدمیان را از گناهان پاک سازد و برای شرکت در مراسم تبرک انگور آماده کند. سپس طی تشریفاتی، سه بار انگور متبرک و بین حاضران تقسیم می شود.
مسئول خلیفه گری ارامنه بندرانزلی به خبرنگار ایرنا گفت : ارامنه تا زمانی که انگور در کلیسا تبرک نشده آن را مصرف نمی کنند .
سیمون ترهوسپیانس در خصوص برگزاری با تاخیر این مراسم خاطرنشان کرد: از انجا که کلیسای بندرانزلی به نام مریم مقدس مزین شده و برای این که مراسم با حضور اسقف اعظم و ارامنه سایر نقاط برگزار شود امروز این جشن را برگزار کردیم .
وی متذکر شد :همچنین مراسم توبه به منظور تطهیر جسم و روح افراد در حضور کشیش در داخل کلیسا برگزار شد .
وی در خصوص عروج مریم مقدس این طور توضیح داد : حضرت مریم سه روز بعد از وفات به آسمانها نزد عیسی مسیح عروج کردند .
معاون اسقف ارامنه ایران نیز پس از پایان مراسم به خبرنگار ایرنا گفت : انگور مقدس ترین میوه در مسیحیت است و مسیح نیز خود را تاک حقیقی خوانده است.
پدر ماکاریوس افزود: انگور برای ما نمادی از عیسی مسیح است و زمانی که ما انگور را تبرک می کنیم یعنی این که همه زندگی مان را در پیشگاه خداوند متبرک می کنیم .
قدمت کلیسای ارامنه انزلی حدود ۱۳۷ سال است که به نام مریم مقدس نامگذاری شده و در سالهای اخیر به همت ارامنه مرمت و بازسازی شده .ملک الله وردیان بانی مدرسه و کلیسای مریم مقدس بندرانزلی است.

منبع:ایرنا

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

مصطفی

۲۵ مرداد ۱۳۹۲

مراسم عجیبی هست.
مخصوصا مراسم اعتراف و توبه.
چه دلیلی داره آدم خطاهایی که کرده رو به خلق خدا بگه در حالی که خدا ناظر بر اعمال ما هست.
به جمله ای هست روی من خیلی تاثیر داره: عالم محضر خداست در محضر خدا معصیت نکنید.

پاسخ