◄ جایگزینی استراتژی «سرمایه‌گذاری مشترک» در کشورهای منطقه
وقتی می‌شنویم جمهوری آذربایجان با تولید ناخالص داخلی یک دهم ایران و‌ درآمد سرانه سه چهارم کشور ما، تصمیم به سرمایه‌گذاری در پروژه ریلی انزلی-رشت-قزوین می‌گیرد، آیا ما نمی‌توانیم در کشورهای منطقه سرمایه‌گذاری کنیم؟

جایگزینی استراتژی «سرمایه‌گذاری مشترک» در کشورهای منطقه

یک کارشناس حمل‌ونقل دریایی پیشنهاد داد دیدگاه موجود در کشور از تمرکز بر توسعه سخت‌افزاری زیرساخت‌های داخلی و توجه ضعیف به ماهیت تقاضا و متقاضیان، به سمت تمرکز بر سرمایه‌گذاری‌های مشترک هوشمندانه و ارایه خدمات فناوری-محور در منطقه و البته خود ایران معطوف شود.

کامیار گلستانیان این مطلب را در گروه تلگرامی «جامعه بندری و دریایی» بیان کرد و گفت: اعتقاد دارم ما بیش از حد به فکر سرمایه‌پذیری بوده و اصلاً به فکر سرمایه‌گذاری در کشورهایی که منافع مشترک با آنها داریم، نیستیم و البته توان و پتانسیل بالای داخلی در خدمات فناوری-محور را بسیار دست کم گرفته‌ایم.

وی با بیان این‌که بارها با این موضوع مواجه بوده‌ که اروپایی‌هایی که به ایران آمده‌اند از گستره خدمات الکترونیکی بانکی داخل ایران تعجب کرده‌اند، به ویژه این‌که بخش زیادی از نرم‌افزار‌های مرتبط با آنها در داخل ایران و توسط ایرانی‌ها توسعه داده شده است، اظهار کرد: سرمایه‌گذاری در کشورهایی که با ما منافع مشترک دارند باعث گره خوردن منافع و تحکیم رابطه و تضمین ماندگاری رابطه و البته سرمایه‌پذیری از آن کشورها می‌شود.

این کارشناس افزود: در این‌باره پیشنهاد می‌شود یک صندوق توسعه لجستیک بین‌المللی ایجاد شود و راهبردی داشته باشیم که در آن، بخشی از اعتباراتی که به سمت پروژه‌های زیرساختی داخل کشور که توجیه اقتصادی ندارند سرازیر می‌شود، با مشارکت بخش خصوصی در جهت توسعه لجستیک در کشورهای منطقه و هم-منفعت به کار گرفته شود.

او خاطرنشان کرد: وقتی می‌شنویم جمهوری آذربایجان با تولید ناخالص داخلی یک دهم ایران و‌ درآمد سرانه سه چهارم کشور ما، تصمیم به سرمایه‌گذاری در پروژه ریلی انزلی-رشت-قزوین می‌گیرد، آیا ما نمی‌توانیم در کشورهای منطقه سرمایه‌گذاری کنیم؟

گلستانیان گفت: به نظرم لازم است دیدگاه‌مان را از تمرکز بر توسعه سخت‌افزاری زیرساخت‌های داخلی و توجه ضعیف به ماهیت تقاضا و متقاضیان، به سمت تمرکز بر سرمایه‌گذاری‌های مشترک هوشمندانه و ارایه خدمات فناوری-محور در منطقه و البته خود ایران معطوف کنیم. به نظرم لازم است یک نگاه نو به راهبرد شراکت تجاری (partnership strategy) داشته باشیم.

منبع: تین نیوز

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *