جزئیات مرگ تلخ فرشته نجات

  • 4 سال پیش
  • ۶ ديدگاه

IMAGE635093007170188437

ناجی فداکار که در آب‌های انزلی توانسته بود سه غریق را نجات دهد خود به کام مرگی دلخراش فرو رفت.هیچ‌کس باور ندارد که این فرشته نجات با ایست قلبی ناشی از فشار سنگین عملیات امداد و نبودن امکانات و تجهیزات کافی از پای درآمده‌ باشد.

بعد‌از ظهر دوشنبه ۱۷ تیرماه بود که ۶ جوان در محدوده خارج از طرح سالم‌سازی ساحل قوی انزلی تصمیم گرفتند دل به دریا بزنند، غافل از این‌که حادثه‌ای شوم در کمین است. غریق نجات‌ها چادرهای طرح سالم‌سازی را که فاصله چندانی با محدوده خطر نداشت بالا کشیده بودند و پرچم سیاه به نشانه خطر بالا رفته بود و با حرکت تند باد حرکات موج داری داشت.

موج‌های کف آلود دریا‌ انتظار یک قربانی را می‌کشیدند که این ۶ جوان پا در آب گذاشتند و در حالی که مرگ سایه به سایه همراهی شان می‌کرد جلو و جلوتر رفتند…

طولی نکشید که ساحل پر شد از فریاد ۶ جوانی که بی‌محابا به آب زده بودند و در یک چاله عمیق گرفتار شده و می‌خواستند خود را از چنگ دریا که هر لحظه می‌خواست آن‌ها را ببلعد، نجات دهند.

وقتی خبر به محل استقرار نجات غریقان طرح سالم‌سازی رسید، ناجی جوانی به‌نام روزبه فقیه‌کیا با عجله خود را به محدوده خطر رساند تا مرگ را به عقب براند و جان این ۶ جوان را نجات دهد که همزمان ۳ نفر از آن‌ها توانسته بودند خود را از آب بیرون بکشند اما روزبه ۲۶ ساله ماند و ۳ غریق که در آب دست و پا می‌زدند و مرگ هر لحظه به آن‌ها نزدیک‌تر می‌شد…

عملیات موفقیت‌آمیز
روزبه ‌به همراه یکی دیگر از ناجیان طرح سالم‌سازی خود را به سرعت به حادثه‌دیدگان رساندند و به یاری آن‌ها شتافتند. روزبه سریع‌تر شنا می‌کرد و زودتر به ۳ جوانی که دیگر نیمه جان و سنگین شده بودند رسید و در جدالی نفسگیر با مرگ، این ۳ جوان را یکی پس‌از دیگری از آب گرفت و به ناجی دیگر که عقب‌تر ایستاده بود تا حادثه دیدگان را به ساحل ببرد، رساند.

تراژدی تلخ 
روزبه مرگ را به زانو درآورده بود و برق شادی و امید در چشمان مردم نگران ایستاده در ساحل وحشت می‌درخشید اما وقتی پای فرشته نجات به ساحل رسید ناگهان به زمین افتاد و مرگ را در آغوش کشید. ایست قلبی ناشی از فشار زیاد این عملیات، غریق نجات جوان را که دانشجوی رشته مهندسی عمران بود به‌کام مرگ فرو برد.

سهل‌انگاری ها 
علی‌پور مدیر روابط‌عمومی اداره کل ورزش و امور جوانان استان گیلان به خبرنگار شوک گفت: روزبه‌حدود ۱۲ سال غریق نجات بود و مرگ ناگهانی‌اش شوک خیلی بدی بود و ورزشکاران این استان را عزادار کرد.

علیپور ادامه داد: منطقه‌ای که این افراد در آن به دریا رفته بودند منطقه خطر است و در این محدوده باید ۲ تا ۴ ناجی حضور داشته باشند. در حالی که هلال‌احمر وظیفه این کار را برعهده گرفته اما به‌درستی به این وظایف عمل نشده است.

به‌گفته علی‌پور، در سال‌های گذشته هیات غریق نجاتان با مشکلاتی روبه‌رو بودند اما امسال به دلیل آن‌که هلال‌احمر این‌وظیفه را به عهده گرفته است، مشکلات شکل‌دیگری پیدا کرده و امکانات وتجهیزاتی که قرار بود در اختیار ناجیان قرار بگیرد به آن‌ها اختصاص داده نشده ‌است.

از طرفی هلال‌احمر تعدادی از غریق نجات‌های خودش که توانایی و تجربه‌کافی در این زمینه ندارند را به کار گمارده که در صورت وقوع یک حادثه از این ناجیان کاری جز نگاه کردن بر نمی‌آید. در روز حادثه نیز فقط یک غریق نجات از سوی هلال احمر در این نقطه پر خطر حضور داشت که به‌دلیل احتیاطی یا بی‌تجربگی هیچ اقدامی نکرد و نتوانست به بچه‌ها کمک کند.

نوری سادات رئیس هیات نجات غریق و غواصی گیلان نیز با ابراز تاسف از مرگ این ناجی جوان گفت: مسئولان هلال‌احمر گیلان به قولشان پایبند نبودند و از تجهیزات و ۵۰ هزار نیروی امدادی آن‌ها در مناطق پرخطر خبری نیست.

وی آمار غرق شدگان ساحلی از نیمه دوم خرداد را ۱۸ نفر اعلام کرد و گفت: نجات در دریا تجربه، مدیریتی درست و امکانات می‌خواهد و در صورتی که مسئولان برای این مسأله چاره‌ای نیندیشند آمار این غرق‌شدگان بسیار بالاتر از سال‌های گذشته خواهد بود.

نویسنده : شیرین مهاجری

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

حسین

۲۲ تیر ۱۳۹۲

به نظرم حقشه که این خدابیامرز ، به عنوان شهید محسوب بشه ، این حداقل کاریه که می تونن برای خانواده داغدارش انجام بدن ، در راه نجات جان انسانها ، جان شیرینش رو فدا کرد ، از دید ما مردم ، روزبه شهید به حساب میاد .

پاسخ

جوون این شهر

۲۲ تیر ۱۳۹۲

با نظر حسین موافقم اونایی که اون بالا نشستن فقط بلدن ابراز تاسف کنن و در شوک فرو برن به جای این کارا حالا که این جوون دیگه بر نمیگرده لااقل این جوون رو شهید اعلام کنن تا مزد این کار بزرگش بی نتیجه نمونه … نمی گم خدا رحمتش کنه چون میدونم که خدا رحمتش کرده فقط میگم:
شهید روزبه فقیه‌ کیا یادت گرامی جوون

پاسخ

همشهری

۲۲ تیر ۱۳۹۲

آقا من موندم این مسئولین چطوری یک کسی رو آوردند رئیس هئیت نجات غریق استان کردند که آب ندیده ، مدیر کل محترم ورزش و جوانان استان که مشکل اساسی با انزلیچی ها داره (لغو ابلاغ عادل هادی پور رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان رشت)لغو ابلاغ مسروری (معاون ورزشی اداره کل ورزش و جوانان استان) (سازماندهی انتخابات هئیت نجات غریق استان و خارج کردن هئیت نجات غریق از دست انزلیچی ها با همکاری رئیس هئیت نجات غریق انزلی ) (مجبور کردن به استعفای مسعود پورگل رئیس اداره ورزش و جوانان انزلی) و آخرین طرح این مدیربا همکاری رئیس اداره ورزش و جوانان انزلی برکناری رئیس هئیت فوتبال انزلی هستش .امیدوارم نماینده مردم انزلی یه کاری بکنه ، سابقه نداشته اینقدر از نیروهای با ارزش یک شهر به دلیل خصومت های شخصی از سوی یک مدیر کل تازه کار کنار گذاشته بشن و نماینده هیچ کاری نکنه.

پاسخ

a.n.z

۲۲ تیر ۱۳۹۲

روحش شاد

پاسخ

۲۲ تیر ۱۳۹۲

پسر تو لایق لقب شهید هستی. مطمئنا روحت آسوده و شاد است.

پاسخ

mohammad

۲۲ تیر ۱۳۹۲

سلام.بسیار متاسفم.پارسال رئیس هیئت نجات غریق گیلان مراسم خوبی در انزلی برگزار کردولی امسال متوجه شدم در رامسر این مراسم برگزار شد .وقتی تحقیق کردم دیدم رئیس هیئت استان گیلان(مهندس نوری سادات که خودش مدرس نجات غریق وچند رشته دیگه هست) رو عوض کردند و آدمی که اصلا نجات غریق نیست رو جای این آدم باغیرت و متعصب گذاشتند.
یادم میاد پارسال ایشون سر گرفتن حق نجات غریقها با خیلیها جنگید و توی مراسم روزبه هم گفت که بلاخره به همین خاطر برم میدارن.
درود بر شرفت که نجات غریقها رو نفروختی

پاسخ