139401010032354164959494[1]

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان گفت: تلاش می‌کنیم جشنواره «گل‌دهی لاله‌های تالابی» را در قالب ملی ثبت و همه ساله آن را برگزار کنیم.
حمیدرضا آذرپور با اشاره به برگزاری جشنواره «گل‌دهی لاله‌های تالابی» به مدت ۵ روز در بندرانزلی اظهار داشت: تالاب انزلی به‌عنوان یک زیستگاه غنی از نظر موجودات دریایی،گیاهان و پرندگان مهاجر محسوب می‌شود و باید بتوانیم از ظرفیت آن برای جذب گردشگر استفاده کنیم.

وی هدف از برگزاری جشنواره «گل‌دهی لاله‌های تالابی» را جذب گردشگر و توسعه رونق اقتصاد گردشگری عنوان کرد و گفت: با توجه به جاذبه‌های فرهنگی، تاریخی و مذهبی که در استان گیلان وجود دارد سعی می‌کنیم با برگزاری جشنواره‌هایی نظیر لاله‌های تالابی، جشنواره توت فرنگی و چای زمینه لازم برای ورود گردشگر به گیلان را فراهم کنیم.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان نقش دفاتر خدمات مسافرتی را در جشنواره‌ها به‌ویژه جشنواره «لاله های تالابی» مهم دانست و بیان کرد: سعی می‌کنیم قبل از برگزاری جشنواره‌ها، دفاتر خدمات مسافرتی را برای تبلیغ و برپایی تورها در استان‌های دیگر وارد عمل کنیم تا بتوانیم مخاطبان و گردشگران زیادی را به گیلان جلب کنیم.

آذرپور با بیان اینکه با برگزاری جشنواره لاله‌های تالابی تلاش کردیم رویکرد زیست محیطی گردشگری ایجاد کنیم، تصریح کرد: تلاش کردیم توجه مردم منطقه و استان را به این موضوع جلب کنیم که گل‌دهی لاله‌های تالابی چقدر می‌تواند در فعالیت و اقتصاد گردشگری گیلان تاثیرگذار باشد.

وی از برپایی ۸۰ غرفه صنایع دستی در این جشنواره خبر داد و مطرح کرد: این جشنواره با استقبال خوب مردم مواجه شد و هنرمندان صنایع دستی و همچنین هنرمندان فرهنگی و هنری در این جشنواره هنرهای خود را به نمایش گذاشتند.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان مشارکت دستگاه‌های ذی‌ربط نظیر محیط زیست، فرمانداری و شهرداری را در برگزاری جشنواره لاله‌های تالابی تاثیرگذار دانست و گفت: با مشارکت دستگاه‌های مرتبط، وزن وسطح کاری بالاتر می‌رود و نقاط ضعف کمتر می‌شود.

آذرپور برندسازی و مسائل زیست محیطی را از دیگر اهداف برگزاری این جشنواره عنوان و خاطرنشان کرد: به‌دنبال این هستیم که بتوانیم این جشنواره را به‌صورت کشوری ثبت و همه ساله آن را برگزار کنیم.

وی با بیان اینکه تالاب انزلی از ارکان اصلی پژوهشی گروه مطالعاتی ژاپن مطرح شده است، اظهار کرد: مطالعات پژوهشی خوبی در این زمینه انجام شده و روستای جیره سر باقرخاله از توابع خمام به‌عنوان روستای پایلوت انتخاب شده است و به‌زودی روستاهای دیگر را در زمینه تالابی فعال می‌کنیم./ تسنیم

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

guilak

گیلک

۲۶ مرداد ۱۳۹۵

بد جوری گرفتار اپیدمی ثبت کردن ملی و غیر ملی شده ایم.گرچه با ثبت ملی و جهانی شدن مشکل چندانی حل نمی شود.اما در سطح کشور از چیزهایی که ریشه در تاریخ و تمدن این سرزمین باستانی دارند معمولا غافل هستیم.مثلا ورزش باستانی چوگان را آذربایجان به ثبت جهانی می رساند و در بحث ثبت جشن ایرانی نوروز به زور و مکافات توانستیم با تاجیکستان و ترکمنستان و افغانستان شریک شویم.احتمالا خیلی به ما لطف کردند.

به نظر بنده برپایی هر گونه جشن و مراسمی در ارتباط با تالاب انزلی و محیط زیست گیلان عزیز بی شباهت به فروختن و اهدا اعضای بدن یک بیمار در حال احتضار است.دوستان من بردن میهمانان و گردشگران به محل رویش لاله های مردابی در حالی که با کوچکترین جابجایی آب بوی نامطلوب و چندش آور به مشامشان میخورد کار درستی نیست.بیاییم ابتدا به نجات محیط زیست و تالاب و دریا و غیره بپردازیم.فرصت برای جشن گرفتن فراوان است.

پاسخ