13920605000243_PhotoA

جشنواره بین‌المللی زیبایی اسب کاسپین از فردا در باشگاه تک‌تاز انزلی با رقص اسبچه‌های خزری در زیباکنار برگزار می‌شود.

به گزارش انزلی کلاب به نقل از فارس، رئیس هیئت سوارکاری گیلان عصر امروز در جریان برگزاری نمایش سوارکاران نونهال در باشگاه تک‌تاز انزلی، اظهار کرد: یازدهمین جشنواره ملی و بین‌المللی زیبایی اسب کاسپین با حضور شرکت‌کنندگان ملی و بین‌المللی در ۱۴ و ۱۵ شهریور جاری در باشگاه سوارکاری تک‌تاز انزلی برگزار می‌شود.

هوشنگ افشاری، با بیان اینکه سمینار تخصصی با داوران ایرانی و خارجی امروز در انزلی برگزار شد، گفت: ۱۵ شهریور جاری جشنواره ملی و بین‌المللی زیبایی اسب کاسپین برگزار می‌شود.

وی، اسب کاسپین را اصیل‌ترین اسب جهان دانست و تصریح کرد: اسب کاسپین ریشه تمام اسب‌های دنیا محسوب می‌شود.

به گفته این مسئول،اسب کاسپین میراث ملی است و باید در حفظ و نگه‌داری آن تلاش شود.

وی، با اشاره به اینکه اسب کاسپین موجودی بسیار زیبا و در حال انقراض است، خاطرنشان کرد: زیست‌گاه اسب کاسپین در کرانه دریای خزر است و به همین دلیل گیلان همواره در برگزاری جشنواره این اسب و شناساندن آن به دنیا پیشگام بوده است.

افشاری، از وجود حدود ۵۰ رأس اسب کاسپین در گیلان خبر داد و خاطرنشان کرد: توجه به وضعیت اسب کاسپین مهم بوده و نژاد آن در حال از بین رفتن است.

وی، با اشاره به اینکه در تمام دنیا اسبچه خزر را پرورش می‌دهند، تصریح کرد: این در حالی است که زیستگاه اصلی آن کرانه دریای خزر به‌ویژه تالش گیلان و منطقه‌های گرگان و آمل است.

رئیس هیئت سوارکاری گیلان، قدمت اسبچه خزر را ۶ هزار سال قبل از میلاد عنوان کرد و یادآور شد: سنگواره آن در این مدت پیدا شده است.

وی، با تصریح بر اینکه احیای اسبچه خزر نیازمند حمایت‌های فرهنگی و استانی است، افزود: این موجود تاریخی باید حفظ شود.

افشاری از شناسایی حدود ۲۵۰ نوع اسبچه خزر در ایران خبر داد.

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *